Uusi Paavi Leksa 14.

Leo XIV, uusi Paavi USA;sta!
Nyt taisi Trump vallata Vatikaanin(kin)...
5171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muutama satamilliä kardinaaleille on pieni hinta katolisen maailman hallinnasta...
Nomen Patre, Fili, i Spiritus Sankti...

Äänestä
  • Leksa 14. Sehän on melekeen Lieksa.

    Äänestä

  • Muutama sata milliä on suuri summa vatikaanille. Vatikaanin omaisuus on alle 7 miljardia ja talous on jatkuvasti miinuksella. Eläkemenojen maksu tehdään velkarahalla ja vuosittainen budjetti on n 100 milj miinuksella.

    Mikäli trumppi haluaa oikeistolaisemman paavin, kuolleen vasemmistolaisen tilalle, niin muutama sata miljoonaa löytynee heti. Hinta on pieni, jos paavi ja vatikaani jakavat Usan ideologiaa tai eivät suhtaudu edesmenneen paavin tapaan siihen negatiivisesti.

    Äänestä

Hyvä valinta Timo Soinilta.

Äänestä

https://pbs.twimg.com/media/Gp_j8NjXkAAX72e?format=jpg&name=medium
Useat mediat uutisoivat 29. huhtikuuta, että Trump haluaisi nähdä itsensä uutena paavina pääsiäisenä kuolleen paavi Franciscuksen tilalla.
– Minä haluaisin olla paavi. Se voisi olla ykkösvalintani, presidentti tokaisi lehdistölle.
IS

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Leo XIV, uusi Paavi USA;sta!
Nyt taisi Trump vallata Vatikaanin(kin)...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu