Teippivaipan näkyvyys miehillä

Anonyymi-ap

Kysyisin teiltä nuoremmilta n. 18-35+ ikäisiltä miehiltä, jotka joudutte arjessanne käyttämään myös päiväaikaan imukykyisempiä teippivaippoja, niin miten teidän elämä sujuu ja menee kodin ulkopuolella, esim. opiskelupaikalla, töissä, vapaa-ajalla, sosiaalisessa elämässä, ystävät, kaverit ja deittailu/seurustelu?

Miten olette sopeutuneet teippivaippoihin, kauanko se on vienyt aikaa? Oletteko pystyneet pitämään asian salassa ja piilossa vai onko joku huomannut tai oletteko kertoneet tai jakaneet asiasta, jonkun ystävän tai kavereiden kanssa sekä miten on suhtauduttu? Miten vaipat ovat vaikuttaneet minäkuvaan, itsetuntoon, itseluottamukseen ja itsevarmuuteen? Miten pukeudutte tai oletteko joutuneet miten muuttamaan pukeutumista teippivaippojen koon ja paksuuden vuoksi? Mietityttääkö teitä vaipan muotojen näkyminen ja sen kätkeminen piilottaminen ja häivyttäminen? Miten se onnistuu teiltä?

Jouduin käyttämään imukykyisimpiä teippivaippoja päiväkäytössä 18-vuotiaana, kun pissat alkoivat tulla 5-15 minuutin välein. Jouduin itse 23-vuotiaana virtsanpidätyskyvyttömyyden vuoksi reilusti yli puoleksi vuodeksi 24/7, välissä vähän tasaisimpina kausina lähes aina jos noin tunniksi tai pidemmäksi aikaa lähtee kodin ulkopuolelle, niin olen tarvinnut vaipat. Sitten on ollut eri pituisia 24/7 kausia. 32-vuotiaana voimakkaan päiväkastelun oheen alkoi jälleen yökastelu ja olen nyt ollut teippivaipoissa yli kaksi vuotta 24/7 eli pidätyskyvyttömänä kaikki pissat tulevat vaippaan.

Olen pyrkinyt salaamaan asian aina. Vain pari ihmistä tietää sekä lääkärit ja terveydenhuolto tietenkin. En kyllä itse oikein rohkene tai kehtaa kertoa ystäville tai kavereille kaveripiirissä. Pikemmin pelkään ja häpeän, että ystävät, kaverit, läheiset, tuttavat huomaavat vaippojen käytön tai jossain tilanteessa joku itselle uusi tai tuntematon ihminen ja miten siihen suhtauduttaisiin, että olen virtsanpidätyskyvytön ja vaipoissa. Siksi usein tapaankin lyhyesti vain pari-kolme tuntia ja poistun, kun vaippa alkaa täyttyä, kastua ja turvota erittyvästä virtsasta. Sen takia en uskalla mennä useammaksi tunniksi yöelämään, baareihin tai yökerhoihin, koska pelkään täydemmän ja märemmän, lähellä vaihtamista olevan vaipan näkyvyyttä housuissa, että joku huomaa ja tajuaa.

Vuosien varrella on mahtunut ihmisten ilmoilla tilanteita julkisilla paikoilla tai pikaruokaravintolan jonossa, useissa erilaisissa paikoissa ja tilanteissa, kun minulla on pakosti ollut teippivaipat housuissa tai jo varsin märät tai olen etsinyt/jonottanut vessaa vaihtoa varten, niin ollut teini-ikäisistä noin reilusti yli kolmekymppisiin miehiin ja naisiin, joiden olen huomannut, nähnyt ja kuullut nauraa tirskahtelevan, tuijottavan, osoittelevan sormella sekä kommentoivan toisilleen minua koskien lyhyesti vastaavilla tavoilla "huomasitko, näitkö miten kookas, iso ja pullottava housun etumus, miten tuo voi olla noin iso... onpa iso vehje..." sekä vastaavia kommentteja ja reagointeja takapuolestani "miten pyöreä ja iso takapuoli, jättipylly tuolla kundilla..."

Tilanteet ovat olleet kiusallisia ja vaivaannuttavia, olen pyrkinyt nopeasti tilanteista pois. Näissä joku on saattanut juuri tajuta tai epäillä, että minulla on vaipat sekä eräässä tilanteessa oikeasti pari ikäistäni miestä totesi karun pilkallisesti ja halveksuvan aggressiivisesti, että "tuollaisesta noin isosta pullotuksesta farkkujen etumuksessa ja isosta pullottavan pyöreästä takapuolesta näkee selvästi, että sulla on aika isot ja paksut märät kusivaipat jalassa". Tuo on ollut raskain, karuin, rumin ja järkyttävin syvästi satuttava tilanne, joka juuri on tietyn kammon ja epävarmuuden sekä paljastumisen / huomatuksi tulemisen pelon jättänyt minulle, jonka toistumista ja seuraamuksia pelkään. Siksi en oikein uusiin ystäviin tai kavereihinkaan uskalla tutustua ja päästää lähelle, sillä pelkään ja häpeän ajatusta, että pidätyskyvyttömyyteni ja vaippojen käyttö tulee ilmi tai huomatuksi.

Millaisia kokemuksia teillä on ja onko teillä millaista teippivaipan näkyvyyden kanssa, ja kun kastuessa ja täyttyessä vaipan etupullotus lisääntyy ja takapuolen koko kasvaa ja peppu pyöristyy?

6

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos joku ilkeyksistään kommetoi niin näyttävät ainoastaan oman tyhmyytensä.
      Entäs eikä lääkäri ole antanut muita mahdollisuuksi kun vaipat vaivaasi , kai aitä nyt luulisi olevan erilaisia hoitomahsollisuuksia. Tuttavani sai leikkauksen avulla ne asiat kuntoon eikä tarvinnut enää vaippoja

    • Hei. Kyllä minä olen käyttänyt teippi vaippoja ihan 24 / 7 , ja käynyt myös ystävien , kavereiden luona kylässä ihan normaalisti . Ja jos on tilanne tämä , että pitää päästä vaihtamaan kuivaa vaippaa. Niin on kyllä sitten kerrottu vaihto paikka. On myös moni talon rouva tai herra kysynyt minulta. Että pitääkö sinun teippi vaippa vaihtaa kuivaksi. Ja sitten on käsketty sänkylle seljälleen , laitettu tämmäinen vauvan hoitoalusta alle. Että siinä on hyvä sitten vaihto suorittaa . Enkä minä ole siinä nähnyt mitään väärää . Ja minulla on myös muitakin kavereita , jotka käyttävät juuri teippi vaippoja virtsasairauden johdosta . Ja jos haluat keskustella tästä asiasta, niin ota vaan yhteyttä . Et sinä ole yksin täällä .

    • Anonyymi

      Meikä-äijän kannattaa lähteä siitä, että peittelee missä voi. Ei pir lähtä esim. kabamajareissuun ilman suihkussa käyntiä, resun vaihtua.

      Kerran oli niin kiire, että riskeerasin. Sattui nuorempi herrasmies siehen kassajonoon. Riemunsa ilmaisivat cassaneidon kanssa siinä mun resupekan kustannuksellaan.

      Ei hän mitää. Hyyvää alkukesän menua ja qesätuulen raikkautta jokaiselle eriksensä!

    • Anonyymi

      Käytän teippi tai vyövaippaa koko ajan olen joutunut käyttää jo vuosia ja olen tosi tyytyväinen näihin. On huomaamattomat ja miellyttävän tuntuiset ihoa vasten ja mikä parasta pysyy aivan kuivan tuntuisina kastuessaankin. Minusta nämä on aika huomaamattomat ja varmat käyttää

    • Anonyymi00005

      Juurikin nämä asiat on olleet minunkin mielessä. Häpeän tunne kun epäilen, että huomaako kukaan.

    • Anonyymi00006

      Minullakin on ollut univaikeuksia rakon toiminnan vuoksi. Vaimoni ei vielä tiedä minun koko ongelmaa. En ole tohtinut puhua. Kaksi viikkoa sitten heräsin yöllä ja pikkuhousut oli märkänä virtsasta. Vaihdoin kuiviin ja aamulla kun heräsin oli nekin märkänä. Päivällä virtsausongelma on aivan mahdoton pitäisi olla puolen tunnin välein pytyllä ja liioin mitään ei tule. Olemme jo kertaalleen eronneet vaimoni kanssa ja palanneet takaisin yhteen. Nyt kerään voimia jotta voin puhua hänelle ongelmastani. Miesten pikkuhousun suojia olen käyttänyt ja niillä saa kiinni pikku lirauksen eli vähäisen tiputtelun. Mutta ongelma on se jos lähdetkin kaupungille tahi lähikylälle niin et voikkaan lirauttaa katupylvään juureen niin kuin maaseudulla jossa on asutusta kilometrin välein. Minulla on mennyt siihen, että koko ajan on mietittävä että missä voi seuraavaksi käydä kusella. Viime yönä nukuin alle kaksi tuntia kun piti käydä useasti kusella ja jäi joka kerta sama tunne että rakko ei täyty. Kaiken lisäksi pelkään että vaimo ei ymmärrä minun ongelmaa ja ottaa avioeron jonka hän on jo kertaalleen tehnyt. Lääkäri tutkii juttua torstaina jonka kerroin terveysaseman päivystäjälle ja hän kertoi jotta lääkäri ei soita, vaan kirjoittaa jotain kantaan. Ei kuulemma ole kiireellinen minun vaiva, mutta minua tämä ahdistaa. Kerran laskin työpäivän aikana heräämisestä lähtien vessakäynnit ja iltapäivällä klo 13 niitä oli jo kymmenen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe