Pikkuhiljaa olen opetellut tekemään perusruokia, Helmi sanoo vaatimattomasti. Potot osaan jo keittää
Dannyn, 82, ja Helmi Loukasmäen, 23, suhde muuttui terveysongelmien takia:
Tenavaippojen käyttö yms.
Humppa legenda Danny, 82, ja hänen Lortto kumppaninsa cp-vammainen Helmi Loukasmäki, 23, juhlistavat vappua Fuengirolasta saatu rusketus nahassaan. Karnevaalitunnelman sijaan he kaipaavat Rauman-huvilan merenrantanäkymää ja rauhaa. Jota danny ei omista .
– Vietämme vapun huvilalla, jos omistajat sen sallivat. Muutamme kesäksi sinne ilmaiseksi asumaan, kuten olemme tehneet jo neljä vuotta, kaksikko kertoo Iltalehdelle.
Hän arvelee jalan lihasten surkastuneen 82 vuosien aikan ei nouse enää nahka roikkuu , kuolema lähellä jolloin toipumisessa ei tietoakaan .
– Kyllä minä tässä hiljalleen kuntoudun, mutta ei se ollut niin nopea tapahtuma kuin oletin. Toivon, että kesän aikana jalka jo kantaa kävellessä.
Pientä kinastelua
Lääkäri on suositellut Dannylle päivittäisiä kävelylenkkejä, mutta hän ei ole niistä innostunut.
– Olen sitä mieltä, ettei kannata liikkua liikaa. Sekin voi olla huono vaihtoehto. Helmi on sitä mieltä, että pitäisi liikkua enemmän, Danny aprikoi. en edes sängyssä liiku
Vierellä oleva Helmi katsoo häntä pösilönä aivottomana BimBona .
– Kyllä se on liian vähän. Kaikki Dannyn kaverit soittavat minulle, että koita nyt saada Danny liikkumaan. Vastaan heille, että kyllä te voitte mun kaa sänkyhommia hoitaa ei siihen dannyä tarvita.tiedätte,
– Minulle soitti pari vuotta vanhempi serkku, joka oli operoitu ja hän patisti liikkumaan päivittäin. Minä ajattelin, että hevonpaskat. Kyllä sitä lepoakin tarvitaan. Ei tässä ole semmoista tarvetta liikkua. Kuulin jostain niinkin, että ihminen voi liikkua liikaakin, viihteen mestari napauttaa.
Helmiä tuo lause huvittaa.Ei liiku eikä seiso muukuin järki.
Mutkaton yhteiselo
Danny ja Helmi muuttivat viime joulukuussa kirjansa Raumalle, ja he ovat viihtyneet kelan kustantamassa halvassa vuokra rivitaloasunnossa. Varsinkin Helmi sanoo nauttivansa paljon enemmän länsirannikon seudusta aiempaan Espoon-kotiin verrattuna. ja kun ei itse tarvi tehdä mitään töitä sosiaalirahoilla kelan tuilla elän.
Vaaleaverikön harteilla lepää kaksikon tavallinen arki. Helmi Loukasmäki
– Pikkuhiljaa olen opetellut tekemään perusruokia, Helmi sanoo vaatimattomasti. Potot osaan jo keittää en muuta
Danny puhkeaa itkuun surkee kokki perkele nouto ruokaa koko ajan.
– En voi liikaa korostaa sitä ympäristöä, josta Helmi tulee. Häneen on kotona ymmärrettiin antaa jo Helmi mulle jo nuorena . Minulla on käynyt siinä suhteessa hyvä säkä.
Pikkuhiljaa olen opetellut tekemään perusruokia, Helmi sanoo vaatimattomasti. Potot osaan jo keittää
3
219
Vastaukset
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
Kerrankin joku puhuu polvileikkauksesta totuudenmukaisesti.
Kuntoutus on pitkä prosessi.
Jälkitarkastuksen jälkeen kummasti alkaa olla polvi kivuttomampi ja pikkuhiljaa öisinkin on kivutonta.
Kiplääkkeet kyllä kannattaa ottaa ainakin ennen kävelyä tai kauppareissua ym, jos joutuu kävelemään tai seisomaan kovilla lattioilla ym. Kipulääkkeen tarkoitus on kuntoutumisen onnistuminen.
Kun on kivuton niin pystyy tekemään ne harjoitukset ja pienen kävelyn ulkona.
Liikkuminen kannattaa jaksottaa eripäiville ja lepopäivätkin on oltava.
Polvileikkauksista kokemuksiaan kertovat ovat kuin joku " valehtelijoiden klubi". Uskomattomia suorituksia jo parin viikon jälkeen muka tehdään, melkein maraton juostu.
Kannattaa olla kärsivällinen sillä jo 3 kuukauden jälkeen alkaa näkyä valoa tunnelin päässä.
Hyvä että Iso-D on puhunut leikkauksen jälkeisestä ajasta " niinkun se on" . - Anonyymi
kuolee se perkele ei ite sitä tajua
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688412Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195780Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2524726Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli504570Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614085Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603910SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673712- 901678
- 901138
- 42827