Niin on totisesti tehty, sillä hallitus on leikannut terveydenhoidosta, koulutuksesta, työttömyysturvasta, asumistuesta ja yleensä kaikesta siitä, mitä kansalaiset päivittäin tarvitsevat. On ollut ihan pakko, työttömät on pakotettava olemattomiin työpaikkoihin, paisunutta julkista sektoria on ihan pakko supistaa ja muutenkaan rahaa ei ole yhtään mihinkään.
Tapahtui suuri puhallus, jossa kaikkein köyhimmiltä leikatut rahat annettiin kaikkein rikkaimmille. Tämä tulee niin kalliiksi, että on pakko leikata lisää ja korottaa välillisiä veroja. Huono-osaisimmat näkevät nälkää, mutta ei hallitus heitä unohtanut. Ministeri Essayah lupasi heillekin saattohoitoa.
https://www.itasuomalainen.fi/uutiset--politiikka/kolumni-suuri-puhallus-6.93.8307.3f45e983ab
Tapahtui suuri puhallus, jossa kaikkein köyhimmiltä leikatut rahat annettiin kaikkein rikkaimmille.
10
184
Vastaukset
- Anonyymi
Nosto.
- Anonyymi
Leipäjonoissa kasvu jatkuu, joten monet jää ilman ruokaa.
- Anonyymi
Petturipersut saaneet räjäytettyä kurjuuden, köyhyyden ja asunnottomuuden suurien nälkävuosien tasolle.
- Anonyymi
Ilmankos kokoomuksen kannatus vain kasvaa. Perus suomalaiset maksavat rikkaiden kevennykset. Ja perussuomalaiset myös. Häträppä 10 % kannatus. Vielä.
- Anonyymi
Purra kuittaa henkilökohtaisen ministeripalkan persu-puolueen kutistumisella. Parin vuoden päästä Purra voi hypätä politiikasta syrjään pankkitili euroja pullollaan. Purra tietää itsekin, ettei hänen johdollaan puolueen kannatus nouse tai edes pysy entisellään. Onkohan kukaan muu puoluejohtaja pettänyt koskaan äänestäjäkuntansa pahemmin kuin Purra? Mikä pitää persut kokoomuksen kylkipuoleena, vaikka toinen koko ajan voittaa ja toinen häviää?
- Anonyymi
Vielä ei Suomi valtiona ole EU:n tarkkailussa ja korot laskevat niin että kengän korkokannassa on kohta reikä.
- Anonyymi
Ja Orpo ressukka miettii että ”miksi Suomessa on liian pessimistinen ilmapiiri”? Hyvä pääministeri Petteri Orpo, siksi että Sinä, juuri Sinä, olet johdollasi ajanut suuren osan kansasta näköalattomuuteen ja köyhyyteen.
- Anonyymi
Mene muualla tekemään näitä politiikka aloituksiasi tämä on Joensuu palsta.
- Anonyymi
Eikös kuitenkin Joensuussa päin ole EU:n itäisin raja ? Sitähän viestiä tulee /tuli solkenaan.
- Anonyymi
Taitaa pikkusen hipasta Joensuutakin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891859Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em83985- 51977
- 56957
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56916- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901