Evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokous hylkäsi esityksen kahdesta rinnakkaisesta avioliittokäsityksestä torstaina äänin 62 puolesta ja 40 vastaan. Kuusi edustajaa äänesti tyhjää.
Avioliittokäsitys
Anonyymi-ap
14198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Päätös oli oikea.
Kyllä.
Totta kai oli oikea koska oli ainoa luonnollinen malli.
Biologista totuutta kun ei voi muuttaa, vaikka kuinka hörhöilisi.
Avioliitto ei ole muuta kuin juridinen sopimus omaisuuden jaosta. Ei yhtään mitään muuta.
Avioliitto on laillistettu, mutta kallein prostituution muoto.
Miten tuo avioliittokäsitys on muissa uskontokunnissa. Katolisuus? Ortodoksisuus? Islam? Buddhalaisuus? Hindulaisuus? Juutalaisuus?
Eikö olisi parasta lopettaa koko avioliitto instituutio? Yli puolet päättyy kumminkin eroon. Muutenkin karmeaa seurattavaa se naimisissa olevien toistensa pettämisen paljous.
Päätös oli oikea. Jospa piispatkin ymmärtäisivät, että kaikki kirkossakävijät eivät ole heidän kanssaan samaa mieltä.
Päätös oli väärä ja irvokas. Mies miehelle, hellästi 🥰
kävin kuuntelemassa kirkonmenoja. Siellä oli nainen pitämässä messua. Pöyristyttävää.
Tiedättekös mistä johtuu jos pölynimuri lopettaa imemisen?
Se on mennyt naimisiin...
Tämä on Mielen-kiintoinen ajatus...
Tulit juuri Mieleen...
homoseksuaalit papit voivat minun puolesta vihkiä homoja avioliittoon. Hetero pappi jos sen tekee, niin se on matka sitten helvettiin sovittamaan syntejään.