Varoitukseksi muillekin IS:n digiversion tilanneille. Tällainen huijarien viesti pukkasi postilootaan:
"Hei,
Sanoma Media Finlandin tilaukseen liitetyn maksukortin viimeinen voimassaolopäivä lähestyy. Jotta voisit jatkaa tilaustasi, tulee sinun
päivittää maksukorttisi tiedot.
Kirjaudu sisään verkkopalvelun tunnuksillasi osoitteessa oma.sanoma.fi. Kirjautumiseen tarvitset Sanoma -tilisi käyttäjätunnuksen ja salasanan. "
Tuo on sikäli oikeassa tiedoiltaan, että maksukorttini tosiaan vanhenee 10.5.2025. Samoin että olen maksanut Digi-IS:n tilauksen maksukortilla.
Mistähän kautta ovat mahtaneet onkia kortini päättymisajan? Ja myös sen tiedon, että olen Sanoma Oy:n asiakas?
Huijausviesti tuli IS-digitilauksen nimissä
4
454
Vastaukset
- Anonyymi
Olisin sitä mieltä, että olet vainoharhaisesti tulkinnut tuon huijaukseksi. Sanoma-konserin verkko-osoite nimittäin on juurikin tuo oma.sanoma.fi.
Saman minäkin sain joskus. Maksoin VISAlla. Visalla esillä kortin vanhenemispäivä. Kyllä Sanoma noteeraa, jos on tarvetta päivittää kortti.
- Anonyymi
Tuo sähköpostin tarjoama kirjautumissivu oli tällainen:
https://t.viesti.sanoma.fi/r/
Osoitteen alussa oleva ylimääräisen tuntuinen "t." -kirjain oli epäilyttävä. Osoite kaikkineen vaikutti aivan joltakin muulta, kuin Sanoma Oy:n tunnetulta osoitteelta.
Viesti saattaa tosiaan olla HS:ltä itseltään tullut. Mutta sen ulkoasu ja sanamuoto yllätti. Se muistutti sisällöltään ja sanamuodoltaan kaikenlaisia Tullin, Kanta.fi, Trafin yms. nimissä tulleita huijausviestejä. Niissäkin pyydetään pikaisesti kirjautumaan omilla pankkitunnuksilla, ja päivittämään tiedot.
Olen ainoastaan etukäteen tilannut 12 kk jakson IS-Digiä, ja maksanut sen saman tien, ja tilaus päättyy vasta lokakuulla. Mitään kuukausittaisia maksuja HS-konsernille ei ole kortiltani menossa.
HS-konsernilla ei pitäisi olla mitään syytä lähetellä tällaisia e-maileja tänne. - Anonyymi
Minulla on aivan normaali puhelinliittymätilaus Elisalta, eikä muita palveluita. Ottaa kupoliin, kun nuo käyttävät sinne (pakolla) rekisteröityä syntymäpäivääni omassa e-mailin roskauksen markkinoinnissaan.
”ELISA OYJ
Osallistu mahtavaan synttäriarvontaan – voit voittaa toiveidesi lahjan!
Haluamme olla mukana juhlistamassa päivääsi, joten järjestimme sinulle
yllätyksen: kerro meille mitä sinä haluaisit syntymäpäivälahjaksi.
Toivotko tuliterää älypuhelinta, sisustuslahjakorttia vai kenties jotain
muuta?
Osallistu arvontaan ja toiveesi saattaa toteutua!”
Tuo on kyllä rekisteritietojen väärinkäyttöä minun mielestäni. Miksi Elisan laskutuksen puolelle annettu syntymäpäivän tietoni on luovutettu Elisan markkinoinnin osastolle tällä tavalla käytettäväksi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739