Huijausviesti tuli IS-digitilauksen nimissä

Anonyymi-ap

Varoitukseksi muillekin IS:n digiversion tilanneille. Tällainen huijarien viesti pukkasi postilootaan:

"Hei,
Sanoma Media Finlandin tilaukseen liitetyn maksukortin viimeinen voimassaolopäivä lähestyy. Jotta voisit jatkaa tilaustasi, tulee sinun
päivittää maksukorttisi tiedot.
Kirjaudu sisään verkkopalvelun tunnuksillasi osoitteessa oma.sanoma.fi. Kirjautumiseen tarvitset Sanoma -tilisi käyttäjätunnuksen ja salasanan. "

Tuo on sikäli oikeassa tiedoiltaan, että maksukorttini tosiaan vanhenee 10.5.2025. Samoin että olen maksanut Digi-IS:n tilauksen maksukortilla.

Mistähän kautta ovat mahtaneet onkia kortini päättymisajan? Ja myös sen tiedon, että olen Sanoma Oy:n asiakas?

5

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisin sitä mieltä, että olet vainoharhaisesti tulkinnut tuon huijaukseksi. Sanoma-konserin verkko-osoite nimittäin on juurikin tuo oma.sanoma.fi.

      • Saman minäkin sain joskus. Maksoin VISAlla. Visalla esillä kortin vanhenemispäivä. Kyllä Sanoma noteeraa, jos on tarvetta päivittää kortti.


    • Anonyymi

      Tuo sähköpostin tarjoama kirjautumissivu oli tällainen:
      https://t.viesti.sanoma.fi/r/
      Osoitteen alussa oleva ylimääräisen tuntuinen "t." -kirjain oli epäilyttävä. Osoite kaikkineen vaikutti aivan joltakin muulta, kuin Sanoma Oy:n tunnetulta osoitteelta.

      Viesti saattaa tosiaan olla HS:ltä itseltään tullut. Mutta sen ulkoasu ja sanamuoto yllätti. Se muistutti sisällöltään ja sanamuodoltaan kaikenlaisia Tullin, Kanta.fi, Trafin yms. nimissä tulleita huijausviestejä. Niissäkin pyydetään pikaisesti kirjautumaan omilla pankkitunnuksilla, ja päivittämään tiedot.

      Olen ainoastaan etukäteen tilannut 12 kk jakson IS-Digiä, ja maksanut sen saman tien, ja tilaus päättyy vasta lokakuulla. Mitään kuukausittaisia maksuja HS-konsernille ei ole kortiltani menossa.

      HS-konsernilla ei pitäisi olla mitään syytä lähetellä tällaisia e-maileja tänne.

    • Anonyymi

      Minulla on aivan normaali puhelinliittymätilaus Elisalta, eikä muita palveluita. Ottaa kupoliin, kun nuo käyttävät sinne (pakolla) rekisteröityä syntymäpäivääni omassa e-mailin roskauksen markkinoinnissaan.

      ”ELISA OYJ
      Osallistu mahtavaan synttäriarvontaan – voit voittaa toiveidesi lahjan!

      Haluamme olla mukana juhlistamassa päivääsi, joten järjestimme sinulle
      yllätyksen: kerro meille mitä sinä haluaisit syntymäpäivälahjaksi.
      Toivotko tuliterää älypuhelinta, sisustuslahjakorttia vai kenties jotain
      muuta?
      Osallistu arvontaan ja toiveesi saattaa toteutua!”

      Tuo on kyllä rekisteritietojen väärinkäyttöä minun mielestäni. Miksi Elisan laskutuksen puolelle annettu syntymäpäivän tietoni on luovutettu Elisan markkinoinnin osastolle tällä tavalla käytettäväksi?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1598
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1553
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      12
      1328
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      816
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      797
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe