Suositelkaa lain tuntevaa ja tehokasta pesänjakajaa Torniosta tai Rovaniemeltä .
Perunkirjoitus on jo tehty, mutta muu sisaruspoppoo on hakenut käräjäoikeudelta pesänselvittäjää/pesänjakajaa (asianajaja Torniosta). Nyt pitäisi löytää joku, joka ei ainakaan tiettävästi venytä perinnönjakoa oman laskunsa kasvattamisen vuoksi ja olisi myös oikeudenmukainen. (Tuntilaskutuskin olisi kiva tietää, kun ei nuo torniolaiset sitä mainosta).
Poppoo haluaisi, että metsätilat, joilla on myös järven rannalla vanha maatalo, myytäisiin. Itse en siihen suostu, koska Maanmittauslaitokselta puhelimessa saamani arvion mukaan yhteisomistus olisi purettavissa halkomalla. Sopua on turha pakollista enempää enää yrittää hieroa, kun ei voi luottaa, että panisivat nimeään alle mihinkään muuhun kuin itseään miellyttävään lopputulokseen.
Hyvä pesänjakaja Torniosta tai Rovaniemeltä
1
279
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt osaa suositella ketään mutta perintö jaetaan siten että kaikille kaikkea.
Eli mtsä pysritään lohkomaan jos se on taloudellisesti ja teksnisesti mahdollista ja jos ei niin sitten myydään.
Sama asunnossa, sitä ei voi lohkoa joten se myydään ja rahat jaetaan.
Pörssiosakkeet voidaan jakaa kappalemäärittäin.
Tai jako voidaan tehdä sovinnossa että joku saa tiettyä omaisuutta ja toiset vastaavan rahasumman.
Mutta pakkojaossa jos ei päästä sovintoon on pakko myydä.
Ja tiedoksi, pesänjakajan hinta muodostuu siitä kuinka monta jakokokousta hän joutuu tekemään, jos 1. jakokerralla ei ole toivokaan jaosta niin vaatikaa jakoa viran puolesta niin vetkuttelua ei synny.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422622Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423302315- 322032
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471656- 241655
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251539- 441409
- 1001389
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391335- 361126