Mitäköhän sitä sitten elämällään tekisi?
Mitäköhän sitten
Anonyymi-ap
9254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No menettele.
Siitä sitten.
Itsarin jos ei jaksa elää
Laitetaan harkintaan ✌️
🛑 Gubbetshow on nyt loppu tältä illalta.
Leivästä paskaa
Etsi syvempää elämän tarkoitusta.
Kaikkea mikä kiinnostaa. Kuvittele itsesi alkeelliseen metsään ilman sivistystä. Lähdet kävelemään siihen suuntaan mikä tuntuu parhaalta. Ehkä lähellä oleva aurinkoinen niitty houkuttaa sinua, ehkä kauempana virtaava joki. Ehkä olet janoinen ja siksi valitset kolmannen suunnan missä näet solisevan puron. Juotuasi vettä mietit miten saat varmistettua että vettä on juotavaksi myöhemminkin. Alat miettiä millä voisit kuljettaa veden ellet luota onneesi. Päätät rakentaa jonkin sortin astian ja täytät sen vedellä. Huomaat että sinun tulee rakentaa joitain tavaroita ihan jo pysyäksesi hengissä. Sinua väsyttää välillä mutta huomaat nopeasti että tavaroiden valmistaminen on välillä kivuliasta.
Sitten tylsistyt tai väsyt. Muistat aurinkoisen niityn ja päätät lähteä siihen suuntaan seuraavaksi. Sääsuojaa sinulla ei vielä ole mutta olet nyt oppinut että se on yksi asioista joka sinun tulee rakentaa. Ajan myötä huomaat tulevasi koko ajan paremmaksi siinä mitä rakennat ja kuinka selviydyt elämässä.
Toisinaan kaipaat jotain mitä et vielä tunnista. Olet myös kiertänyt maita niin kauan että alat tuntea kaipuuta pysyä yhdessä paikassa. Päätät etsiä paikan missä on saatavilla kaikkea sitä mitä hengissä pysyäksesi tarvitset. Varjopuolena on lisääntynyt vapaa-aika. Yhtenä päivänä alat vain veistämään puusta hahmoja. Oivallat että puu taipuu moneen ja kohta saatkin veistelystä riittävästi tekemistä päiviisi.
Kaikki on siis ihan hyvin. Joskus vain vaivaa tunne että jokin ei ole kohdallaan. Ei kulu aikaakaan kun törmäät ruuankeräys reissulla muukalaiseen ja alatte jutella. Pidätte toisistanne ja alatte elää yhteistä elämää. Elämä on muutoin kummallakin samanlaista kuin ennen mutta nyt teillä on lisäksi toisenne. Ajan kuluessa lähialueille saapuu muitakin ihmisiä mutta jatkatte elämää yhä vain kuten ennenkin. Olet oivaltanut ettei päivisin viettämäsi aika, kulutit aikasi miten vain, ole riippuvainen toisista ihmisistä. Ei siitä kuinka lähellä tai kaukana he asuvat, mitä he ajattelevat asioista tai tuntevat.
Seuraavaksi sovitat tarinan nykypäivään ja teet mitä tarvii jotta olisit onnellinen. Jos haluamasi vaatii rahaa niin hankit sitä valitsemallasi tavalla. Helposti tai vaikeasti. Jos sinulla on nälkä niin käyt kaupassa ja ostat valmista ruokaa tai teet sitä itse. Jos sinulla on tylsää niin teet kotona tai kodin ulkopuolella asioita ettet tuntisi tylsyyttä. Jos et tiedä mikä on todella kiinnostavaa niin teet ensin niitä asioita jotka kiinnostavat vähän tai eivät ollenkaan. Mitä muutakaan voit tehdä? Samalla tavalla kuin löysit taidon rakentaa vedelle astian niin samalla tavalla löydät ne asiat joista saat päiviisi viihdykettä.
Lopetat palsta pelleilyn ja alat tehdä omia juttujasi.
Etkä kuvittele elämääsi/lähellesi ihmistä, kuka ei halua sinua elämäänsä eikä lähelleen.
Olet pelkkä rasite ja ongelma, et mitään muuta ole naiselle.
Sitähän yritin kysyä, mutta sinua pelottaa.