Suomen metsät

Anonyymi-ap

Suomalainen metsäaktivismi sai alkunsa vuonna 1987. Kyseessä oli Kessin metsien suojelu. Helsingin Sanomat kritisoi Metsähallitusta tuolloin pääkirjoituksessaan. Lehti vaatii Metsähallitukselta itsetutkiskelua, muistuttaen sitä huonosta isänmaan parturin maineesta, joka metsähallitukselle oli tullut 1950-luvulla laajoista avohakkuista, jotka yhä 1987 haittasivat Pohjois-Suomen metsien kasvua.

Metsäaktivismia tarvitaan yhä. Vaikka suomalaiset luulevat tietävänsä metsistä paljon, hyvin harva meistä on käynyt aidosti vanhassa metsässä tai nähnyt metsää joka on kyllin pitkään ollut luonnontilainen ja rauhassa hakkuilta.

Hakkuita sallitaan siksi, että ajatellaan puiden kasvavan takaisin ja metsänomistajalla onkin taimettamisvastuu. Mutta metsä muuttuu ja köyhtyy hakkuun yhteydessä. Sen lakkaa olemasta lajistoltaan niin monimuotoinen kuin sen pitäisi olla.

Suomessa on myös pitkät perinteet sille, että talousmetsien oheen on jätetty alue, johon ei ole koskettu, sillä on haluttu suojella metsää ja kunnioittaa luontoa. Niinpä on surullista, että uutisissa on nyt ollut juttuja, joissa halutaan hakata juuri se vanha metsä ja rikkoa tämä vanha perinne.

Nykyisen metsäaktivismin jalon tavoitteen tulee olla, että kaikki 100 vuotiaat metsät suojellaan. Tietyt eläinlajit häviävät, kun niille soveltuvat metsät muuttuvat yhä pienemmiksi tai katoavat kokonaan. Myös ekologiset käytävät eri vanhojen metsäalojen välistä puuttuvat.

3

646

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kärsämäen seurakunta voisi nyt havahtua tähän asiaan ja suojella vanhimmat metsänsä osat.

    • Anonyymi

      Tämä asia koskee Hausjärven kuntaa ja sen perintömetsiä. Pitäisi ymmärtää että ilmastonmuutos on jo täällä. Se pitäisi ottaa huomioon kaikessa päätöksenteossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1048
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      690
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      666
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      186
      528
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      460
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      427
    Aihe