Äänestäjien älykkyyden aliarvioiminen jatkuu. Mitä Kokoomus edellä, sitä Perussuomalaiset perässä

"Kokoomuksen viestintä meni pieleen, puolue­­sihteeri selittää"

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011216682.html

"Purra: Perussuomalaisilla on äänestäjiä, jotka ovat nyt hämillään

Purra kertoi lauantaina, että hän aikoo hakea jatkokautta puheenjohtajana kesäkuun puoluekokouksessa."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011216682.html

"Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan perussuomalaiset ei aio muuttaa merkittävästi politiikkaansa, vaikka puolueen tulos niin kunta- ja aluevaaleissa kuin Ylen torstaisessa kannatusmittauksessa oli heikko."

"Purra toisti tiedotustilaisuudessa aiemman kantansa, jonka mukaan perussuomalaiset ei ole onnistunut viestinnässään. Purran mukaan puolueen tarvitsee parantaa ”rutiininomaista” viestintäänsä."

Niin, politiikassahan ei ole mitään vikaa? Miten viestintä on muka epäonnistunut äänestäjien älykkyyden aliarvioivissa, vittulilevissa puheissa? Eihän mikään ole kristallin kirkaammaksi tullut kansalaisille, kuin se miten sekä Kokoomus että Perussuomalaiset halveksuvat tavallista suomalaista kadunkulkijaa. Miten tämä voisi olla viestinnän vika? Onko Purra sitä mietlä, ettei suomalaista ole lyöty lattiaan vielä tapeeksi lujaa? Kumpikin puolue, sekä PS että Kokoomus vihaavat mm. palkansaajaa, eläkeläistä, työtöntä, sairasta, vammaista, lapsia sekä kaikkia heitä, jotka eivät kuulu rikkaan eliitin, työnantajien ja pehtoorien suosioon.

Lopeta Purra valehteleminen vai onko se muka ylivoimaista? Hillotolppaasi sinä puolustat hovisi kanssa. Tulevatko Orpo, Kokoomus sekä EK antamaan tukensa puoluekokoukseen, sillä hallitustahan ei parane vielä kaataa, koska kaikkia EK-Kokoomuksen intohimoja ei ole vielä ajettu läpi?
21242
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei Riikka reppana ymmärrä. Persujen on nyt turha toitottaa mamu ja susi politiikasta niille pienituloisille joilta veitte tuhkatkin pesästä. Petitte äänestäjän ne, valehtelitte niin röyhkeästi, että tätä ei kansa unohda. Ja valitkaa vain Riikka reppana jatkoon puoluejohdossa, sitä paremmin pysyy petos kansan mielissä.

1Äänestä
  • Purran jatko tarkoittaa PS:n saattohoitoa.

    Äänestä

Tuo Kokoomuksen laskelma on täysin totta, turvasta säästämällä jää palkasta enemmän muuhun käyttöön.
Samoin esim. autokaskon tai kotivakuutuksen pois jätöstä jää vuodessa muuhun köyttöön ihan sievoinen summa.

Äänestä
  • Säästää voi myös eroamalla Perussuomalaista tai Kokoomuksesta.

    Äänestä

Asiaa!

Itsekritiikin puute aiheutaa persujen rakennelman heppoisuuden.
Koko homma on yläfemmojen tasolla

Äänestä
  • Purran oma henkilökohtainen itsekritiikin puute nousi esiin, kun hän antoi vaalien jälkeen kommentoinillaan ymmärtää, että äänestäjät olisivat tyhmiä. Kuinkahan Purran aikomus parantaa puolueen viestintää oikaisee tällaisen ongelman? Kuinka itselleen kaivaman poliittisen haudan voi välttää, kun sanoma ei muutu mitenkään vaan syyllisten kaivelu oman viiteryhmänsä ulkopuolelta jatkuu? Nyt sitten onkin tultu "datan perusteella" siihen johtopäätökseen, että puoluetta äänestäneet ja kytkintä nostaneet olisivatkin vain hämmentyneitä. Edelleenkään ei tule tunnustusta, että tuli vetäneeksi vaalipuheillaan monia suoraan sanottuna kölin alta suhteessa siihen, millaisessa ristiriidassa ne puheet ja Purran nykyinen kokoomuslainen politiikka ovat.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Purran oma henkilökohtainen itsekritiikin puute nousi esiin, kun hän antoi vaalien jälkeen kommentoinillaan ymmärtää, että äänestäjät olisivat tyhmiä. Kuinkahan Purran aikomus parantaa puolueen viestintää oikaisee tällaisen ongelman? Kuinka itselleen kaivaman poliittisen haudan voi välttää, kun sanoma ei muutu mitenkään vaan syyllisten kaivelu oman viiteryhmänsä ulkopuolelta jatkuu? Nyt sitten onkin tultu "datan perusteella" siihen johtopäätökseen, että puoluetta äänestäneet ja kytkintä nostaneet olisivatkin vain hämmentyneitä. Edelleenkään ei tule tunnustusta, että tuli vetäneeksi vaalipuheillaan monia suoraan sanottuna kölin alta suhteessa siihen, millaisessa ristiriidassa ne puheet ja Purran nykyinen kokoomuslainen politiikka ovat.

    Me Perussuomalaiset emme suostu menemään sellaiseen hallitukseen joka leikkaa pienituloisilta perheiltä.
    Meille Perussuomalaisille vaalilupausten pitäminen on kunnia-asia!
    Riikka Purra ja Perussuomalaiset

    Riikka Purra: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy”

    Purra se ei meille käy
    https://twitter.com/Dimmu141/status/1671488006283247617

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Me Perussuomalaiset emme suostu menemään sellaiseen hallitukseen joka leikkaa pienituloisilta perheiltä.
    Meille Perussuomalaisille vaalilupausten pitäminen on kunnia-asia!
    Riikka Purra ja Perussuomalaiset

    Riikka Purra: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy”

    Purra se ei meille käy
    https://twitter.com/Dimmu141/status/1671488006283247617

    Purra esiintyy aivan kuin tuota ensin sanomaansa ei olisi tapahtunutkaan. Täysi huijari.

    Äänestä

Hallitus tekee päätöksiä, jotka eivät perustu mihinkään tutkittuun tietoon tai edes syvempään pohdintaan. Siinä mielessä logiikka on sama kuin Trumpin tempauksilla.

Äänestä
  • Naulan kantaan!

    "Hallitus lopettaa valtio­neuvoston selvitys- ja tutkimus­toiminnan

    Hallitusohjelma|Selvitys- ja tutkimustoiminnalla on rahoitettu tutkimusta, joka tarjoaa tietoa päätöksenteon tueksi."

    https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009733716.html

    Äänestä

  • Ovathan paska huumorintaju, tilannetajuttomuus ja uhriutuminenkin inhimillisiä piirteitä. Joten kyllähän Purraa voi sanoa inhimilliseksi, jos joku ihmettelee.

    Äänestä

Palatkaa Perussuomalaisten perusaasrvoihin!

suomalaisen kulttuurin edistämiseen.
- Älkää leikatko kielitoimiston ylläpidosta!
- Älkää pyllistäkö liiaksi Brysseliin!
- Olkaa ylpeitä suomalaisuudesta kuin ranskalaiset omasta kielestään!
- Vaatikaa Suomen kielen käyttöä kahviloissa j a kaikkialla.
- Kieliopillisesti paras persu on Timo Soini.

. Kansalaisuuskokeeseen essee tehtävä
- Sijamuodot on osattava

Äänestä
  • Kuka tai ketkä ottavat ensin PS:n pois halla-aholaisilta ja Suomen Sisulta?

    Äänestä

  • Soini takaisin?

    Äänestä

"Purra: Perussuomalaisilla on äänestäjiä, jotka ovat nyt hämillään" Jep jep. Rassukat kannattajat kuvittelivat että olot paranevat kun Purra heiluttaa lippua. Hämmentyivät kun huomasivat että päin helvettiä menee. Vain se kaikkein tolloin osa persuja äänestäneistä ei vieläkään tajua missä mennään.

"Purra kertoi lauantaina, että hän aikoo hakea jatkokautta puheenjohtajana kesäkuun puoluekokouksessa." Eipä taida muita halukkaita olla tulevan murskatappion jatkajana. Ja Purrakin vain sen takia että hillotolppa säilyy vuoteen 2027. Siten on edessä se Ek:lta luvattu kahvinkeittäjän virka.

Äänestä
  • Hullu se on, en ole koskaan nähnyt ministeriä joka käyttäytyy nuin ala-arvoisesti kuin Purra on käyttäytynyt ministerinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Hullu se on, en ole koskaan nähnyt ministeriä joka käyttäytyy nuin ala-arvoisesti kuin Purra on käyttäytynyt ministerinä.

    Eihän narsisti psyko ymmärrä, mitä on tullut tehneeksi. Taas oli nyyhkyttämässä "olen inhimillinen ihminen". Mitä inhimillisyyttä löytyy empatiakyvyttömäksi itseään kutsuneesta saksien kanssa heilujasta, joka nauraa ja ivaa huono-osaisille ja työttömille omista aikaansaannoksistaan? Halla-ahon opetuslapsi on täysinoppinut. Uhriutuminen kuuluu pelikirjan sääntöihin.

    "Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä."

    "Kunnes joku kertoo minulle, että miten niin kaikki ovat samanarvoisia, olen edellä sanotusta seuraten sitä mieltä, että erilaisuus on eriarvoisuutta ja että kaikki ovat eriarvoisia. Sen sijaan, toisin kuin egalitaristit kuvittelevat, eriarvoisuudesta ei seuraa vähempiarvoisten kaasuttaminen, ellei kaasuttamiselle ole muuta pätevää syytä."

    https://www.halla-aho.com/scripta/ihmisarvosta.html

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/martti-nykanen/17-000-lastamme-putoaa-koyhyysrajan-alapuolelle-tasavallan-tavoitetilako/

    Nälkäisen lapsen itku on musiikkia narsistisen sekopään korville.

    Äänestä

Vieläkö riittää vedätettäviä ?

Äänestä

Perussuomalaisten kannatus on perustunut kansan tyytymättömyyteen ja puoluepolitiikkaan jota demarien harjoittama rahan jako sinne tänne on aiheuttanut. Perussuomalaisten politiikka ei ole tuonut apua ihmisten toiveista paremmasta yhteiskunnasta, joten perussuomalaisten kannatus tulee vääjäämättä putoamaan ja roimasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Kokoomuksen viestintä meni pieleen, puolue­­sihteeri selittää"

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011216682.html

"Purra: Perussuomalaisilla on äänestäjiä, jotka ovat nyt hämillään

Purra kertoi lauantaina, että hän aikoo hakea jatkokautta puheenjohtajana kesäkuun puoluekokouksessa."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011216682.html

"Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan perussuomalaiset ei aio muuttaa merkittävästi politiikkaansa, vaikka puolueen tulos niin kunta- ja aluevaaleissa kuin Ylen torstaisessa kannatusmittauksessa oli heikko."

"Purra toisti tiedotustilaisuudessa aiemman kantansa, jonka mukaan perussuomalaiset ei ole onnistunut viestinnässään. Purran mukaan puolueen tarvitsee parantaa ”rutiininomaista” viestintäänsä."

Niin, politiikassahan ei ole mitään vikaa? Miten viestintä on muka epäonnistunut äänestäjien älykkyyden aliarvioivissa, vittulilevissa puheissa? Eihän mikään ole kristallin kirkaammaksi tullut kansalaisille, kuin se miten sekä Kokoomus että Perussuomalaiset halveksuvat tavallista suomalaista kadunkulkijaa. Miten tämä voisi olla viestinnän vika? Onko Purra sitä mietlä, ettei suomalaista ole lyöty lattiaan vielä tapeeksi lujaa? Kumpikin puolue, sekä PS että Kokoomus vihaavat mm. palkansaajaa, eläkeläistä, työtöntä, sairasta, vammaista, lapsia sekä kaikkia heitä, jotka eivät kuulu rikkaan eliitin, työnantajien ja pehtoorien suosioon.

Lopeta Purra valehteleminen vai onko se muka ylivoimaista? Hillotolppaasi sinä puolustat hovisi kanssa. Tulevatko Orpo, Kokoomus sekä EK antamaan tukensa puoluekokoukseen, sillä hallitustahan ei parane vielä kaataa, koska kaikkia EK-Kokoomuksen intohimoja ei ole vielä ajettu läpi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu