Vaikka olemme Kainuun pienin kunta, niin keskeinen sijainti voisi puoltaa joitakin tapahtumia juuri Ristijärvelle. Joitakin sellaisia, joissa ei ole niin väliä missä ne pidetään.
Vaikka tietyllä logiikalla kaikki pitäisi pitää Kajaanissa, koska siellä ylivoimaisesti eniten väestöä, niin jollakin muulla logiikalla muutama tapahtuma voisi siirtyä Ristijärvelle. Joutaa se kajaanilainen ajamaan sen 40 kilsaa silloin tällöin, jos sillä saa lyhennettyä suomussalmelaisen matkaa 40 kilometrillä.
Ja vaikkei kukaan kajaanilainen ajaisikaan tänne, niin olisihan se hyvää palvelua muulle Kainuulle, kun tapahtumia olisi kohtuu lähellä kaikkia. Kuhmo jää väkisinkin sivuun, mutta sehän onkin sivussa kaikesta.
Tämä koiranäyttely oli hyvä esimerkki sellaisesta tapahtumasta. Koiraharrastajille varmaan aika sama minkä kunnan torilla se pidetään kunhan saavutettavuus on hyvä. Ja Kainuussa paras saavutettavuus on Ristijärvellä. Sitä ei voi kukaan kiistää.
Keskeinen sijainti ja tapahtumat
5
267
Vastaukset
- Anonyymi
Kesäkuun alkuun sopisi jotkut markkinat. Kalenterissa olisi tässä tapahtumaköyhässä kunnassa hyvin tilaa. Säät ovat silloin jo mukavia. Markkinoilla voisi joka vuosi olla joku teematapahtuma kuten nyt oli tuo koiranäyttely. Se teema voisi siis joka vuosi vaihtua. Joskus traktorit. Joskus käsityöt. Joskus musiikki. Ja mitä lie keksitäänkään.
Mutta kuitenkin ne olisi markkinat eli myyntikojuja ja metrilakua.
Nyt, kun näki tuon perhepaljouden ja lapsimäärän, niin jotenkin kaipasi niille muutakin. Ei sillä ettei koirat kiinnostaisi lapsia monta tuntia, mutta jos vähän haluttaisiin tarjota ihmisille enemmän. En tiedä halutaanko.
Mutta ehdotukseni: Markkinat kesäkuun toiselle lauantaille. Vuosittain vaihtuva teema siihen ympärille.
Ja ennen kuin joku sanoo, että onhan täällä jo tapahtumaa keskikesällä ja loppukesästä. No niin on. Mutta ei mitään säännöllistä alkukesästä. - Anonyymi
Luhdalla on Hintaralli, pitävät puotiaan paikkakunnalla pystyssä kolme päivää. Suosittu tapahtuma oli kun kerran kävin, ostajia tuli pitemmästäkin matkasta. Vaatetta ja sisustustavaroita paljon. Tarvitsee ison tilan tai voisihan tulla pienemmälläkin määrällä jos niitä markkiamyyjiä olisi muitakin. Pelkkiä käsitöitä ja koruja vain hypistellään.
- Anonyymi
Ehkä koiranäyttelyn hyvä olla aiemmin. Kesäkuussa voi olla jo tukahduttavan kuumaa. Miten olisi toein-pizzerian alueelle joku mp/auto-cruising kesäkuun alussa? Silloin avoautotkin olisi liikenteessä. Makkaranmyynti ja letunmyynti. Ei mitään raskasta ja isoa kuten juustoleipämessuiola. Ehkä joku lakunmyyjä ja Kivikylän lihakauppa.
- Anonyymi
Eipä taida kunnan johto olla sydämellään mukana. Potkut voisi antaa puolelle ja aletaan tekeen entistä enemmän talkoilla.
- Anonyymi
Oliko kunnanjohtaja koiratapahtumassa tervetulotoivotuksin. Onko kukaan nähnyt onko kuinka kaunis nainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604626Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352129Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti501587- 1701547
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621512Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2711332Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961204- 2031122
- 651074
- 811069