Haluaisin kuulla kokemuksia Grantasta heiltä, jolla sellainen on tai on ollut. Grantaahan ehdittiin hetken aikaa tuoda Suomeenkin, mutta muura en ole siitä kuullut, paitsi yhden auto-ohjelman koeajoarvion, mikä oli ihan positiivinen.
Olen realisti autojen suhteen ja minulla on ollut useita eri merkkisiä autoja vuosien varrella takamoottori-Skodista Volvoihin ja onpa seassa ollut pari Fordiakin ja Fiat jopa. Aikanaan vaihtelin tuollaisia 2000-3000 markan ja euroaikaan noin 500€ hintaisia autoja oarin vuoden välein ja nyt olen vaihtanut 2000-8000€ hintaisia autoja 5-7vuoden välein.
Eli mulle on ihan turha tarjota fanatismia kummastakaan ääripäästä tyyliin "rikkinäinen Lada on parempi kuin 10 huippukuntoista Mersua" tai vastaavasti "Lada on parhaimmillaan paalattuna".
Ihan tällaista haluaisin tietää Grantasta, että olisiko millainen arkiautona päivittäisessä ajossa ja mitä on tyyppivikoja? Siis muutakin kuin merkki😉 Ja toinen tietty on se, että millainen on varaosien saanti nykyään? Kun maailmantilanne on mitä on Venäjä-boikottien takia ja Ladan maahantuonti kaiketi ehti loppumaan niitä ennen.
Eli saako noihin tarvittaessa osia helpostikin vai joutuuko perusosiakin tilaamaan tyyliin Kiinan kautta 1-2kk toimitusajalla..?
Sen vuoksi kyselen, kun minulla olisi tiedossa uutta vastaavassa kunnossa oleva Granta, mitä myydään järkevällä hintapyynnillä ja mistä saisi varmaankin tingattua vielä jonkun verran.
Mielestäni 7v vanha, 12000km ajettu auto alle 10000€ pyynnillä on vähintäänkin harkinnan arvoinen vaihtoehtoa käyttöautoa etsivälle. Vielä kun myyntihinnasta saisi varmasti käteiskaupalla ainakin helposti ainakin tonnin pois.
Lada Granta
2
207
Vastaukset
- Anonyymi
Osia voi olla ainakin tällä hetkellä vaikea saada, jos ja kun korjattavaa tulee. Venäjän sodasta ja siitä johtuvien saartojen ja rajoitusten vuoksi. Venäjän autoteollisuushan on tällä hetkellä niin kusessa, ettei he meinaa saada oman maansakaan autoteollisuutta pidettyä pystyssä edes osien ja komponenttien tiimoilta.
Varmasti Grantaan löytyy vielä ihan ok-tasoisesti jotain perusosia, kuten jarrulevyjä. Niitä kuitenkin varmaan on vieläkin varastotavarana varaosatoimittajilla.
Mutta isompiin vikoihin voi joutua varautumaan, ettei osia saa, tai sitten niitä joutuu odottamaan kuukausikaupalla ja hinta voi olla ihan mitä vaan.
Tämä nyt on oma ajatus asiasta.
Muuten iha ntyylikäs peli, mitä katsoin netistä ja varmasti ihan käyttökelpoinen vaihtoehto ajopeliksi.
Ja jos tosiaan on käytettynäkin noin halpa, että muutaman vuoden ikäisen ja olemattomilla kilsoilla olevan Grantan saisi omakseen alle kymppitonnilla, niin ei ainakaan ole autossa turhaa rahaa kiinni. - Anonyymi
Osien saanti saattaa tosiaan olla aika hankalaa ainakin tällä hetkellä, huollot varmaan kyllä onnistuu ihan peruskorjaamoilla, siis näillä moni merkki-korjaamoilla. Muuten varmasti ihan ok autona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle441721Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2831709- 231578
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71238Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101077Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii66986Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66935Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko13921