https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dc02ef31-3e1f-465c-aa01-03e894aeec7f
Miten voi olla edes mahdollista?
Eikö tuottajille ole maksettu riittävästi?
Jauheliha on vähissä kaupoissa
20
229
Vastaukset
- Anonyymi
Maataloustukia on maksettu liian vähän.
- Anonyymi
nii ja kauppa on määrännyt liikaa hinnoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nii ja kauppa on määrännyt liikaa hinnoista.
Elintarviketeollisuus on kusessa kaupan takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elintarviketeollisuus on kusessa kaupan takia.
Kauppa pitää kiinni pitkistä sopimuskausista, joihin teollisuus korona-ajan herätyksen jälkeen on taas suostunut.
- Anonyymi
Kävin just ostamassa jauhelihaa huomiseen hampurilais grillaukseen. Eli kaupasta sitä saa.
- Anonyymi
Sitä nyt vaan jemmataan kauppiaitten toimesta et näyttäis et olis pulaa. Ei mee kauaa ku hyllyt taas notkuu jauhelihaa ku saadaan kauppiaan mieluinen hinta esille joka maksaa maltaita uskokaa pois!!!
- Anonyymi
On sata metriä irtokarkkeja, mutta tyhjät jauhelihahyllyt kuin Neuvostoliitossa...
- Anonyymi
Tiistaina esimerkiksi Pakilan Lidlissä naudanjauhelihaa sai etsimällä etsiä. Saatavuusongelmat koskevat yhtä lailla kaikkia kaupparyhmiä, ja myös S-ketjun ja K-ryhmän kaupoissa puutteet ovat olleet silmin nähtäviä.
- Anonyymi
Näissä lidl ja osassa s-market kaupoissa joissa käytetään teollisuuden pakkaamia lihoja, ei kait halua teollisuus myydä jauhelihaa jos ei hinta ole sopiva? Nyt voisi suomalainen kuluttaja oppia tekemään muista ruhon osista , kuin jauhetusta ruokaa? Kun menee kauppaan jossa on liha-alan ammattilaisia, siis ei näitä jotka vaan tarkastaa päiväykset teollisuuden pakkauksista, niin jauhelihaa löytyy ?
- Anonyymi
Vähiin käy ennenkuin loppuu.
- Anonyymi
Lehmän hinnoissa Suomessa liikutaan kolmosella alkavissa luvuissa, kun esimerkiksi Irlannissa hinnat ovat pääosin yli 6,50 euroa kilolta.
- Anonyymi
Esseiyeah jyrähtää hinnoista. Kaupalla on kuumat oltavat.
- Anonyymi
Kohta nousee hinta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohta nousee hinta.
Ruuantuottajille pitää maksaa enemmän. Ruoka ei ole ilmaista.
- Anonyymi
Kansalaiset hamstraa kaupan hyllyt tyhjiksi,mitä vaan tarpeeksi tuutista toitotetaan, vessapaperi,koivuklapi ,joditabletit , nyt jauheliha ehkä seuraavaksi heposen lannasta niukkuutta ja taas täytyy ostaa varastoon
- Anonyymi
ai se onkin nyt niin. Trumppa sekoaa.
- Anonyymi
Trumpan käyttäytyminen liittyy siis jotenkin suomalaisten hamstraus hysteriaan? Wc paperia näyttää kauppojen tilat olevan täynnä , klapia riittää myyntiin saakka jne, mutta jospa jauheliha nyt sitten loppui
- Anonyymi
Trumppa pitää yhä tynnyrissä tappia......
- Anonyymi
Lipposen kirja on tärkeämpi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136