Yllätys vuosikymmenten takaa

Anonyymi-ap

Tapasin vappuna pitkästä aikaa vanhan luokkakaverin lukioajoilta 1990 - luvun alusta, siis yli 35 vuoden takaa. Ollaan siis jo yli 50 v kumpikin ja elämä on totisesti jättänyt meihin kumpaankin jälkensä. Mentiin siitä yhdessä kahville muistelemaan vanhoja ja istuttiin ja juteltiin kaikesta monta tuntia.

Olin silloin lukiolaispoikana ihan toivottoman ihastunut tuohon kaveriin, hän oli silloin tosi komea, reipas ja hyväkroppainen urheilijapoika, itse taas olin tuskallisen ujo kirjanörtti. Tämä kaveri seurusteli saman tytön kanssa koko sen ajan kun olimme lukiossa ja myöhemmin he menivät naimisiin ja perustivat perheen. Siinä keskustellessa tuli tietysti ilmi myös että olen homo ja tämä kaveri totesi heti että taisit olla ihastunut muhun lukiossa. Vastasin myöntävästi ja kaveri kertoi vaistonneensa sen aina. Todellinen yllätys oli se, että hän kertoi että olisi halunnut vastata mun tunteisiini, mutta pelkäsi niin vanhempiensa ja kaveriensa reaktioita ettei uskaltanut vaan piti tiukasti hetero kulissit yllä.

Olihan se melkoinen asia todeta, että jos meillä kummallakin olisi vaan silloin ollut rohkeutta enempi, niin kummankin elämä olisi voinut mennä ihan toisin. Kyllä siinä molemmilla silmäkulmat kostuivat kun istuttiin ja pidettiin toisiamme kädestä ja jouduttiin vaan toteamaan että enää tuo nuoruuden unelman eläminen ei ole mahdollista, välillä on liian paljon vuosia, liian paljon muita ihmisiä, liian paljon kolhuja, menetyksiä ja sairautta. Varmaan yksi elämäni katkeran suloisimmista hetkistä. Todettiin silti että vaikka ei meistä paria tullut, eikä tule, niin pidetään kuitenkin jatkossa yhteyttä ja voidaan joskus nähdä, kun asutaan kuitenkin melko lähellä toisiamme. Jos tässä vielä eletään, niin ehkä tässä ehditään vielä aikaansaada lämmin ystävyys. Luoja tietää että sekin on näinä aikoina valtavan arvokas asia.

3

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin piti kulissinsa. Itse puolestani olin yläasteella, 80-luvulla, ihastunut yhteen luokkani kundiin. Ei oltu mitenkään varsinaisesti tekemisissä oltu kun sitten yllättäen odotellessamme käytävässä tunnin alkua tuumasi jotain että josko tulisin kylään hänen luo. Hämmennyin ja mumisin jotain tarjouksen torjunnan tapaista. Sanamuodot eivät jääneet mieleeni. Myöhemmin aikuisena selvisi että naimisiin on mennyt naisen kanssa ja lapsiakin siunaantunut. Jatkoimme lukioon, jossa ihastumisen asteeni oli jo laantunut ja tilalle tullut toinen ihastus. Hänenkään kanssa en nyt vapaa-ajalla tai välitunneilla ollut tekemisissä, joskin tunneilla istuin aika usein hänen takana tai edessä, niin silloin tällöin jotain lauseita tuli vaihdettua. Hän ja tämä yläasteen ihastukseni olivat käsittääkseni kavereita. Lukiossa sitten jompikumpi, olisiko ollut tämä uudempi ihastus, en muista enää, kysyi tykkäänkö pojista tai olenko homo, tuotakaan enää muista. Mumisin kieltävästi. Toinen sanoi jotain tilannetta pehmentävää kun selvästikin tajusi minun kiusaantumiseni. Joskus kymmenkunta vuotta myöhemmin luokkakokouksessa tämä uusi ihastukseni sitten tuli juttelemaan kanssani ja pyyteli anteeksi josko oli kiusannut minua ja kertoi suhtautumisesta miestenväliseen seksiin (jääköön nyt tässä kertomatta tarkemmin). Toisin sanoen kyllä itsensä kanssa sinut oleva sosiaalisesti lahjakas tai vähintäänkin nonverbaalista viestintää hyvin hallitseva osaa lukea yhtä sun toista... Harmi kun tuohon ei kuitenkaan voi luottaa ja varsinkaan jos itse ei ole hyvä tulkitsemaan toisia...

    • Anonyymi

      Sitten menit kotiin, vedit käteen ja itkit itsesi uneen.

      • Anonyymi

        Heh, jos kommentti oli kommentoijalle, niin en nyt niin herkkis ollut vaikkei toki siinäkään mitään pahaa olisi ollut.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5834
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe