Minä asun rivitalossa ja naapurit asuu lähellä toisiaan eli ei ole oikein omaa rauhaa kuten omakotitalossa on.
Minun naapurini(nainen) on kova ottamaan aurinkoa ja hän on hyvin vähissä vaatteissa,eli voi sanoa että hyvin vähäpukeinen.Minusta on hyvin säädytöntä pienessä rivitalo pihoissa jossa ei ole omaa pihaa niin melkein nakuna paistatellaan.Sen ymmärtää kun omakotitalossa on vähäpukeisena ja voi ottaa aurinkoa vaikka nakuna jossa voi olla vapaasti miten tahtoo,mutta se on eri asia kun asutaan rivitalossa ja ei ole omaa pihaa lainkaan,niin ollaan ottamassa aurinkoa melkein alasti,pitäisi olla häveliäisyydentuntoa ja eikä olla alasti yhteisellä pihalla rivitalo alueella.
Asiallisia vastauksia kiitos,ei mitään säädyttömiä vastauksia.
Minun naapurini(nainen) on kova ottamaan aurinkoa ja hän on hyvin vähissä vaatteissa,eli voi sanoa että hyvin vähäpukeinen.Minusta on hyvin säädytöntä pienessä rivitalo pihoissa jossa ei ole omaa pihaa niin melkein nakuna paistatellaan.Sen ymmärtää kun omakotitalossa on vähäpukeisena ja voi ottaa aurinkoa vaikka nakuna jossa voi olla vapaasti miten tahtoo,mutta se on eri asia kun asutaan rivitalossa ja ei ole omaa pihaa lainkaan,niin ollaan ottamassa aurinkoa melkein alasti,pitäisi olla häveliäisyydentuntoa ja eikä olla alasti yhteisellä pihalla rivitalo alueella.
Asiallisia vastauksia kiitos,ei mitään säädyttömiä vastauksia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei vähäpukeisuus, eikä edes alastomuus, ole säädytöntä. Vaatteiden määrästä ei voi määrittää säädyttömyyttä, säädytön voi olla vaikka pakkasvaatteet päällä.
Se että sinua vaivaa vähäpukeisuus (miksi?) ei tarkoita että vähäpukeisuus olisi säädytöntä. Mieti nyt vaikka naturismia, siinäkään ei ole mitään säädytöntä.
Alastomuus on luonnollista, vain muu käytös voi tehdä siitä säädytöntä!
Asiaa ei muuta miksikään edes se että kyse on tiiviistä asuinyhteisöstä. Kai siellä tiiviissä asuinyhteisössäkin on tarkoitus elää vapaata elämää. Ei kai sielläkään ole tarkoitus että nipot määräävät yhteisössä elämämisen ehdot omien nipouksiensa perusteella.
Hommaa sinä se omakotitalo ja aitaa se betonimuurilla mikäli elämä on niin säädytöntä!
Kohtuuttoman häiritsevästä juopottelusta tai häiritsevästä tupakoinnista valittamisen nyt vielä ymmärtää, mutta kun valitetaan jo pelkästä olemassaolosta.. Hoi!
asemassa. Meidän naapurissa asuu 8 kymppinen mummo.Mieti sitä.
Vitun hullu.Kuinka ottaa aurinkoa vaatteet päällä?Sadat miljoonat ihmiset ottavat aurinkoa ympäri maailman.Rivitalossa ei ole omaa pihaa?Voi helvetti sinun kanssasi.En ole eläessäni nähnyt rivitaloa jossa ei ole omaa pihaa metriäkään.Sinua vain ottaa päähän kun miehesi runkkaa iltahämärissä ajatellen tätä upea kroppaista auringonottajaa.Se sinulla on syynä.Ei muuta.
Uskottomalta tuntuu ettei ole omaa pihaa mutta se on totta että se rivitalo jossa asun niin ei todellakaan omaa pihaa vaan on yleinen rivitalo alue jossa ei ole asukkailla omaa pihaa.Niinhän se on kun vuonna-2000 rakennetaan rivitaloja niin ei ajatella asukkaita ja sitä että jonkilaista omaa pihaa rakennettaisiin,mutta ei kun arkkitehdit ajattelee ja suunnittelee,niin siinä jää sitten suunnittelematta jokaiselle asukkkaalle oma piha,jossa saa viettää omaa aikaa ja vaikka saa aurinkoa ottaa niin paljon kuin haluaa.
Mutta yleinen piha ei ole mikään yleinen auringonotto paikka,jos ottaa aurinkoa niin säädyllisesti ottaa eikä pikkubikineissä,pitää olla jonkinlaista häveliäisyyttä ettei näyttele naapureille paljasta pintaa.
Minäkin asun rivitalossa ja naapurini naiset ja minä meillä kyllä kaikki ollaan bikineissä, jos sää sallii. Aiemmin, kun asuin kerrostalossa, levitin viltin pihanurmelle, eikä kukaan valittanut auringonotosta. Ei edes seinänaapurissa asunut sosiaalitantta.
Haloo, hyvä alkuperäinen marmattaja, miksi soimaat arkkitehtejä pihattomien rivitalojen suunnittelusta, kun itse olet sellaisen mennyt vapaaehtoisesti (toivottavasti) ostamaan. Useimmat ovat kai iloisia, että Suomessakin voi edes muutamana kesäpäivänä hiukan keventää vaatetusta ja ottaa rennommin, ottaisit sinäkin.
Minä en ole ostanut rivitalo huoneistoa,vaan asun vuokra-talossa.
Jos olisikin varaa niin ostaisin kyllä rivitalo osakkeen,niin sitten olisi omaa rauhaa ja myös oma piha,niin ettei tarvitsisi naapurin kanssa jakaa pihaa.
onko tämä provo vai vakavissaan kirjoitettu. Mikäli provo, niin aika hauska, minä kyllä nauroin katketakseni. Mutta mutta - jollei tämä olekaan vitsi, on laitasi aika huonosti ja säälin naapureitasi.
Kuule rivarinpihalla saa ottaa vaikka alasti aurinkoa, jos se on heidän hallitsemakseen alueeksi rajattu. Sama koskee parveketta, sielläkin voi olla alasti.
Suomessa on intimiteettisuoja laki ja myös kotirauhasta olet kuullut puhuttuvan. Ne molemmat periaatteessa takaa sen ettet edes oikeastaan saisi olla "tietoinen" tästä auringonpalvonnasta.
Lain mukaan toisen parvekkeelle, asunon sisään tai pihaan EI SAA tuijottaa.
Mikään laki ei tosiaan kiellä auringonottoa edes yhteisellä pihalla, mutta mikään laki ei myöskään kiellä tuijottamasta muiden asuntoihin tai parvekkeille tai pihoille!
Se on totta että mm kiikareilla ei saa "tuijottaa" naapureiden asuntoihin, mutta omilla silmillään saa katsoa minne vaan.
Ja monesti muuten parveke kuuluu rakennuksen julkisivuun ja siinä tapauksessa parveketta saa vaikka kuvatakin.
huviksesi, huomaat mun puhuvan totta. Laista löytyy todellakin tälläinen kohta.