Antalya???

Juu, elo/syyskuussa lähdössä Antalyaan, ja en löytänyt kuin yhden kysymys/vastauksen siihen, että minkälainen paikka, minne kannattaa mennä, minkälaista porukkaa liikenteessä, mikä/missä halpaa/kallista jne.... Pliis, jos ootte käyny, kertokaa!

3

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonne

      Olen ollut kaksi kertaa´. Antalyassa on suurkaupungin meininki. Keskusta on vilkas ja siellä ostokset on paras tehdä isossa bazaarissa.

      Menomestat keskittyy keskustaan. Kaksi ranta-aluetta. Lara hiekka ja Konyaalt on mukulakiviranta.

      Kulkeminen onnistuu Dolmuksilla niinkuin Turkissa aina, mutta siellä niitä on hirveästi ja ajavat tiettyä reitteijä. Tsekkaa oppaalta numerot, jolla pääset hotellilta keskustaan ja samalla tietysti pääse takasin. Pysähtyvät käden heilautuksella.

    • nisse

      Oltiin Antalyassa viime kesänä ja mennään taas ensi viikolla. Oli mukava kaupunki, kun haluttiin nähdä muuta kuin turistikolosseja. Vanha kaupunki on kaunis ja satama-alue romanttinen. Tällä kertaa mennään Tuvana-hotelliin, joka sijaitsee sataman luona ja vanhassa kauoungissa. Viime klerralla oltiin kanssa ihan ok lägenhetshotellissa, mutta nyt haluttiin mennä juuri vanhaan kaupunkiin, kun kuitenkin oltiin siellä joka ilta syömässä ja kävelemässä. Muuten on mainostamisen arvoinen ravintola 7 Mehmet. Se on lähellä Konyalti-rantaa. Se on hyvin luksusravintolan tyylinen, iso paikka, jossa on hyvä palvelu ja todella herkulliset ruoat. Käsittömättömän edulliset hinnat ruokatasoon verrattuna. Siellä saa samalla hinnalla illallisen kuin turistipaikoissa keskellä kaupunkia.

      Migros-ostoskeskus on kanssa käymisen arvoinen. Se on myös samalla suunnalla kuin 7 Mehmet. Siellä ei tarvi tingata hinnoista, kun ainakin minä olen huono tinkaamaan. Siellä on paljon liikkeitä, ja jonkun verran halvempia tuotteita kuin Suomessa. Mavi-merkkisiä vaatteita on paljon ja ne ovat huomattavasti halvempia Turkissa kuin kotona.

      • Mutta nyt kun olette taasen menossa, tarkkailkaapa hintoja, onko ne nousseet niin paljon kuin on ollut puhetta. Lisäksi jos jaksat, niin kirjoittele reissun jälkeen lisää vinkkejä minne siellä kannataa suunnata ostokosille/illalla/syömään jne. Tulen itse menemään sinne vasta elokuun lopussa, joten aikaa on. Asun muuten Talya -hotellissa, onko siitä kokemuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      9
      3830
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      87
      2766
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      109
      2587
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      59
      2518
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      24
      2255
    6. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      17
      2151
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      109
      1992
    8. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      126
      1829
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      34
      1224
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      373
      1203
    Aihe