ja hyvä ajaa, ja niin se onkin – silloin kun se toimii. Mutta minulle sattui ehkä se yksi yksilö, johon osuivat kaikki tunnetut tyyppiviat kerralla.
Ensimmäisenä meni EGR-venttiili, alle 100 000 km kohdalla. Moottorivalo syttyi, tehot tippuivat, ja lopulta se korvattiin takuuseen. Heti sen jälkeen alkoi takaisinkutsuohjelma – Dieselgate – ja auton ajettavuus muuttui selvästi. Kulutus nousi ja kone kävi karkeammin.
Sitten alkoi DSG-vaihteiston nykiminen, vaikka kyseessä oli 'parannettu' kuiva kytkinversio. Lopulta siihen vaihdettiin mekatroniikka omalla kustannuksella, koska takuu oli juuri umpeutunut. 2200 euroa.
Samalla takapää alkoi kolista. Iskunvaimentimet ja jouset piti vaihtaa – ilmeisesti takajouset katkesivat osittain, mikä on kuulemma 'ei ihan harvinaista'. Eikä siinä vielä kaikki: kuskin ovi alkoi narista ja oven lukko hajosi pakkasella niin, että se ei enää mennyt kiinni ilman narua ovikahvassa.
Lopuksi tuli vielä tämä klassinen Octavian ilmastointiongelma – kompressori ei pyöri, vaikka järjestelmässä on painetta. Kyseessä yleinen Sanden-kompressorin kytkinvika, josta foorumit ovat pullollaan. Jälleen 600 euron remppa.
Rakastin sen tiloja ja kulutusta. Ajoin sillä yli 250 000 km. Mutta tämä yksilö oli sellainen, että kun joku foorumilla kysyi 'voiko kaikki viat sattua samaan autoon?', vastasin: voi. Minun Octaviaani.
En silti sano, että kaikki Skodat ovat huonoja. Minulle tämä oli huonoa tuuria ja ehkä osittain tyyppivioista johtuvaa kuluttajapettymystä. Nyt ajan Toyotaa. Ja kyllä – välillä on ikävä takakonttia. Mutta ei niitä huoltolaskuja.
Ostin Skoda Octavian uutena vuonna 2015, 1.6 TDI, manuaali. Luin kyllä, että auto on käytännöllinen
10
152
Vastaukset
- Anonyymi
Älä jaksa keksiä noita satuja. Onko sulla oikeasti noin paha olla?
- Anonyymi
Skoda on kasa paskaa, ja sen tietävät kaikki.
- Anonyymi
Voi sinua reppanaa.
- Anonyymi
Manuaali DSG malli
- Anonyymi
Voi näitä tarinoita. Taitaa olla ensimmäinen auto, jonka manuaalivaihteiston mekatroniikka hajoaa...
- Anonyymi
Tollot. Lukekaa edes otsikko. Siinä sanotaan, että manuaalissa luki, että auto on käytännöllinen.
- Anonyymi
simolammikko youtube
kattele rauhassa VWskodaviat ennen ostamista - Anonyymi
Skoda ei kuulu premium-luokkaan, vaikka niin tehdas kuin autojen omistajat uskottelevat itselleen.
- Anonyymi
PIETARIN TROLLITEHTAAN KURAPASKA DISSAUSTA ! ! ÄLÄ KOMMENTOI ! !
- Anonyymi
Voi sinua reppanaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465721Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki552985- 1832635
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t102301- 272063
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k122016törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151726- 1451305
- 131227
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2611133