Teliperäkärry

Anonyymi-ap

Tekiperäkärry ei ole läheskään yhtä liikuteltava, kuin yksitelinen peräkärry, jota pystyy käsin liikuttamaan, vaikka olisi kuormaa päällä.
Teliperäkärryä ei niin vaan käännetä käsivoimin kahden telin takia edes tyhjänäkään.

9

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloittaja tarkoitti yksiAKSELISTA peräkärryä ja on aiheessaan täysin oikeassa. Jarruttoman kevytperävaunun kohdalla kaksiakselisuudesta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Laillinen kantavuus pienenee, kärryn pyörät murtaa käännettäessä ja kärry on tyhjänäkin vaikea käsin liikutella.
      Ainoa etu on se että kärry pysyy koukusta irrotettuna paremmin vaakasuorassa ilman nokkapyörää. Juuri tuon kahden akselilla varustetun perävaunun pyöriin kärryä käännettäessä kohdistuva murto hajottaa pyöränlaakerit ja renkaat nopeammin verrattuna yksiakseliseen perävaunuun.
      Vasta noin 1800 kilogramman kokonaispainon ylittävän jarrullisen perävaunun olleessa kyseessä tulee kaksiakselinen kyseeseen ja tarpeellisemmaksi. Alle 1800 kg kokonaispainon omaavat kärryt useinkin järkevää varustaa yhdellä akselilla.

      T. Kärryvalmistaja vuodesta 1988

      • Anonyymi

        1 akselisiin liittyen, mitä pienempi omapaino jarruttomissa perävaunuissa niin sitä huonompi todellinen kantavuus, koska rakenne ei kestä todellista painoa ja että se paine tulee jousien päällä ja heiluu.

        Pienimmän paperikantavuuden jarruton hitsattu, V putkiaisainen vaunu 1000kg akselilla kestää eniten TODELLISTA PAINOA parhaiten kunnossa, eikä väsymistä näy.


      • Anonyymi

        mitä helvettiä sitä kärriä pitää paljain käsin naapuriin työnnellä ,,,ihmettelee kärryvalmistaja vuodesta 1988


    • Anonyymi

      Laillisuus on se kysymys joka on hankala käytännössä. Tahtoo useinkin otettua ylikuormaa ihan satunnaisesti ja ostin jo vuosia sitten telikärryn kantavuden tähden. 800-1100 kg on se johon maksimi osuu. ja totta on että on hanakalempaa siirtä tyhjää kärryä jostain ahtaasta mihin kärryn käsin siirrän ja ian vaan pihamaalla jos pitää siirrellä. Mutta ei ole kestäviä ei telejä oikein olemassa ilman jarruja. Tuli laittettua 2 akselia linkkuun kun eivät kestä ylikuormaa ja siksi ostin teliperäkärryn ja ongelmat on poissa. Jarrullisia kärryjä en aio koskaan ostaa. Jos tietää että pikkukuormilla pärjää silloin ehdottomatasti vain yksi akselinen juuri hanaklemman käytön vuoksi. Pikku neuvo : älkää ikinä koskaan ajako kuormaa jossa on aisaa nostava vaikutus. Sitä ei hallitse kukaan maanpäällä ei kukaan. Vain jossain voi siirtää pois edestä semmoisen kuorman muutamia metrejä vain.

    • Anonyymi

      Yksiakselinen jarruton on täällä kestänyt parikymmentä vuotta. Renkaat on oltava
      c- renkaita. Omassa kärryssä 185x14 C.
      Rengasparin laillinen kantavuus n. 1800 kg.
      Välillä ollut kuormaa jopa 2 tonnia.
      Ja ei, kärry ei ole kyläpajan huonekaluputkesta tehty eikä mikään ns. tehdasvalmisteiseksi mielletty, ei edes ulkomaalainen. Sarjakärryt tehdään bisneksenä ohuista materiaaleista ja kevyille kuormille.

      • Anonyymi

        Et paljon omasta saati muiden turvallisuudesta piittaa, jos jarruttomassa kärryssä on ollut 2 tonnia kuormaa. Ainakaan jos tuollaista tappoyhdistelmää yleisillä teillä vedät.


    • Anonyymi

      4 pyörää alkaa harrittamaan myös helpommin, painoa enemmän, jos ruostuvia putkia ja ajeltu hiekkateillä monttuihin niin kovaa vääntöä osiin. Osia pitää uusia jossakin vaiheessa vielä ehjänä.

    • Anonyymi

      minä vedän yleensä kärriä auton perässä en työntele käsineen ,kyllä teli kärri paras otas kärri irti autosta kun tonni kuormaa päällä

      • Anonyymi

        Ei jarruttomassa kärryssä saa olla tonnia kuormaa . Etkö pysty tajuamaan yksinkertaisia sääntöjä ? Huono on telikärry, jos lakeja noudatetaan .


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      251
      7592
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      143
      3996
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      123
      2251
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1707
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1530
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1224
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1022
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      983
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe