Nurmeksen keskustaan olisi tarpeellista saada kahvibaari, vaikka pikku purtavineen, varsinkin viikonloppuisin jää kahvit juomatta, kun ei ole avointa paikkaa. Kesä tulossa ja toivottavasti turistitkin ovat tulossa tutustumaan kauniiseen kahden järven välissä olevaan kaupungin keskustaan ja etenkin puu Nurmekseen. Levähtäessä kupponen kahviakin olisi varmaan paikallaan, jos jostakin vain saisi tutustumisen välissä. Nurmes-Hovi jos alkaisi toimimaan, niin siinä olisi jo rakennustyyliltään historiallinen paikka, ja monelle myös muistojen ravintola.
Kahvipaikka
31
773
Vastaukset
- Anonyymi
ABC lla on kahvimahdollisuus, niin ja kommeita ukkoja.
- Anonyymi
Tosihyvä idea! Paikan vuokra sanotaan nyt 2000 ekee kk. Viikolla ei riittäisi asiakkaita. La ja su heräät 0400 leipomaan niitä pullia ja munkkeja, laittamaan paikkoja siistiksi. Ympäripyöreet päivät.
Viikonloppuna käy ehkä korkeintaan 10 asiakasta, niistäkin 5 haluaa santisikupin kahvia ILMAISEKSI ja kun ei saa alkaa valitus, että paskakahvila!
Tästä voit laskea sitten rinta rottingilla kannattiko? Viikon tulot ehkä 50 ekee ja siitä verot ja kulut pois. Plus tietysti vuokrat, sähköt yms. Jos on oikeen hyvä kuukausi niin ei tee tappiota kun noin 2500 ekee per kk, eikä tässä ole vielä laskettu omalle työlle mitään hintaa. Talvisin tietysti huonompi, koska ei saisi edes niitä kymmentä asiakasta!
Tässä olisi nyt hyvä paikka reipaalle yritäjälle, tervetuloa Nurmekseen!- Anonyymi
Noinhan se menee. Nurmeksessa. Alkaisi heti valitus, että ihan skeida kahvila, liian kallista, kahvi laihaa yms. vaikka koskaan ei edes asioida koko paikassa.
Sitten valitetaan kun ei ole kahvilaa. Nurmeksessa on ihan turha alkaa yrittäjäksi! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinhan se menee. Nurmeksessa. Alkaisi heti valitus, että ihan skeida kahvila, liian kallista, kahvi laihaa yms. vaikka koskaan ei edes asioida koko paikassa.
Sitten valitetaan kun ei ole kahvilaa. Nurmeksessa on ihan turha alkaa yrittäjäksi!Ikävä todeta, mutta tottahan tuo on ☝
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinhan se menee. Nurmeksessa. Alkaisi heti valitus, että ihan skeida kahvila, liian kallista, kahvi laihaa yms. vaikka koskaan ei edes asioida koko paikassa.
Sitten valitetaan kun ei ole kahvilaa. Nurmeksessa on ihan turha alkaa yrittäjäksi!Jos pääsee kaupungin kummiyrittäjäksi ja ELY- Keskuksen toimintatuet päälle.
Kyllä pärjää🤑🤑🤑🤑. - Anonyymi
Ei tuossa ole vielä kaikkia pakolliset,ALV päältä sitte tuloveroennakot,ja yrittäjä eläke,vastuuvakuutus,sähkö ,vesi,puh,ynm. terv,yrittäjänä yli 30v pääkäupunkiseudulla.
- Anonyymi
Vanhanaikaista tollaset kahvila ideat. Ei kansalaiset halua nykyaikana istua kahviloissa ja keskustella toisten lajitovereiden kanssa kasvotusten. Nyt tuijotetaan vai puhelimen näyttöä yökaudet....
- Anonyymi
On nähty myös erittäin kauniita Naisia.
- Anonyymi
Penan pupissako? 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Penan pupissako? 🤔
Ei kun puhelimessa.
- Anonyymi
ABC:llä on kommeita härkiä menkää sinne, hiki haisee ja polkka soi.
- Anonyymi
MunaMartat kokoontuu ABC.llä. Voit kuulla edellisen illan ja yön mehevimmät juorut🤣🤣.
- Anonyymi
Taitaa haista ihan muu, kuin hiki.
- Anonyymi
Minä juon ainakin kahvini kotona..
- Anonyymi
Minä olen niin köyhä, ettei ole varaa kahviin. Joudun tyytymään veteen 🫤
- Anonyymi
Laadukas konditoria jos on niin kyllä siinä kävijöitä on.
Mutta jos örinän perään on enempi ja niistä saa vielä kiksijä, niin siinä tapauksessa ABC- Anonyymi
Älä höpötä, ei tosiaan. Laadukas tarkoittaa myös normaalia kovempaa hintaa.
Sitten alkaisi taas se normaali nurmeslaisuus... MIKSI KAHVI MAKSAA NÄIN PALJON.
Ei tule toimimaan koskaan Nurmeksessa.
- Anonyymi
Menkää riverialle. Siellä on oikein ravintola, sieltä saa kahvit ja ruuat. On ihan hyvät ruuat kun joskus Kävin syömässä.
- Anonyymi
En enää mene ammattikouluun, valmistuin sieltä työttömäksi vuonna 96 ja siitälähden olen ollut työtön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En enää mene ammattikouluun, valmistuin sieltä työttömäksi vuonna 96 ja siitälähden olen ollut työtön.
No mutta siinnähän koulutus onnistui! 😀
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En enää mene ammattikouluun, valmistuin sieltä työttömäksi vuonna 96 ja siitälähden olen ollut työtön.
Miksi ei työ maistu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi ei työ maistu?
Koska riveriassa opetettiin sellaiseksi!
- Anonyymi
Onkohan syy tarjotuissa pimeissä töissä, mutta muista, että niistä ei tule vanhana tarvittavaa eläkekertymää.
- Anonyymi
Moni nuori pilaa kesätyöpaikkansa olemalla naimisissa kännykkänsä kanssa.
- Anonyymi
Älä höpötä.
- Anonyymi
Niin olisi tarpeen, mutta kukapa sen perustaa kun paikalliset ei käy missään eivätkä halua maksaa mistään. Se on kallista leikkiä pitää viikonloppuna auki jos vain muutama ihminen käy kahvilla. Tai joutuu yrittäjä omaa aikaansa uhraamaan sen eteen että saa muutaman euron vaivanpalkkaa menetetystä viikonlopusta. Sitten saat vielä kuunnella palstoilla v****ilua kun on liian kallista. Turistejakin on tarpeeksi vain kesällä elättämään kahvilaa ja silloinhan esimerkiksi satamassa on kahvila auki joka päivä.
- Anonyymi
Mitä te höpötätte että ei ole kahvilaa missään..kesällähän on satamassakin kaksikin. K-kaupalla on kahvila. .
- Anonyymi
Nämä sataman kahvilajutut on sellaisia, että ei koskaan tiedä varmaksi, milloin on auki .
- Anonyymi
Tarvitaan kalja ei kahvi paikkoja ☝🏼
- Anonyymi
Kyllä 😎
- Anonyymi
Kahvilaa ei ole matkailu Nurmeksessa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745168- 332881
- 402584
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261993Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401942Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291779- 951772
- 1671647
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241388Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941220