Kohta meilläkin edessä?

Anonyymi-ap

Liiallinen riippuvuus uusiutuvasta aurinkosähköstä, josta on toistuvasti varoitettu Espanjassa sen sähköjärjestelmän vakauteen liittyvien ongelmien vuoksi, on syynä laajalle levinneisiin sähkökatkoihin maassa ja osissa naapurimaita Portugalia ja Ranskaa.
Espanjalainen sähköntoimittaja Red Electrica vahvisti lehdistötilaisuudessa, ettei kyberturvallisuusmurtoa ollut tapahtunut. Toimitusjohtaja Eduardo Prieton mukaan syynä on se, että osa sähköntuotannosta on tukkinut järjestelmän.
Kuten Espanjassa on usein viime aikoina tapahtunut, maanantaina 28. huhtikuuta 2025 markkinat olivat jälleen yli 70-prosenttisesti riippuvaisia ​​aurinkosähköstä.
Sähköjärjestelmä tarvitsee jännitettä. Asiantuntijat selittävät, että ”tarvitaan sähköistä vakautta, jota tarjoavat vain turbiinien avulla energiaa tuottavat teknologiat”, eli vesivoimalaitokset, ydinvoimalaitokset ja yhdistetyn syklin voimalaitokset. Maanantaina aurinkoenergialla tyydytettiin 75-prosenttisesti markkinoiden kysyntää ja perinteiset tai turbiiniteknologiat olivat hyvin pieni osa maan energialähteiden valikoimasta, energiaoperaattorin verkkosivuilla julkaistut tiedot vahvistavat.
Tämä on jo aiheuttanut ongelmia viimeisen kuukauden aikana, mutta ei tässä mittakaavassa. Yhden Euroopan suurimmista dieselin tuottajista, Repsolin jalostamo Cartagenassa, jouduttiin sulkemaan muutama viikko sitten sähkönjakeluongelmien vuoksi.

1

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Me ei asuta Espanjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2525
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      203
      1190
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      299
      923
    6. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      100
      896
    7. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      878
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      60
      832
    Aihe