Ulkopuolisen ja varsinkin ulkomaalaisten ihmisten käyttämä raha ei tarkoita että rahaa tulee Kouvolan taskuun!
Investointi on nimenä täysin merkityksetön!
Teitte hölmösti kun möitte tontin.
Miksi että vuokranneet aluetta ja nostelleet vuokria! Tietyn ajoin.
Ulkomaalaisten datakeskus ei jätä euroja mutta erittäin kova kuorma lisäämään sähkön ja vedenkulutusta.
Vedestä on maailmassa jo merkittävä pula.
Datakeskus pyörittää lisäksi sellaista turhaa ihmiskunnan toimintaa.
Teitte hölmösti kun möitte maata, olisitte vuokranneet sen.
Ettekö ymmärrä, "investointi" ei tarkoita rahaa Kouvolalle! Ja ihmisille.
11
266
Vastaukset
- Anonyymi
Koska tietotaitoa näyttäisi olevan, hakeuduthan pikimmiten päättävään asemaan. Tai sitten jatka vain pöhöttyneen umpimielistä paasaustasi, ihan miten paukut riittää... 😂
- Anonyymi
Totta. Kiina tekee yhteistyötä Venäjän kanssa. Kouvola sotilaalisesti tärkeällä paikalla. Sähköä menee. Ja todellakin mistä vesi! Mm. Hollannista uutisia veden puutteesta. Tv5 monde uutisissa datakeskuksen veden ylikäytöstä. Erittäin vaarallista päästää Kiinaa tuhoamaan luonnonvaroja ja myös yhteys Venäjään. Kouvola ym. hyväuskoisia hölmöjä.
- Anonyymi
Hölmöjä? Eiköhän päättäjät tästä hyödy rahallisesti? Alkaako jo kansa heräämään"great reset"? Pandemia, sota ja talouden romahtaminen.. Eikös kaikki ole jo ilmoilla? Nyt Eurooppaa täyteen muslimeja niin ihmiset sotivat keskenään ja päättäjät saavat jatkaa touhujaan? Uusi "pandemia" on jo tuloillaan kun saivat uudella pandemia sopimuksella annettua who:lle vallan ihmisten kerhoihin pandemiatilanteissa?!?!
Tätäkö me suomalaiset haluamme? Vai ummistammeko vain silmämme todellisuudesta?
- Anonyymi
Tietää suomalaisille nousevia sähkön hintoja, koska datakeskukset vievät mielettömät määrät sähköä, mitään muuta suomalainen ei tuosta hyödy? Vai hyötyykö? Tiktokkia en käytä. Omistuksia kun tutkii niin yllättävästi Venäjä löytyy kun pidemmälle kaivelee?
- Anonyymi
Kerro mitä olet kaivellut ja mitä olet löytänyt.
Huimaavan jännittävää. - Anonyymi
Jos sähkönhinta nousee tietää se parempia tuottoja sähköntuottajille. Nyt ensi yönä sähkön hinta on -2 c/kwh. Kukaan ei rakenna Suomeen uutta sähkövoimalaa niin pitkään kun sähköä joutuu myymään tappiolla.
- Anonyymi
Suomessa on jo aivan riittävästi työtä ihmisillä. Työvoimapula suorastansa.
Datakeskus työllistäisi helpostikin 300 tekniikan alan ihmistä. Mutta mistä ne
työntekijät revitään kun työvoimapula on järkyttävän valtaisa etenkin Kouvolan seudulla. Vapaita ihmisiä ja osaajia ei ole.
Siis ja Ihan oikeasti ihmiset. Miksi noin umpijääräpäinen ja kielteinen asenne työpaikkojen saamiselle Kouvolan aleelle.- Anonyymi
Varmaan siitä että datakeskuksessa ei ole yhtään työpaikkaa ammattikoulun kesken jättäneille persuille.
- Anonyymi
Tiktokin tillittäjät nytkö riemu repee, kun Kouvolaan investoidaan dataa keskuksen muodossa. Mua kiinnostais tietää, kuinka monta ihan kantasuomalaisia työntekijää häärää asian tiimoilta palkkatyössä tässä projektissa. Ja kun pömpeli on pystyssä, kuinka monta kantasuomalaisia on saanut sieltä työpaikan. Vai meneekö niin että ulkomaiset 100, suomalaiset zero.
- Anonyymi
Pitäisi olla aika selvää että jos vuokrataan niin ei saada lahjuksia. Kun myydään niin voitelu toimii. Eihän kukaan muuten tuollaisia typeryyksiä tee.
- Anonyymi
Vain tollojen hälytyskellot eivät soi, kun olemme pian hölmöyttämme rosvopesien ja tukikohtia. Energian hinta tulee myös viemään kotitaloudet vararikkoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2467658IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its2504728- 1711815
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)741690- 721200
- 1341152
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61097Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte130981Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy208959- 104935