ja hyvä ajaa, ja niin se onkin – silloin kun se toimii. Mutta minulle sattui ehkä se yksi yksilö, johon osuivat kaikki tunnetut tyyppiviat kerralla.
Ensimmäisenä meni EGR-venttiili, alle 100 000 km kohdalla. Moottorivalo syttyi, tehot tippuivat, ja lopulta se korvattiin takuuseen. Heti sen jälkeen alkoi takaisinkutsuohjelma – Dieselgate – ja auton ajettavuus muuttui selvästi. Kulutus nousi ja kone kävi karkeammin.
Sitten alkoi DSG-vaihteiston nykiminen, vaikka kyseessä oli 'parannettu' kuiva kytkinversio. Lopulta siihen vaihdettiin mekatroniikka omalla kustannuksella, koska takuu oli juuri umpeutunut. 2200 euroa.
Samalla takapää alkoi kolista. Iskunvaimentimet ja jouset piti vaihtaa – ilmeisesti takajouset katkesivat osittain, mikä on kuulemma 'ei ihan harvinaista'. Eikä siinä vielä kaikki: kuskin ovi alkoi narista ja oven lukko hajosi pakkasella niin, että se ei enää mennyt kiinni ilman narua ovikahvassa.
Lopuksi tuli vielä tämä klassinen Octavian ilmastointiongelma – kompressori ei pyöri, vaikka järjestelmässä on painetta. Kyseessä yleinen Sanden-kompressorin kytkinvika, josta foorumit ovat pullollaan. Jälleen 600 euron remppa.
Rakastin sen tiloja ja kulutusta. Ajoin sillä yli 250 000 km. Mutta tämä yksilö oli sellainen, että kun joku foorumilla kysyi 'voiko kaikki viat sattua samaan autoon?', vastasin: voi. Minun Octaviaani.
En silti sano, että kaikki Skodat ovat huonoja. Minulle tämä oli huonoa tuuria ja ehkä osittain tyyppivioista johtuvaa kuluttajapettymystä. Nyt ajan Toyotaa. Ja kyllä – välillä on ikävä takakonttia. Mutta ei niitä huoltolaskuja.
Ostin Skoda Octavian uutena vuonna 2015, 1.6 TDI, manuaali. Luin kyllä, että auto on käytännöllinen
10
176
Vastaukset
- Anonyymi
Älä jaksa keksiä noita satuja. Onko sulla oikeasti noin paha olla?
- Anonyymi
Skoda on kasa paskaa, ja sen tietävät kaikki.
- Anonyymi
Voi sinua reppanaa.
- Anonyymi
Manuaali DSG malli
- Anonyymi
Voi näitä tarinoita. Taitaa olla ensimmäinen auto, jonka manuaalivaihteiston mekatroniikka hajoaa...
- Anonyymi
Tollot. Lukekaa edes otsikko. Siinä sanotaan, että manuaalissa luki, että auto on käytännöllinen.
- Anonyymi
simolammikko youtube
kattele rauhassa VWskodaviat ennen ostamista - Anonyymi
Skoda ei kuulu premium-luokkaan, vaikka niin tehdas kuin autojen omistajat uskottelevat itselleen.
- Anonyymi
PIETARIN TROLLITEHTAAN KURAPASKA DISSAUSTA ! ! ÄLÄ KOMMENTOI ! !
- Anonyymi
Voi sinua reppanaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196