Riitaisat sisarukset

Anonyymi-ap

Ensi tiistaina on kahden sisaren , edesmenneen isänsä perunkirjan käsittely.
Toinen sisarista on mennyt omin päin myymään isänsä kodin tyhjäksi. Toimin valtakirjalla tämän alistetun sisaren puolesta.hänelle ei ole mennyt ainoatakaan tiedotetta tai viestiä missä mennään. Asiaa hoitaa asianajaja, siis pesän asioita.
Onko todella näin, että tämän asianajajan mukaa ei tarvitse tehdä ositusta tai perinnönjakoa. Tämä sisar on myynyt isänsä omaisuuden, koti-irtaimiston toisen tietämättä siitä mitää.
Minulla on saatavaa, kuitteja vastaan kuolinpesältä. Maksut koskivat sisarusten isän muuton ja hoidon aiheuttamia kustannuksia.
Perukirjassamainitaan, että en tule saamaan mitään tämän toisen sisaren ilmoittamana.
Kyse on noin 500 eurosta.
Mitä tässä pitäisi tehdä?

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuten kerroit "kuolinpesän asioita hoitaa asianajaja".
      Kuolinpesä ei vaadi ositusta tai jakoa, mikäli ei niitä osakas jostain syystä vaadi.
      Kuolinpesää voit aina laskuttaa työstä. Perukirjan kirjauksen synnystä et kertonut tai tiennyt mitään.

    • Anonyymi

      Jos tämä kertomasi asianajaja on määrätty kuolinpesän pesänselvittäjäksi, hän on velvollinen maksamaan pesän velat. Joten ole yhteydessä häneen saatavasi osalta.

      Kuolinpesän irtaimiston myyminen omin päin on lainvastaista, mutta mikä tässä nyt sitten on vahinko? Rahat irtaimison myynnistä kuuluu kuolinpesälle.

    • Anonyymi

      Olipas paljon suoria ja epäsuoria kysymyksiä...? Melko epäselvä tapaus!

      > Ensi tiistaina on kahden sisaren , edesmenneen isänsä perunkirjan käsittely.

      Tilaisuuteen on siis tullut kutsu.

      > Toinen sisarista on mennyt omin päin myymään isänsä kodin tyhjäksi.

      Ei sieltä mitään myydä omin päin. Jos on myyty jotakin tärkeää luvattomasti, asiaan pätee peräyttämisen säännöt. Jos ostaja on ostanut hyvässä uskossa ja maksanut käyvän hinnan, peräyttäminen on todella vaikeaa. Rahat myynnistä kuuluvat tietenkin kuolinpesälle.

      Oletuksena ennen perunkirjoitusta ei myydä mitään, ellei siihen ole painavaa ja erityistä syytä. Olisiko syynä se, että asunto (talo) on haluttu tyhjäksi myyntiä tai vuokrausta varten?

      > Toimin valtakirjalla tämän alistetun sisaren puolesta.hänelle ei ole mennyt ainoatakaan tiedotetta tai viestiä missä mennään.

      Miksi siskoa alistetaan? Edellä kuvaat, että ainakin perunkirjoitus on tulossa. "Missä mennään" -ilmoituksia ei ole yleensä tapana lähetellä, ellei keskusteluja ja soittoja lasketa sellaisiksi. Testamentti toki voidaan ennalta saattaa erikseen tietoon ja hyväksyttäväksi.

      > Asiaa hoitaa asianajaja, siis pesän asioita.

      Miksi?

      Onko pesä riitainen vai onko testamentissa määrätty erillinen toimeenpanija tai uskottu mies? Jos asianajaja on oikeuden määräämä ilmeinen pesänselvittäjä, myös mahdollinen pesänjakaja, hän on tässä pesässä kuin kuningas eli päättää tarvittaessa kaikesta, aluksi toki osakkaiden kanssa neuvotellen. Pesänselvittäjän tehtävä on saattaa pesä velattomaksi ja jakokuntoon. Kyseessä on siis joko sopimusjako tai virallisjako.

      > Onko todella näin, että tämän asianajajan mukaa ei tarvitse tehdä ositusta tai perinnönjakoa.

      Mitä tarkoitat osituksella, jäikö isältä leski? Ositus on joko tehty aikoinaan tai sitä on osakkaan tai lesken nyt erikseen vaadittava. Perinnönjako tehdään sen jälkeen kun pesä on jakokunnossa, velaton ja perunkirjoitus tehtynä. Siis sen jälkeen kun pesänselvittäjän työt on tehty.

      > Tämä sisar on myynyt isänsä omaisuuden, koti-irtaimiston toisen tietämättä siitä mitää.

      Niin sinä kerroit. Perunkirjoituksessa siihen varmasti annetaan syyt ja todetaan, missä irtaimisto on ja missä rahat ovat.

      > Minulla on saatavaa, kuitteja vastaan kuolinpesältä. Maksut koskivat sisarusten isän muuton ja hoidon aiheuttamia kustannuksia.

      Jos asiasta on yhdessä sovittu, maksut ovat kuolinpesän ja vainajan velkaa ja kuolinpesän maksettavaa. Ellei asiasta ole yhdessä sovittu, velan voi riitauttaa eli sitä ei tarvitse maksaa takaisin. Nämä summat pitäisi olla jo hyvissä ajoin ilmoitettuna pesän ilmoittajalle, jotta ne saadaan perukirjaan näytille velkana. Asianajaja osaa tästä kertoa heti tai perunkirjoituksen aikana. Summa on saatava mukaan perukirjaan.

      > Perukirjassamainitaan, että en tule saamaan mitään tämän toisen sisaren ilmoittamana.

      Kuka sinä oikein olet kun toimit valtakirjalla ja olet alistetun sisaren asiamies? Oletko myös pesän osakas, sisarus, testamentin saaja vai kuka? Oletko naapuri?

      Tuo yksi sisar ei päätä yksin kerrassaan mistään, ja jos on tehnyt jotakin väärin, hän vastaa siitä pesälle.

      < Mitä tässä pitäisi tehdä?

      Nostaa kissa heti pöydälle, olla yhteydessä asianajajaan ja varautua perunkirjoitukseen. Asianajaja maksattaa kulunsa kuolinpesällä, voit olla häneen yhteydessä. Laskutusväli on yleensä 15 min ja minimilaskutus 50€/puhelu.

    • Anonyymi

      Pidä huoli ettei perunkirjassa lue missään ettei mitään ennakkoperintöjä tai lahjoja ole annettu.
      Jos siellä mainitaan että ei ole annettu mitään, voi vaikka kuitata sen irtaimiston sillä lauseella.
      Nuo saatavat vaadi lisättäväksi perukirjaan kuluihin, muuten et niitä saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      111
      5085
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      64
      4949
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3990
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3540
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2981
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2741
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2267
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      44
      1814
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      34
      1661
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1588
    Aihe