Esim liesi tai pistorasian asennus ulos tai sähköauton latausasemia
Niin mikä on tärkein mittaus joka pitää tehdä kun luulette että kytkentä on valmis.
Ja miten sen suiritatte. Omien ja läheisten turvallisuuden takaamiseksi
Asiantuntija
Kun te kotimsiy asentajat teet kytkentöjä niin
16
429
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää mitatta jännite pistorasiasta
Ontav noin 22o v - Anonyymi
Laitta oikee sulake joka kestää
Ainakin 16 a
Huippu osaaja- Anonyymi
Koskensaaren hidas on kestävämpi, ei tarvitse ikinä uusia. Jostain muualta hajoaa varmasti.
- Anonyymi
Väärin mene kaikkialta
Asiantuntija - Anonyymi
Ei huomista aamuu
- Anonyymi
Kukaan ei tiefä
- Anonyymi
Ei mitään mitata
Uskotaan onneen - Anonyymi
Sorvasin sulakkeen alumiinista. Hyvin on kestänyt mittailemattakin.
- Anonyymi
Ei me mitään mittarilla
Silkena naula tai lattarauta ainakin kestää
Sukulaisilla talo jossa kaikki johdot 2,5m2 ja sulakkeet kaikki
2o A - Anonyymi
Kaipa se on maadoituksen varmistus
- Anonyymi
Miten se tehdään , osaako kukaan
- Anonyymi
⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡⚡
Mittaa suoja johtimen jatkuvuus tunnettuun maadoituspisteesen
Arvo oltava alle 0,3 ohmia
Äänestä SDP jos et ole moni miljonääri - Anonyymi
un te kotimsiy asentajat teet kytkentöjä niin
Anonyymi-ap
2025-05-02 12:04:03
Ilmoita
Esim liesi tai pistorasian asennus ulos tai sähköauton latausasemia
Niin mikä on tärkein mittaus joka pitää tehdä kun luulette että kytkentä on valmis.
Ja miten sen suiritatte. Omien ja läheisten turvallisuuden takaamiseksi - Anonyymi
Sähköasentaja Antti Asentaja on töissä SähköMariKarita Oy:ssä.
Tehdessään työtä työnantajan palveluksessa, Antti Asentajan tekemät sähköasennukset ovat laillisia.
JOS Antti Asentajan työsuhde SähköMariKarita Oy:n kanssa päättyy, niin lainsäätäjän mielestä Antti Asentajan pätevyys sähköalalla "katoaa", eli jos Antti Asentaja yksityishenkilönä tekisi jonkin sähköasennuksen, niin lain silmissä kyse olisi laittomasta sähköasennuksesta!
Samoin, jos MA-PE Antti Asentaja tekee sähköasennuksia SähköMariKarita Oy:n palveluksessa ollessaan, nämä asennukset ovat laillisia.
Mutta jos Antti Asentaja tekee sähköasennukse lauantaina suoraan yksityishenkilönä siten, ettei SähköMariKarita Oy liity asiaan mitenkään, taas on kyse laittomasta sähköasennuksesta!
Siis lainsäätäjän silmissä Antti Asentaja on pätevä sähköasentaja, mutta vain sillä ehdolla, että Antti Asentaja tekee niitä sähköasennuksia SähköMariKarita Oy:n määräyksestä työsuhteessa. Jos Antti Asentaja koskaan tekee sähköasennuksia yksityishenkilönä, niin heti ne katsotaan laittomiksi asennuksiksi.
Eikös ole jännää, että sinänsä pätevän sähköasentajan asennukset ovatkin heti laittomia, jos siinä ei ole työnantajaa välissä rahastamassa.
JOS Antti Asentajan työsuhde päätyy, niin hyvä kysymys on myös:
Jos Antti Asentaja haluaisi perustaa oman sähköasennusliikkeen, niin kelpaisiko Antti Asentaja sähkötöiden vastuuhenkilöksi viranomaisten silmissä, vai voisiko käydä niin, että viranomainen kieltäytyisi hyväksymästä Antti Asentajaa sähkötöiden vastuuhenkilöksi omassa yrityksessään, siitä huolimatta että SähköMariKarita Oy:n palveluksessa ollessaan Antti Asentaja on jo vuosia itsenäisesti tehnyt sähköasennuksia, eikä niistä asennuksista koskaan ole löytynyt mitään sellaista, joka antaisi aihetta epäillä, että sähköturvallisuuteen liittyviä lakeja/asetuksia olisi jollakin tavalla rikottu.
Teoriatasollahan nuo määräykset ovat olemassa sähköturvallisuuden takaamiseksi.
Mutta käytännöt antavat aiheen epäillä, että tosiasiassa kyse on enemmänkin yritysmuotoisten sähköasennusliikkeiden taloudellisten etujen turvaamisesta enemmänkin kuin sähköturvallisuudesta.
Mielstäni lakia pitäisi muuttaa siten, että Antti Asentaja saa ilman muuta tehdä asennuksia joko yksityishenkilönä tai omassa yrityksessään, ainoana vaatimuksena se, että työn tekijällä tulee työ tekohetkellä olla voimassaoleva vastuuvakuutus.
Tästä tietysti päästään siihen, että vakuutusyhtiöillä pitäisi olla velvollisuus myöntää noita vastuuvakuutuksia kaikille sellaisille sähköasentajille, jotka täyttävät ammattipätevyysvaatimukset, ja syrjimättömin ehdoin, eli jos Antti Asentaja perustaa oman sähköasennusliikkeen, niin se vastuuvakuutus ei saa maksaa olennaisesti enempää kuin mitä on Antti Asentajan tekemien asennustöiden osuus kaikesta sähköasennustyöstä, jota SähköMariKarita Oy asiakkaitaan laskuttaa kerrottuna vuotuisella vastuuvakuutusmaksulla, jota SähköMariKarita Oy vakuutusyhtiölle maksaa vastuuvakuutusmaksuna.
Nykykäytäntö suosii suuria ja/tai alalla pitkään toimineita yrityksiä ja syrjii uusia, varsinkin pienyrityksiä sähköalalla.
Äänestä - Anonyymi
⚽🔥🎳🔌📞☎️📱🔦🪠🧸🧺🩳🥾👢
Usein tällä kysyttyä
Sähköpätevyydet ja työalueet
Sähköturvallisuuslaissa on määritelty seuraavat sähköpätevyydet:
sähköpätevyys 1, eli S1: kaikki sähkötyöt
sähköpätevyys 2, eli S2: enintään 1000 V sähkötyöt
sähköpätevyys 3, eli S3: sähkölaitekorjaus.
Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan.
Sähköpätevyystodistuksen myöntämisen edellytykset
Pätevyystodistukset myöntää Henkilö- ja yritysarviointi SETI OyLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä.
Jotta voit saada pätevyystodistuksen, edellytyksenä on:
soveltuva sähköalan koulutus
soveltuva sähköalan työkokemus
suoritettu sähköturvallisuustutkinto.
Sähköpätevyysluokkien pätevyystodistusten saamisen minimivaatimukset hyväksytysti suoritetun sähköturvallisuustutkinnon lisäksi ovat:
Sähköpätevyys 2, eli S2: soveltuva perustutkinto, esim. sähköasentaja, ja sen jälkeen hankittu kolmen vuoden työkokemus sähkölaitteistojen rakentamiseen ja töiden johtamiseen perehdyttävistä töistä.
Sähköpätevyys 3, eli S3: koulutus voidaan korvata soveltuvalla työkokemuksella.
Sähköpätevyys 1, eli S1: vähintään teknikon tai insinöörin koulutus ja riittävän laaja-alainen kahden vuoden työkokemus
Rajoitettu sähköpätevyys 1: yliasentajan erikoisammattitutkinto ja vähintään kuuden vuoden työkokemus.
Lue vaatimuksista tarkemmin SETI:n sivulta.Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä
Sähköpätevyys 3 -luokan työalue
Luokan S3 pätevyystodistus on työalueeltaan laitekorjauspätevyys, eikä oikeuta tekemään rakennusten laajoja sähköasennuksia.
Mitä sähkötöitä luokan S3 urakoitsija saa tehdä?
Enintään 1000V:n sähkölaitteiden irrottaminen paikoiltaan, niiden uudelleen kiinnittäminen ja rikkoontuneiden sähkölaitteiden ja -kalusteiden vaihtaminen uusiin ovat S3-urakoitsijan työalueeseen kuuluvia töitä. S3-urakoitsija saa asentaa yksittäisen ryhmäjohdon keskukselta tai asennusrasialta korjattavaa tai uutena asennettavaa laitetta, esim. ilmalämpöpumppu, tai laitekokonaisuutta, esim. nosto-ovi, varten muuttamatta keskuksen rakennetta.
Sähkötyöt, joissa joudutaan asentamaan useita sähkölaitteita ja kaapeleita asennuskokonaisuudeksi, eivät kuulu S3-urakoitsijalle sallittuihin töihin.
Oikeutta tehdä sähkötöitä ei tarvita muutamassa poikkeustapauksessa:
maallikkotyöt
eräät muut erityistapaukset tietyin edellytyksin (Sähköturvallisuuslaki 1135/2016, 56 §):
sähköauton voimajärjestelmän sähkötyöt: töiden tekijän on oltava riittävästi perehtynyt kyseisen ajoneuvomallin sähköjärjestelmään ja sähkön vaaroihin
maakaapelointiurakoissa kaapelin asentaminen ja peittäminen kaapeliojaan sähköurakoitsijan valvonnassa: työn tekijällä on oltava vähintään kahden vuoden kokemus kyseisestä työstä ja riittävät alan perustaidot
vähäinen, kertaluonteinen sähkötyö, jos tekijällä on työhön oikeuttava pätevyystodistus, esimerkiksi yksittäisen pistorasian tai valaisinpisteen asennus
tilapäisen sähkölaitteiston rakentaminen opetustarkoituksessa koulun laboratoriotiloissa, kun työtä ohjaa ja valvoo sähköalan ammattihenkilö
sähköalan ammattihenkilön omaan tai lähisukulaisensa asuntoon tekemät sähkötyöt, eli niin sanotut kelpoisuustodistuksella tehtävät työt. Kelpoisuustodistuksen myöntää SETI Oy ja työlle on teetettävä varmennustarkastus.
Sähköalan ammattihenkilö
Sähköalan ammattihenkilön katsotaan olevan riittävän ammattitaitoinen valvomaan ja tekemään itsenäisesti koulutustaan ja työkokemustaan vastaavaa sähkö- ja käyttötyötä. Sähköalan ammattihenkilö on henkilö, joka on opastettu sähkötöihin ja lisäksi jokin seuraavista koulutus- ja työkokemusvaatimuksista täyttyy:
suorittanut soveltuvan tekniikan alan korkeakoulututkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
suorittanut soveltuvan sähköalan insinöörin tai teknikon tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
suorittanut soveltuvan ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöissä
suorittanut soveltuvan ammatillisen perustutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut vuoden työkokemuksen sähkötöissä
hankkinut kuuden vuoden työkokemuksen sähkötöissä ja riittävät alan perustiedot.
Jos kyse on samankaltaisiin sähkölaitteisiin tai laitekokonaisuuksiin kohdistuvasta sähkö- tai käyttötyöstä, esimerkiksi elektroniikkalaitteiden huolto- ja korjaustyöt, voidaan edellä luetelluista poiketen soveltaa lievempiä koulutus- ja työkokemusvaatimuksia. Tällöin riittävän ammattitaitoiseksi tekemään kyseisiä töitä itsenäisesti katsotaan henkilö, jolla on kahden vuoden työkokemus kyseisestä sähkötyöstä ja riittävät alan perustaidot. Jos henkilöllä on soveltuva sähköalan koulutus, on hänellä oltava sen lisäksi vuoden työkokemus kyseisistä sähkötöistä.
Usein kysyttyä
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa913616Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292383Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412028Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34881- 44811
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30800Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet4744Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen60744- 40697
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676