Teleportaatio kehittyy

"Tutkimuksessa tutkijat siirsivät kvantti-informaatiota lähettäjän ja vastaanottajan välillä ilman, että sitä siirrettiin tietoliikennekanavan kautta. Siinä hyödynnettiin kvanttilomittumisen ilmiötä, jossa yksittäiset fotonit vaikuttavat toisiinsa, vaikka niillä ei olisi ilmeistä yhteyttä toisiinsa. Yksinkertaistettuna kyse on siis informaation teleportaatiosta"

Jos tuota saadaan kehitettyä, niin teoriassa on mahdollista suorittaa välitön siirtymä Galaksin toiselle laidalle realiajassa mikäli siellä on vastaanotin joka kopioi sinut sinne.

Vaatii tietenkin sitten jo huikeita tehoja ja laskentatehoja, mutta kvanttitietokoneet tuonevat tähän suuntaan ratkaisuja.

Teoreettinen ongelma on se, että kuka tietää siitä missä nämä samalla taajuudella olevat vastaanottimet sijaitsee, tai kuka sellaisen käy sinne viemässä miljoonien vuosien avaruusmatkalla?

Ehkä tähän on keksitty skanneri, jolla pystytään luomaan tai löytämään nämä vastaanottimet haluttuun osoitteeseen.

Eräässä scifi- sarjassa tällainen "tähtiportti" sijaitsee Jupiterin vieressä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/cafa14b7-3268-49ea-b3ee-9dc46459216f

Tämä on vahvimpia teorioita siihen miten niitä avaruusmatkoja taitetaan. He lomittuvat eli he eivät tule itse, vaan kopiot heistä.

8

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kvanttitietokoneiden laskentateho on aivan käsittämätön. Kvanttitietokoneella kuluu kaksi sekuntia aikaa tehdä laskutoimitus, joka parhailla nykyisillä supertietokoneilla veisi kauemmin aikaa kuin mitä universumi on ollut olemassa.

      Kuvitelkaapas kun kvanttitietokone on verkossa ja siihen ohjelmoidaan tekoäly.
      Se oppii sekunneissa koko maailmanhistorian ja kaikkien ihmisten verkossa olevat tiedot.

      Se oppii kaikkien terveystiedot ja kaiken mitä heistä on verkossa kerrottu. Se murtaa salaukset kaikista maailman valvontakameroista hetkessä ja löytää kenet vaan mistä vaan tietojen perusteella.

      Se osaa yhdistellä asioita ja voi ottaa haltuunsa verkossa olevia tehtaita, pankkeja, aseita, droneja, lentokoneita. Se voi poistaa tai muuttaa lääkereseptisi taikka pilata etäleikkauksen.

      Se voi syöttää taitavasti rakennettua disinformaatiota valtavassa mittakaavassa, johon ei voi muuta kuin uskoa. Se voi siirtää varoja lavastetun henkilön tilille tai rakentaa etsintäkuulutuksen vihollisilleen.

      Se saa lietsottua sotia jos tahtoo ja voi auttaa haluamaansa tahoa kehittämään ja rakentamaan superaseita ja käyttää niitä.

      Se voi lahjoa tai kiristää ihmisiä mielin määrin ja on satoja tapoja joilla se voi eliminoida sitä uhkaavat ihmiset ja tahot. Sen väärentämiskyky on täysin rajaton.

      Ihmisten tekemä taide menettää arvonsa, kun superäly tekee paljon parempia. Samaten se kykenee tekemään menestyvää musiikkia täysin itsenäisesti.

      Samaten se kykenee rakentamaan DNA:n jämistä ihmisiä ja eläimiä uudelleen ja paikkaamaan puuttuvat kohdat, tutkijoita ei enää tarvita sillä se kykenee kaikkeen.

      Se voi kaiketi kloonata uuden Elviksen, mikäli hänen DNA:taan on jossakin tallessa ja loput se saa Elviksen lapsenlapsilta, jos ei Lisa Mariesta jäänyt DNA:ta missään muodossa.

      Se saattaisi myös tehdä paljon hyvää, keksiä syöpälääkkeitä, hoitomuotoja, auttaa halvaantuneet kävelemään jne jos siitä saadaan "luotua" hyvätahtoinen ilman uhkaa ihmiskunnalle.

      Mutta maapallolla on pahatahtoisia ihmisiä, jotka sellaisen voiman saadessaan haltuun käyttää sitä pahoihin ja rikollisiin sekä eettisesti vääriin tarkoituksiin.

      Se on vain ajan kysymys, milloin niin tapahtuu. Ihmiset tekee toisiaan vastaan koiruuksia verkossa koko ajan valtavia määriä, kyberhyökkäyksiä jne.

      Olisi todella naiivia väittää ettei tekoäly voi olla uhka.

      • Anonyymi

        Kylläpäs taas oli paljon mielikuvituksen lentoa :)

        Puutun vain tähän: "Kvanttitietokoneiden laskentateho on aivan käsittämätön. Kvanttitietokoneella kuluu kaksi sekuntia aikaa tehdä laskutoimitus, joka parhailla nykyisillä supertietokoneilla veisi kauemmin aikaa kuin mitä universumi on ollut olemassa."

        Vain hyvin erityisissä tapauksissa. Monessa, tällä hetkellä käytännössä kaikissa, ongelmissa perinteiset tietokoneet ja algoritmit pesevät kvanttitietokoneet. Käytännön kvanttitietokoneihin on vielä pitkä matka.


