Kertokaa mitä outoja ja erikoisia asioita tiedätte Nakkilan menneisyydestä?
En tarkoita nyt mitään yksittäisiä ihmisiä vaan esim. Ufoja.
Nakkilan kummat tapahtumat
29
2088
Vastaukset
- Anonyymi
No minäpä kerron yhren seikan. Tää o sellanen seikkaperäne asia, jok on se yks ja ainoo syy miks uskon yliluonnollisuutee. Ja se on: Tattaran Kuninkas. Tattara o Nakkila kylist se kaikkei taiaomasi. Ite e siält oo kotosi, mt myönnettävähä se o, että siäl o tapahtun nii paljo kummii juttui, mitä ei ihmisjärki kykene selittämää, et alkaa iha luut tutisee.
Mutta siis Tattaran Kuninkas. Hänhä oli yks suomalaisist kansan ennustajist. Hän ennusti maailma lopu seuraavil sanoil: Päättömillä hevosilla ruvetaan ajamaan, siimaa tulee olemaan ilma täynnä, rautavarpaat otetaan käytäntöön, rahat muuttuvat niin pieniksi kuin kalan suomut (joissain versioissa raha katoaa kokonaan). Uskonsota nousee pohjoisesta. Se on oleva viimeinen sota. Verta on vuotava niin paljon, että kuusituumainen parru siinä ui.
Kyl maar täs o perää, pakko ol. Noi päättömät hevot o iha selkeest kuvailu nykypävä automobiileist! Et lopuaikoi eletää sanon mää!
Tattaras on tapahtun myös paljo muit henkimaailma asioit, siält o lorukeräilijätki aikonaa saanu paljo tavaraa irti...monel tapaa - Anonyymi
rintala hyppäs muutaman kerran jokiranna sillalt
- Anonyymi
Tästä sillasta on kuultu jo niin paljon, että taitaa olla yliluonnollinen taphtuma vain niille lapsille joita on jokaisen kylän kaapeissa piiloteltu(vuoteen 1955 asti).
HUOM. Niitä ei ole ollut vuoden 1955 jälkeen!
- Anonyymi
Nahkiainen Keinustuolissa Nakkilan Kirkon vaiheilla.
- Anonyymi
Olet hauska
- Anonyymi
Kaffe kuppi lensi päin asiakasta entisessä Postissa. Melkonen mysteeri tapaus
- Anonyymi
Siella postissa asuy demonni tai%) +?
- Anonyymi
auto ryöstäytyi tuntematomasta syystä kuljettajan hallinnasta onnimnnin risteyksen lähistöllä kynti pätkän ojaa ja törmäsi lopulta puuhun.
suhari lasarettiin paikattavaksi,ei ole just tietoo oliko päissään vaiko lapikas lipesi polkimelta?
Tiedotamme lisää kun tiedämme.
Älkää pidättäkö hengitystänne odotellessa.- Anonyymi
Millainen auto ?
- Anonyymi
Olet hupno kuski
- Anonyymi
Ai siellä Nakkilan kirkon vaiheillako.
- Anonyymi
Jokakeväinen torin suihkulähteiden outo ilmiö eli hillitön vaahtoaminen
- Anonyymi
Tuollaiset suihkulähteet voi huoletta poistaa tulee halvemmaksi veronmaksajille
- Anonyymi
Kivitalo hyäkkäs autoilijan kimppuu..
Tutkinnan olles kesken ei voi sannoo varmaks kumpi oli enempi kekkulis.,?
Naamatöhry nähty taas...taitaa tulla kesä? - Anonyymi
Jos olisin saanut tähän edes yhden (1) asiallisen vastauksen olisin ollut Nakkilan uusi Vihtori Grönroos. Mutta ei, ei sitten millään.
Turha sitten tulla minun muistokiveni luokse perkeleitä sanomaan (Nakkilan historian tuntijat tietävät).- Anonyymi
sata vuotta kun ootellaan niin ovat nämäkin tiedonmuruset arvokasta historiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sata vuotta kun ootellaan niin ovat nämäkin tiedonmuruset arvokasta historiaa.
Enne vanhaa oli nakkilan torin kohdalla siistiä nykyään siellä on sikala.
- Anonyymi
Jussina on kommeet pileet rannassa.
Kokko ja muut asiaankuuluvat vekottimet..
Tul sääki.- Anonyymi
Kuulemani mukkaan on kaljahana alkanut lakkoon?
Mahtaako piankin vouti olla ovella kyselemässä muiden saatavien perrään? - Anonyymi
Satakunanviikko lehdessä komia mainos lohirannan juhannus bileistä kaikki joukolla mukaan kiva,että nakkilassa tapahtuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satakunanviikko lehdessä komia mainos lohirannan juhannus bileistä kaikki joukolla mukaan kiva,että nakkilassa tapahtuu.
hei upeeta kyllä tullaan..
ihkuu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hei upeeta kyllä tullaan..
ihkuuOnko sinne kimppa kuljetus järjestetty ?
- Anonyymi
Kuis kommeet billeet olivat juhannuksena rannassa?
- Anonyymi
Ulvilan tiedemiesyhteisö rakensi sukellusveneen ja seikkaili Kokemäenjoella mm Nakkilassa. Arantilankoskessa tuli mutkia matkaan mutta nerokkaat nakkilalaiset rakensivat veden päälle pitkospuut joita pitkin sukellusvene (jossa nerokas oivallus: luukut joista tulee tarvittaessa ulos pyörät) hinattiin kosken yli veneellä vetämällä. Vene oli mallia kirkkovene jossa oli 30 vahvaa nakkilalaista soutamassa.
- Anonyymi
Toi loppuosa oli kyllä mielikuvittelua?
- Anonyymi
Historian löydöt,mutta pellossa muistomerkki suohonko mennyt sotakone?
- Anonyymi
Nakkilan uusavuttomien kakaratko torille kerääntyvät paukuttamaan paukuttaisivat omat asuntonsa edessä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nakkilan uusavuttomien kakaratko torille kerääntyvät paukuttamaan paukuttaisivat omat asuntonsa edessä
Kyllä torilla saapi paukutella suolikaasuja ei tarvii kotio asti säästellä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä torilla saapi paukutella suolikaasuja ei tarvii kotio asti säästellä
Kovia kaasuja,kun syttyi soffa palamaan tarvittiin palokunta sammuttamaan tulee kovin kalliiksi tavallisille veronmaksajille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk18810279Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi219682Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1648254Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2947748Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1726643Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886060Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665901Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034957Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja274021Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html1212595