Keskeinen sijainti ja tapahtumat

Anonyymi-ap

Vaikka olemme Kainuun pienin kunta, niin keskeinen sijainti voisi puoltaa joitakin tapahtumia juuri Ristijärvelle. Joitakin sellaisia, joissa ei ole niin väliä missä ne pidetään.

Vaikka tietyllä logiikalla kaikki pitäisi pitää Kajaanissa, koska siellä ylivoimaisesti eniten väestöä, niin jollakin muulla logiikalla muutama tapahtuma voisi siirtyä Ristijärvelle. Joutaa se kajaanilainen ajamaan sen 40 kilsaa silloin tällöin, jos sillä saa lyhennettyä suomussalmelaisen matkaa 40 kilometrillä.

Ja vaikkei kukaan kajaanilainen ajaisikaan tänne, niin olisihan se hyvää palvelua muulle Kainuulle, kun tapahtumia olisi kohtuu lähellä kaikkia. Kuhmo jää väkisinkin sivuun, mutta sehän onkin sivussa kaikesta.

Tämä koiranäyttely oli hyvä esimerkki sellaisesta tapahtumasta. Koiraharrastajille varmaan aika sama minkä kunnan torilla se pidetään kunhan saavutettavuus on hyvä. Ja Kainuussa paras saavutettavuus on Ristijärvellä. Sitä ei voi kukaan kiistää.

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kesäkuun alkuun sopisi jotkut markkinat. Kalenterissa olisi tässä tapahtumaköyhässä kunnassa hyvin tilaa. Säät ovat silloin jo mukavia. Markkinoilla voisi joka vuosi olla joku teematapahtuma kuten nyt oli tuo koiranäyttely. Se teema voisi siis joka vuosi vaihtua. Joskus traktorit. Joskus käsityöt. Joskus musiikki. Ja mitä lie keksitäänkään.

      Mutta kuitenkin ne olisi markkinat eli myyntikojuja ja metrilakua.

      Nyt, kun näki tuon perhepaljouden ja lapsimäärän, niin jotenkin kaipasi niille muutakin. Ei sillä ettei koirat kiinnostaisi lapsia monta tuntia, mutta jos vähän haluttaisiin tarjota ihmisille enemmän. En tiedä halutaanko.

      Mutta ehdotukseni: Markkinat kesäkuun toiselle lauantaille. Vuosittain vaihtuva teema siihen ympärille.


      Ja ennen kuin joku sanoo, että onhan täällä jo tapahtumaa keskikesällä ja loppukesästä. No niin on. Mutta ei mitään säännöllistä alkukesästä.

    • Anonyymi

      Luhdalla on Hintaralli, pitävät puotiaan paikkakunnalla pystyssä kolme päivää. Suosittu tapahtuma oli kun kerran kävin, ostajia tuli pitemmästäkin matkasta. Vaatetta ja sisustustavaroita paljon. Tarvitsee ison tilan tai voisihan tulla pienemmälläkin määrällä jos niitä markkiamyyjiä olisi muitakin. Pelkkiä käsitöitä ja koruja vain hypistellään.

    • Anonyymi

      Ehkä koiranäyttelyn hyvä olla aiemmin. Kesäkuussa voi olla jo tukahduttavan kuumaa. Miten olisi toein-pizzerian alueelle joku mp/auto-cruising kesäkuun alussa? Silloin avoautotkin olisi liikenteessä. Makkaranmyynti ja letunmyynti. Ei mitään raskasta ja isoa kuten juustoleipämessuiola. Ehkä joku lakunmyyjä ja Kivikylän lihakauppa.

    • Anonyymi

      Eipä taida kunnan johto olla sydämellään mukana. Potkut voisi antaa puolelle ja aletaan tekeen entistä enemmän talkoilla.

    • Anonyymi

      Oliko kunnanjohtaja koiratapahtumassa tervetulotoivotuksin. Onko kukaan nähnyt onko kuinka kaunis nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4626
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2129
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      1587
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      170
      1547
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1512
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      271
      1332
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1204
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1122
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1074
    10. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      81
      1069
    Aihe