Sovellettu judo näkyy enemmän mediassa kuin terveiden kunnon judo

Anonyymi-ap

Ihmeellistä on kuinka joku luulee että tuollainen uutisointi pelastaa judon

21

781

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten sä tätä jaksat ja keneltä toi on pois? Henkilökohtaisesti musta on kiva nähdä että löytävät ilon elämään judosta, toivottavasti sinäkin löydät jostain ilon elämään. Vinkkinä, täällä kirjoittelemalla sitä et löydä.

    • Anonyymi

      Ne vie meille kuuluvat tuki Rahat.

      • Anonyymi

        Tää sama urpo trollaa täällä pahaa oloaan. Ja puhuu "meille kuuluvista tukirahoista". Hän on käsittänyt väärin. Sohvalla makaaville maksettavista tukirahoista vastaa Kela, ei judoliitto.


    • Anonyymi

      Taitaa olla tuosta tiedottamisen aktiivisuudesta kiinni eli soveltavan kanssa tekee hommia moni ihminen, joilla on mahdollisuus esimerkiksi someen pukata tavaraa. Liiton palkallisia ei someaktiivisuus niin kiinnosta. Tavallaan myös ymmärrettävää, eihän tuo valmentajien tehtävä ole somepäivityksiä kirjoitella.

      • Anonyymi

        oikeudet jaettu vain harvoille ja valituille ja se näkyy


    • Anonyymi

      Samaa huomasin. Vois kirjoittaa noi pitkät jutut nettisivuille ei Faceen. Ei jaksanut kun selata.

    • Anonyymi

      Ei ole tasa-arvoa uutisoinnista

    • Anonyymi

      Kuka on luullut, että sovelletun judon näkyvyys pelastaa judon Suomessa? Judo on Suomessa niin pieni ja näkymätön laji, että sitä ei pelasta mikään - siis jos puhe on rahan saamisesta ulkopuolelta.
      Uutisointia voi olla silloin tällöin, mutta se ei tuo yhtään rahaa lajille/seuroille/urheilijoille. Vai luuleeko joku oikeasti, että yritykset nykyään antavat tukea sillä perusteella, mitä lajia media harvakseltaan käsittelee?? Varsinkin isommilla yrityksillä on usein omistajien asettama velvollisuus tukea yhteiskunnallisesti ja sosiaalisesti merkittäviä asioita ja lahjoittaa niihin sekä raportoida avustuksista ja niiden käytöstä.. Siinä sovellettu judo harrastuksena voisi olla hyvä kohde. Kilpaurheilu ei ole tässä kategoriassa, vaan siinä yritys katsoo saamaansa näkyvyyttä ja sen taloudellista merkitystä. Samalla arvioidaan rahan kerjääjän omaa osaamista markkinoinnissa ja toiminnan muuta eettisyyttä.
      Mediassa taas lasketaan tarkasti sitä, minkä verran jotakin juttua luetaan. Asiat, jotka eivät yleisöä kiinnosta eivät jatkossakaan saa palstatilaa. Sadan tai edes kahden sadan judokan klikkaukset eivät merkitse mitään tässä näkökulmasta. Judo on pieni laji, eikä se kiinnosta suurta yleisöä. Judo ei ole onnistunut tuomaan itseään yleisön tietoon, laji on rehellisesti sanottuna aika tylsää katsottavaa jos sitä ei ymmärrä ja sen mahdollisuudet kasvaa ovat vähäiset.
      Judo ei ole ainoa laji, jossa Suomessa kuvitellaan, että sponsoreita saa edelleen pyytämällä. Kaverin firman antamat roposet (jannetaan otta pääsee pyytäjästä eroon) tekevät vain hallaa suuressa mitassa, kun pienet yritykset alkavat entistä enemmän varoa pyytäjiä.
      Isojen pelureiden kv puoli on sitten ihan oma kuvionsa, jossa taas ei ole merkitystä eettisillä periaatteilla ja muulla sellaisella, siellä raha tulee rahan luo ja verkostot ratkaisee.
      Myös verovarojen käyttö judon ja muiden pikkulajien tukemiseen vähenee rajusti, tämähän on jo käynnissä. Kunnilla ei ole rahaa enää jaettavaksi, hallitus karsii verovarojen käyttöä seurojen tukemiseen kaikilta ja ohjaa niitä jäljelle jääviä vaikkapa ampumaradoille. Lisäksi kunnat alkavat säästää liikuntapaikkojen ylläpidosta ja käyttöä tullaan varmasti ohjaamaan isompia harrastajamääriä kerääville lajeille.
      Ikävää olla näin negatiivinen, mutta pelkästään toivomalla parasta ei pärjää.

      • Anonyymi

        Sonnin Olympiamitali pelastaa Suomijudon...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sonnin Olympiamitali pelastaa Suomijudon...

        Ei saavuta enää arvokisa mitskuu


      • Anonyymi

        sohlo ei kelvannut edes ylelle smviikolle :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sonnin Olympiamitali pelastaa Suomijudon...

        Milloin sonni tulee kaapista?


    • Anonyymi

      Milloin viimeksi uutisissa näkynyt lasten ja nuorten judo?
      Harmi kun se legendaarinen tuomari ei enään kirjoittele itsestään, niitä oli mukava lukea.

    • Anonyymi

      Näyttää olevan Veteraaneistakin juttua tasalta ja puolelta. Junnuja maailmalla U18 ja U21 EC, mutta hijasta liiton mediassa.
      Onneksi on Orimattila, heidän tiedottaja aktiivinen ja värikäs, hiukan kotiinpäin, mutta hauska lukea kun tietää miten asiat oikeesti:)

    • Anonyymi

      On tuo tiedotus surkealla mallilla , ryhtiä palkoilliset siellä toimistossa mistä teillekin maksetaan ?

      • Anonyymi

        Jos liitto alkaa päivystää viikonloppuisin, seuraava ininä syntyy alta aikayksikön. "Miten voi olla näin korkeat henkilöstö kulut?!"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos liitto alkaa päivystää viikonloppuisin, seuraava ininä syntyy alta aikayksikön. "Miten voi olla näin korkeat henkilöstö kulut?!"

        Päivystää? Kuka puhu palkollisista?
        Onhan liitossa paljon vapaaehtoisia eri valiokunnissa,
        Kyllä siihen kuuluu muutakin kuin kokous kerran 2 kk.
        Ainakin judoseuran hallituksessa.
        Vai onko liiton vapaaehtoiset vain kokouksia varten?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päivystää? Kuka puhu palkollisista?
        Onhan liitossa paljon vapaaehtoisia eri valiokunnissa,
        Kyllä siihen kuuluu muutakin kuin kokous kerran 2 kk.
        Ainakin judoseuran hallituksessa.
        Vai onko liiton vapaaehtoiset vain kokouksia varten?

        Klassikko! Hyvä huutaa suureen ääneen kuinka jonkun pitäisi tehdä Onneksi itse ei tarvitse tehdä mitään 🤣🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Klassikko! Hyvä huutaa suureen ääneen kuinka jonkun pitäisi tehdä Onneksi itse ei tarvitse tehdä mitään 🤣🤣🤣

        Kaikki parajudon uutiset tekee vapaaehtoiset, ei palkalliset.
        Teen, seuratasolla 5-6 h/vko.


    • Anonyymi

      Nythän mä sen huokasin! Se liiton mitali tavoite Losista koskikin sohlomitalia ja sohlojoukkuetta!

      • Anonyymi

        Losi28


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe