Kevättalviset myynnit

Anonyymi-ap

Tänään uutisoitiin kuinka suomalaiset myivät usalaisia osakkeita ja siirtyivät korkorahastoihin.

Luulenpa, että aika harva osti lisää montusta vaan juurikin siirtyivät korkoihin ja ehkä odottivat lisälaskua.

Jälleen kerran nähdään, että dippi ostettiin nopeasti kiinni ja järkevää olisi ollut pysyä sisällä markkinalla. Järkevintä toki olisi ollut myydä helmikuussa ja ostaa maaliskuussa, mutta sitä ei voi olettaa keltään.

Se, joka romahduksen aikana myi ja siirtyi korkoihin, häviää pisemmän päälle sille, joka pysyi koko ajan markkinoilla.

4

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ei voi kuin oikeastaan nauraa niille, jotka myi siinä paniikin alettua eli vähän ennen pohjia. Ehtivät toki kotouttaan voittoja, mutta niistä sit maksellaan verot. Eivätkä varmasti ehtineet ostaan sitä määrää takas, jolla myivät. Ja ohan siinä ihan sekin, että katkee mahis 40% hankintameno-olettamaan, kun myyt vaikka 3-4 vuotta pitämiä osakkeita/rahastoja. Ja toimiiko tuo ihan hyvin korkoa korolle -ilmiönkään suhteen?

      Itse pidän ainoana järkevänä shortata, jos on rytinää, mutta pitää itse sijoitukset tallessa. Ja tankata montusta lisää. Sitten eri asia kuten vaikka nvidia-kupla, joka kiistatta oli nähtävissä, niin sellaisen osakkeen myymistä pidin tietenkin järkevänä. No nyt joku sanoo, että jälkiviisas. Oli miten oli.

      Mutta se, että sä myit perusosakkeita tai jopa indeksiä joskus helmikuussa ja oisit ostanut montusta tai jopa siis jätit ostamatta, niin ihan olematon hyöty. Senkin takia, että oikeasti et voi koskaan tietää koska rytisee ja koska noustaan. Nousut toki sikäli helpompi ennustaa, että itse ainakin veikkasin pohjat oikein. Ja ostin silloin aika paljon.

      Mutta olisin ollut ihan sinut vaikka tiputus olisi jatkunutkin, koska ajattelin jo etukäteen: "Tää ei voi olla isossa kuvassa huono päivä ostaa"

      Muistakaa muutekin tuo ohje, kun mietitte. Itse mietin samaa Helsingin indeksin suhteen vajaa vuosi sitten, kun oli niin negatiivista eri podeissa että Hesulista pitää pitää näpit erossa ja että maariski sitä ja maariski tätä.

      Minä tankkasin hesuli ihan kaksin käsin pitkin viime syksyä ja vähän aiemminkin, koska "Tää ei voi olla isossa kuvassa huono hetki ostaa" ja maariskikin realisoitui helmikuussa 2022, mutta ei sitä ennen paljoa puhuttu maariskistä vaikka silloin se oli oikeasti olemassa. Nyt maariski on aika lailla hinnoiteltu sisään. Sitä voisi pahentaa ainoastaan, jos Ukrainan sota laajenisi, niin eiköhän siitä tulisi uusi porras alas päin, mutta silloin se ei ehkä rajoittuisi hesuliin. No näin tällä kertaa.

      • Anonyymi

        Usko omaan erinomaisuuteen, kahdesta vaihtoehdosta arvaamalla oikein (nousee / laskee), on todellista neroutta. Eikä jälkiviisaudella päteminenkään aivan totaalista tyhmyyttä ole.

        Toisille ihmisille nauraminen vielä korostaa omaa nerouden määrää.


    • Anonyymi

      Ihmiset ei ikinä opi. Pitkällä tähtäimellä olisi aina parempi vain jatkaa kk-sijoituksia kuin alkaa panikoimaan.

      • Anonyymi

        Paitsi, että kiistatta pääsee pieneen ylituottoon, kun on lisää hiukan kk-sijoituksen euromäärää, kun takana on laskukuukausi ja vielä vähän enemmän, jos takana useita laskukuukausia ja sitten palaa normaaliin euromäärään, kun takana kaksi nousukuukautta. Tällä saa vääjäämättä ylituottoa indeksitasolla. Laskeviin yrityksiin ei kannata sijoittaa mitenkään kategorisesti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5585
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4551
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4494
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4305
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4272
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3775
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3152
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3035
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3031
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2140
    Aihe