Hei vaan!
Ostin itselleni uuden veneen jossa kiinni raymarine st6002 autopilotti ja nyt todennäköisesti testaan sitä ennen kun rupean uudempaa hankkimaan mutta nyt kysymys kuuluu että tuleeko jotain yhteensopivuus ongelmaa pilotin ja minun omien luotaimien kanssa, veneestä poistin edellisen omistajan vanhat luotaimet.
Itselläni kaikuluotaimena lowrance elite ti, ja tarkoitus siis ohjata pilottia ihan vaan sen omasta ohjainyksiköstä ei plotterista.
Mutta eikös kuitenkin jotkut johdot joudu kaiusta liittämään pilottiin kuitenkin, niin sopiiko ne nyt sitten niin yhteen että saa pilotin toimimaan vai pitääkö jotain välikappaleita ruveta hankkimaan
Autopilotti asiaa!
4
200
Vastaukset
- Anonyymi
Väyläviraston alaisia luvat näihin. Can-väylätekniikka on tullut jäädäkseen ja siksi on syytä selvittää luvat ennenkö alkaa omia virityksiä tekemään. Oli ploteri tai ei.
- Anonyymi
Omassa kaiun ja autopilotin välisessä yhteydessä voi ohittaa can-väylän, vaikka se kyllä nopeampi on. Pitääkö lupa uusia jos vaihtaa venettä, kyllä kai kun on vissiin laitekohtainen.
- Anonyymi
Miksi AP tarvitsis mitään tietoa syvyydestä, korkeintaan gps antamasta suuntatiedosta.
- Anonyymi
Autopilotti ohjaa reitin mukaan. Sen se saa plotterista. Lisäksi tarvitaan suunta- ja paikkatieto.
Jos ohjaat sitä vain suunnan mukaan, tarvitset pelkästään suuntatiedon.
Syvyystietoa tarvitse automaattiseen reititykseen, mutta se tulee kartalta ja mahdollisesti talletetuista syvyystiedoista.
En tiedä yhtään laitetta, joka muuttaisi kurssia kaiun mukaan, mutta en väitä, etteikö sellainenkin olisi jossain olemassa.
Käsittääkseni et tarvitse kaiun tietoja lainkaan autopilotille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4149156Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893760- 212228
- 871393
- 1141148
- 271145
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661122Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss801116- 751110
- 551063