Sen se on kertaalleen taas todistanut. Aina, kun on ollut oikeistohallitus
Suomi on köyhtynyt, velka on kasvanut, valtion (veronmaksajien) yhteisellä omaisuudella on tehty tappiollisia kauppoja, työttömyys on kasvanut,
tuloerot kasvaneet. Oikeistohallitus rikastuttaa itseään ja rikkaita verorahoilla ja köyhdyttää muuta kansaa valheellisin perustein.
Oikeiston ahneudella ei ole rajaa. Ahneille ei riitä mikään.
Oikeistohallitus ei hyvää tiedä
29
167
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraava hallitus on suurissa ongelmissa persuhallituksen Suomella ja suomalaisille aiheuttaman katastrofin jälkeen. Valtiontalous on aivan romuna. Velkalaiva karilla.
Ei käänny enää. Uppoaa pikemminkin ja Suomi sen mukana. - Anonyymi
Äärioikeistohallitus on pahin onnettomuus mitä suomalaiselle palkansaajalle
voi sattua.- Anonyymi
Kas kun persut ei ole monikaan palkan saajia , jokin ryhmä sinänsä jotkan ovat äänestäneet ihan vaa yhden asian vuoksi, siis politiikasta eivät tiedä yhtään mitään, mutta ihmisiä ovat kovia vihaamaan . Kun vanhat ämmätkin ovat ressukat haksahtaneet , vaikka toisaalta heillähän ei ollut nuoruudessaan edes poliittisia mielipiteitä ja nyt luulevat että ovat kovastikin poliittisia vaan eivät ole .
Ja ensinnäkin kun heiltä kysyy mikä on syy miksi äänestävät niin yksikin sanoi etä mummo oli sanonut ketä äänestetään, siis tälläisten käsiinkö suomen maa laitetaan jotka äänestävät miten mummo näkee asiat, mummo ei ole edes nuorena äänestänyt , mutta vanhana sitten muka on tietävinään. Lupauksia ei olla pidetty , lainaa otettu vaikka sanoivat että otto loppuu kun oikeisto pääsee valtaan, siis miten kävi ?????ämonta muuta lupausta ei edes muisteta enään .työläisen on muistettava paikkansa , ja jos muisti jotenkin pettää niin katselee hieman historiaa että näkevät kopioinnin kauhun ajosta
Persujen politiikka ei ole ihmisystävällistä mitenkään .eikä oikein kokoomuskaan täytä toiveita. Mitenkään.
- Anonyymi
Yrittäminen vaatii pääomia.
Minusta oikeistohallitukset ymmärtävät maailmanmarkkinoilla kilpailevien yritysten tarpeita enemmän kuin vasemmistohallitukset.
Vasemmistohallituksilla on taipumusta nostaa verotusta ja lisätä velkaa valtion piikkiin.
Vasemmiston himoverottajat kurmoottaisivat yrittäjiä niin, että yrittäjiltä menisi "siemenperunatkin". Joukkovoimalla vaan!- Anonyymi
Tosi on että yrittäjien työsarka on ollut kovilla ensin Irina ja sitten sota, puheterapiaa osista mitä tarvitaan eri asioissa industrian sektorilla
Yrittäjillä on usein pitkiä päiviä , ei aina voi lähteä kello 16.00 kotiin vaan on tehtävä työtä että,kaikki maksut saadaan maksetuksi mitä yrittöjyyys tuo tullessaan . Joskus onångelmien tullessa kestää niitä ratkoa yökaudet . Sitä ei tarvitse tavallisen työläisen tehdä vaan he lähtevät kotiin joka päivä samaan aikaan ja jättävät työn tullakseen taas seuraavana päivänä paikalle . Joten yrittäjyys on todella kovaa työtä , vaikka ihmiset luulevat että yrittäjät vaan elää koroilla, niin ei ole yrittäjuåyys vaatii kestävyyttä ja joustavuutta , samalla kun mon osattava ottaa vastoinkäymisetkin osana yrittäjyyttä . Kaikki kunnia heille .
Yrittäjiä saisi olla enemmän mutta kuinka monella on visioita löytää jokin mikä tuottaisi, työllistäisi ja. Saisi tuotteen markkinoille sellaisena mikä olisi jotain mitä todella tarvitaanäsiis mielikuvitus pyörimään ja keksimään mikä olisi yrittäjyyden. Voima
- Anonyymi
Oikeistolaiset eivät halua maksaa mitään veroja, mutta he haluavat nauttia
kuitenkin kaikista yhteiskunnan tarjoamista hyödyistä. Ne vaan siivestää.
Ministerin limusiinikiin kulkee veronmaksajien rahoilla ja veronmaksajien rahoilla
rakennetulla tiellä. - Anonyymi
Porvarihallitus ajaa rikkaiden etuja. On aina tehnyt. Eivätkö ihmiset muista?
- Anonyymi
Kokoomus ajaa noin 10 %:n etuja. Sehän on miljonäärien etujärjestö.
Täälläkin joku hoopo luulee kuuluvansa siihen varakkaitten joukkoon ja
puolustaa oikeistoa.
Tosi varakas ei suoli24:ssä kirjoittele. - Anonyymi
Huvittaa oikein, kun palstan pers'aukiset persut puolustaa rikkaitten etuja
ajavaa PS:ää ja kokoomusta.- AnonyymiUUSI
Kokoomus on hallituksen kasannut ja muut puolueet ovat renkejä Kokoomukselle.
