En uskalla mennä hammaslääkärille

Anonyymi-ap

Mulla pitäis poistaa selvästi mustunut ja tulehtunut hammas, mutta en uskalla skitsofrenian kanssa mennä sinne. Jotenkin se vaan tuntuu että se tilanne kääntyy psykoottiseksi, kuvittelen jo valmiiksi miten sen hammaslääkärin veitsi alkaa kääntyä suussa tehden enemmän ja enemmän vahinkoa ja repien ikenet kielen kitalaen ja kaikki auki ja verta alkaa vuotamaan monta litraa.

5

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensinnäkään hammaslääkäri ei käytä minkäänlaista veistä irrottaessaan hammasta, sitä ei leikata irti veitsellä.
      Laittaa puudutuksen, ja jonkinlaisilla pihdeillä heiluttelee hammasta ja kiskaisee sen irti.
      On kai se parempi käydä otattamassa se huono hammas pois, jos suuhun pääsee joku tulehdus hampaan ja ikenen kautta, tilanne saattaisi muuttua paljon pahemmaksi.
      Suun kautta voi lähteä elimistöön pahojakin tulehduksia.
      Mene rohkeasti vaan sinne hammaslääkäriin, pääset eroon mustuneesta hampaasta.
      On sitten sekin huoli pois alta, ja elämä jatkuu.

    • Anonyymi

      Jo hammaslääkäri aikaa varatessa voi kertoa, että on hammaslääkäri pelko, he käsittääkseni pystyyvät varaamaan pidemmän ajan että asia saadaan hoidettua.

      Hammaslääkärin kanssa voi myös sopia asioista jolla pelkoa hälvennetään. Käsittääkseni siihen voi saada lääkitystä, mutta myös sopia vaikka joku käsimerkki, missä homma voidaan vaikka keskeyttää tai pitää taukoa jne.

      Et todellakaan ole ainoa joka pelkää hammaslääkäriä.

      • Anonyymi

        Minä otin yhden Opamoxin tuntia ennen hammaslääkäriä.


    • Anonyymi

      On luonnollista että ihmiset luovat mielessään worstcase skenaarioita, se on ihan selviytymismekanismi! Itsellä on pelkoja että "entä jos sieltä löytyy jotain pahempaa?". Ne ovat loppupeleissä vain meidän mieliemme luomia pelkotiloja ja ajatuksia eikä todellisuuksia!

      • Anonyymi

        jokainen ihminen jollain tasolla jännittää jotain, ei oo ihmistä joka ei jännittäis tai stressais jotain!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      225
      7540
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4970
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4772
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3428
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2015
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1880
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1829
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1677
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1609
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1347
    Aihe