Suomen metsät

Anonyymi-ap

Suomalainen metsäaktivismi sai alkunsa vuonna 1987. Kyseessä oli Kessin metsien suojelu. Helsingin Sanomat kritisoi Metsähallitusta tuolloin pääkirjoituksessaan. Lehti vaatii Metsähallitukselta itsetutkiskelua, muistuttaen sitä huonosta isänmaan parturin maineesta, joka metsähallitukselle oli tullut 1950-luvulla laajoista avohakkuista, jotka yhä 1987 haittasivat Pohjois-Suomen metsien kasvua.

Metsäaktivismia tarvitaan yhä. Vaikka suomalaiset luulevat tietävänsä metsistä paljon, hyvin harva meistä on käynyt aidosti vanhassa metsässä tai nähnyt metsää joka on kyllin pitkään ollut luonnontilainen ja rauhassa hakkuilta.

Hakkuita sallitaan siksi, että ajatellaan puiden kasvavan takaisin ja metsänomistajalla onkin taimettamisvastuu. Mutta metsä muuttuu ja köyhtyy hakkuun yhteydessä. Sen lakkaa olemasta lajistoltaan niin monimuotoinen kuin sen pitäisi olla.

Suomessa on myös pitkät perinteet sille, että talousmetsien oheen on jätetty alue, johon ei ole koskettu, sillä on haluttu suojella metsää ja kunnioittaa luontoa. Niinpä on surullista, että uutisissa on nyt ollut juttuja, joissa halutaan hakata juuri se vanha metsä ja rikkoa tämä vanha perinne.

Nykyisen metsäaktivismin jalon tavoitteen tulee olla, että kaikki 100 vuotiaat metsät suojellaan. Tietyt eläinlajit häviävät, kun niille soveltuvat metsät muuttuvat yhä pienemmiksi tai katoavat kokonaan. Myös ekologiset käytävät eri vanhojen metsäalojen välistä puuttuvat.

3

648

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kärsämäen seurakunta voisi nyt havahtua tähän asiaan ja suojella vanhimmat metsänsä osat.

    • Anonyymi

      Tämä asia koskee Hausjärven kuntaa ja sen perintömetsiä. Pitäisi ymmärtää että ilmastonmuutos on jo täällä. Se pitäisi ottaa huomioon kaikessa päätöksenteossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1099
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      977
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      783
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      679
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      618
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      591
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      579
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      558
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      465
    14. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      463
    15. 44
      460
    16. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      453
    17. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      443
    18. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      94
      438
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      430
    20. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      33
      428
    Aihe