Tuntuu mukavalta kun sen verran ei osteta sähköä siirto vero käyttö maksuineen juuri nyt. Siksi aurinkopaneelit on mukavat. Aurinko lämmittää liikaa ja ilmastointi pyörii maksutta sekin on kivaa taas kesän kuumentaessa pikapuoliin.
Ja 625w tulee juuri nyt
Anonyymi-ap
11292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mites syys-maaliskuun välinen aika?
Miksi kysyt, kun tiedät ja kaikki muutkin tietävät 🦉
Miten yöllä saako ilmaista sähköö
Juuri nyt teho: 163W; päivätuotto 102,75kWh. Akut täynnä, vesi kuumaa, uuninpohja lämmin. Tämä viesti akkusähöllä. Sähköverkkoa käytän sähkön myyntiin, huomennakin tilipäivä.
Jos et tiedä kai kaikki ei tiedä kun luot harhaa ikamsiesta sähköstä
Kuitenkin sulle tulee laskuu kun kulus ei ole tasaista
Milloin saat kuolettetua. hankinnan
Mikä teho tuo 163 w on
Talon pohja kulutus Kin on jo 500 w
Paljonko hankin on maksanut akut ja paneelit
Pilvinen keli, meillä tulee nyt 565W. Käytännössä siis ei mitään, koska tuotto ei riitä edes ilpiin kulutukseen. Pieni, esim. vessan patteri sillä nippa-nappa lämpiää.
Ennusteen mukaan huomenna on aurinkoista ja parhaaseen aikaan tulee taas yli 4000W. Sillä jo latailee autoakin tai varaa lämpöä lattiaan.
Milloin saat hankinta hinnan takaisin
Nyt eimpaljin kostu kun sähkö on nollassa
Meillä sähkön hinta ei ole koskaan nollassa. Siirto n. 5c + energia 10c / kWh.
Tänään tuli 25 kWh, ja meni 100% betonilattiaan. Yölämpötilat alkavalla viikolla edelleen +2-6 astetta, joten lämpöä vielä tarvitaan.
Keskimäärin meidän paneelit tuottavat 4500 kWh vuodessa = ~675 €. Suurin osa sähköstä saadaan hyödynnettyä itse.
Lämmitiykö laatta yöllä aueinkomsähköllä taas ja latasit auton yöllä
En, vaan päivällä lämmitin, Autoakin pystyn yleensä latailemaan aamulla ja päivällä.
Mites sinä?