- Anonyymi
Tärkeää on, että tekee, mutta vielä tärkeämpää on mitä tekee.
Meikäläisellä on se käsitys, että maailmanmarkkinoilta markkinarakoja etsivät yrittäjät tietävät paremmin kuin yritysten työntekijät mitä kannattaa tehdä.
Yrittäjän asema ei ole helppo, ei Suomessakaan. Pitää pärjätä niin maailmanlaajuisilla tavara- ja palvelumarkkinoilla kuin kotimaisilla työmarkkinoilla.
Yritysten työntekijöille Suomessa tärkeää on vain kotimaisilla työmarkkinoilla pärjääminen. Yrittäjät ovat heidän silmissään kuin yksiä perkeleitä, joita vastaan käydään vaikka joukkovoimalla. Kuvaannollisesti sanottuna "maaperä" on altis luokkasodalle.
Minusta perussuomalaiset on puolue, joka pienyrittäjävaltaisena puolueena parhaiten ymmärtää tämän systeemin ja yhteiskunnan osuuden siinä. Persut pyrkivät hakemaan tasapainoa. Monipuoluejärjestelmässä tämä tehtävä on haasteellinen.- Anonyymi
Persut ovat hallituksessa vain leimasin joka hyväksyy kaikki kokoomuksen juonet.
- Anonyymi
PS haluaa rikkoa yhteiskuntarauhan etsimällä riidanaiheita ja riitelemällä
aina kaikesta. Sillä se saa "näkyvyyttä" ja kuuluvuutta", mutta ei mitään hyvää koskaan
aikaiseksi. PS on alistajapuolue. Se haluaa alistaa kaikki tahtonsa alle niinkuin
eräs viiksivallu 1930-luvun Saksassa. - AnonyymiUUSI
Työntekijöille tärkein asia on voida elää palkallaan.
- Anonyymi
Pers-kokkareilla on yhteiset tavoitteet, kansa kyykkyyn ja rikkaille lisää
rahaa. Sitä ajaa myös PS. Ei se mikään Kokoomuksen leimasin ole. - Anonyymi
Jos seuraava hallitus on vasemmistolainen, niin varmasti tulee ongelmia, koska ei millään voi ottaa vapaasti velkaa jaellakseen sitä ympäriinsä. Tai sitten pitää taas tulla jokin uusi kriisi, että sen varjolla taas mennään alamäkeen niin kuin viimeksikin.
- Anonyymi
Marinin hallituksen aikana mentiin ylämäkeen kaikista ulkoisista ongelmista
huolimatta. Persuhallitus on vienyt Suomen ojan pohjalle. - Anonyymi
Mitäs Rinteen Antti nykyään hommailee?
- Anonyymi
Oli seuraava mistä päin tahansa, sillä on ongelmia nykyisen hallituksen lainojen kanssa.
Eikä pelkästään lainojen kanssa, vaan myös lainojen korkojen kanssa.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tommiviinikka/valtiovarainministerion-tunarit/
Kuka se onkaan Valtiovarainministeriön pomo ?? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs Rinteen Antti nykyään hommailee?
Teki mitä tekin, mutta varmaan sekin on syypää PS:n kannatuksen romahtamiseen .... ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teki mitä tekin, mutta varmaan sekin on syypää PS:n kannatuksen romahtamiseen .... ?
Ainakaan se ei yrittänyt tehdä "satosia".
- Anonyymi
Onko Purrakupla puolueen sisällä puhkemassa ?
- AnonyymiUUSI
Rotat jättää kohta persujen rottalaivan.
- Anonyymi
Suomi myös korruptoituu aina oikeistohallituksen aikana. Neljä miljardia
tappiolliseen tunnin junaan. - AnonyymiUUSI
Suomen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot !!
Ne ovat 55% suhteessa BKT:hen
Luku on teollisuusmaiden korkeimpia !?
Kun tähän yhdistetään matalat varallisuustasot, matala talouskasvu ja korkea verotus !!
Niin se on siinä !
No, yksi vielä. Suomen julkinen velka oli vuoden 2024 lopussa runsaat 220 miljardia Euroa, joten on siinä mukava perintö syntymättömille sukupolville !?
Tuo velka on muuten arviolta 80-90% peräisin ulkomailta ! - AnonyymiUUSI
Joidenkin mielestä ei niinkään huonosti.
https://www.suomenuutiset.fi/amerikkalainen-laatujulkaisu-ylistaa-porvarihallituksen-talouslinjauksia-jattakaa-homma-pienen-mutta-sisukkaan-suomen-hoidettavaksi/
Mitä laatujulkaisu ymmärtää suomen taloudesta. - AnonyymiUUSI
Halla-aho: Hyvin toimeen tulevat kärsivät harvemmin maahanmuuton kielteisistä vaikutuksista.
En huonosti toimeen tulevat. - AnonyymiUUSI
Iso kupla puhkeaa vihdoin.
Riikka Purra: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy” - AnonyymiUUSI
Sanomattakin on selvää, että näin suuret tulonsiirrot yksityissektorille
verovaroista ja varallisuuserojen kasvattaminen (duunarit, pienitulopiset ja
köyhät kyykkyyn), mitä hallitus tavoittelee ei voi olla kestävällä pohjalla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225516
- 715198
- 924228
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603298- 432881
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451907
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381733