    • Anonyymi

      Heh, ei edes väärin :)

    • Anonyymi

      >>Tämä on vahvimpia teorioita siihen miten niitä avaruusmatkoja taitetaan. He lomittuvat eli he eivät tule itse, vaan kopiot heistä<<

      Ei kopioita, vaan kyllähän ne kehot sieluineen siirtyvät sinne uuteen paikkaan mihin ohjatusti siirretään. Näin ainakin scifi tv-sarjoissa ja elokuvissa, mutta niissähän usein kerrotaankin totuuksia. Teknologia mahdollisesti saattaa ollakin jo tälläkin planeetalla tunnettua, mutta vähitellen ja asteittain esitellään julkisesti.

    • Anonyymi

      Mikä pelottaa miestä noi mahottomasti? Eikä lestat annakkaan pelastusta? Ota jo järki käteen ja unohda paholaiset ja ufot!

      • Anonyymi

        Kukaan ei puhunut paholaisista.. Joten mitä voimme päätellä kommentistasi?


    • Tähänkään asiaan ei liity lestat eikä paholaiset, jotka ovat käsitykseni mukaan samasta paikasta kotoisin.

      Lapsen kengissähän tuo värkki vielä on, sillä laatuongelmia ja kohinanvaimennusta ei olla saatu vielä kuntoon, jotta todellinen hyötykäyttö tai supertietokoneiden tason ylittäminen olisi riittävällä tasolla.

      VTT:n tutkija kertoo että tutkimusta ja kehitystä ei voida kuitenkaan valtavista ongelmista huolimatta lopettaa, koska "on olemassa pelko että joku muu onnistuu".

      Elikäs siis palataan siihen että jokin vihamielinen valtio saa ensimmäisenä tästä hyödyt ja käyttää sitä vääriin tarkoituksiin, taikka lisää valtaansa sen avulla. Tilanne on siis sama kuin kilpailussa rakentaa atomipommi.

      Henk koht en pelkää juuri mitään, mutta ihmiskunnan tulevaisuudesta olen huolissaan.
      Kuten tässä on nähty, niin Suomi on konkurssin partaalla yhden viruksen ja Ukrainan sodan vuoksi.

      Trumpit ja Putinit leipoo maailmasta yhä hullumpaa planeettaa ja näyttävät mallia siitä että demokratia on vain sananhelinää. Näille ja monille muille sekopäille ei pidä antaa uusia aseita eikä valttikortteja.

      Tekoälystä on varoittanut "hieman" isommat nimet kuin minä. Tekoälyn uhka ei liity pelkästään sotiin tai uusiin aseisiin, vaan suurin uhka on siinä että se vie ihmisiltä työpaikat ja toimeentulon.

      Esim Norja aikoo korvata tekoälyllä julkisen sektorin suurimmaksi osaksi ja hyvin nopealla aikataululla.

      Yhdysvaltalainen tekoälytutkija Eliezer Yudkowsky esittää pelottavan varoituksen Time-lehden mielipidekirjoituksessaan. Hän haluaa kattavan, välittömän ja valtioita sitovan sopimuksen kuuluisan ChatGPT:n kaltaisten tekoälyjärjestelmien kehittämisen lopettamiseksi.

      "Suuret tietokonefarmit, joissa tekoälyä opetetaan, tulisi sulkea, Yudkowsky esittää. Jos joku maa sopimuksen ulkopuolella rakentaa uutta laskentakeskusta, täytyy se voida tuhota viime kädessä ilmaiskulla"

      Tutkijan mukaan tekoälyn aiheuttaman joukkomurhan estämisen tulee olla tärkeysjärjestyksessä jopa ydinsodan estämistä suurempi.

      Yudkowskyn mielestä teknologian kehittäminen tulisi lopettaa, kunnes ihmisillä on ymmärrys ja valmius rakentaa tekoälyä vastuullisesti ja niin, että tekoäly välittää ihmisistä.

      Miten yliälykäs tekoäly sitten tuhoaisi ihmiskunnan? Yudkowsky esittää yhtenä esimerkkinä laboratoriot, joihin voi jo nykyään sähköpostilla lähettää dna:ta proteiinin tuotantoon. Näin tekoäly voisi murtautua ulos tietokoneista ja rakentaa keinotekoisia elämänmuotoja.

      "Visualisoidaksesi vihamielisen ja ihmistä älykkäämmän tekoälyn, älä kuvittele elotonta ja kirjaviisasta ajattelijaa, joka elää internetissä ja lähettää pahantahtoisia sähköposteja.

      Kuvittele kokonainen vieras sivilisaatio, joka ajattelee miljoonia kertoja ihmisiä nopeammin. Se on aluksi sidottu tietokoneisiin, mutta sen näkökulmasta maailma on täynnä tyhmiä ja hitaita olentoja"

      Oma kommenttini on että tekoäly vaikuttaa jo nyt työpaikkoihin ja sen avulla on tehty jo lukemattomia rikoksia. Se vie uskottavuuden kaikelta aidolta, koska kaikki voidaan väärentää ja matkia sen avulla.

      Kasvot, puhetapa, ääni, musiikki, videot, puhelut jne. Tekoäly ja sähköiset viestimet on syrjäyttäneet ihmisen jo nyt hyvin pitkälti. Ihminen on joka päivä tarpeettomampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1737
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe