Sotkamo liikuntapaikkakuntana on suuressa viisaudessa laittamassa sisäliikuntapaikat maksullisiksi. Tämä aiheuttaa jumppien ja sisäpelien vähenemistä varsinkin aikuisten keskuudessa. Seurauksena voi liikkumisen väheneminen näkyä terveyshaittoina. Laittaako Sotkamon kunta myös ulkoliikuntapaikat talvella maksullisiksi, kuten ulkojäät ja hiihtoladut. Olisihan se vähintään tasapuolista.
Liikuntapaikkakunta Sotkamo
10
528
Vastaukset
- Anonyymi
No mutta ihan hyvä se on laittaa maksu sillä ei niitten ylläpito ole ilmaista edelleenkään ja hyvä jos 4€ kerta käynti ja laduilla olisi 10€ päivä maksu sekä jääkentille 5€ päivä.
- Anonyymi
Niin ylläpitohan maksa, mutta vähävaraisiin se iskee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ylläpitohan maksa, mutta vähävaraisiin se iskee.
Haitanneeko tuo.
t. Persu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ylläpitohan maksa, mutta vähävaraisiin se iskee.
Menkööt vähävaraiset sitten kävelemään tai harrastamaan jotain muuta ilmaista
- Anonyymi
Pitäisi laittaa liikuntapaikkojen hinnoittelu neliöhintaan perustuen, vaikka parikymppiä neliö/ kerta rupeaisi koppipelin harrastajatkin maksamaan kentän huolto kuluja.
- Anonyymi
Ne maksaa jotka maksaa ja eihän jäähallin pitkokaan ilmaista ole..On mennyt se aika kausi ohi milloin oli maksuttomia juttuja käytössä.
- Anonyymi
Outoa moderointia tässä keskustelussa.
- Anonyymi
Onhan vaihtoehtona olla käyttämättä maksullisia sali/kenttä vuoroja olkoot tyhjän panttina.
- Anonyymi
Myös Mustolan uudelle yleidurheilukrntälle vois laittaa käyttömaksun. Ei sitäkään ilmaiseksi rakennettu..
Ainakin täys- ja yli-ikäisille urheilikoille. - Anonyymi
Niin on edulliset hinnat että ei jää joukkueen jäsenelle kuin noin 2€/kerta maksettavaa. Ei mielestäni ole liian kallista kenellekkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178