Kadonnut Visa-kortti

Anonyymi-ap

Kadotin eilen Visa-korttini Kapponkadulla kun kävin kylässä kaverilla. Jos joku on sattunut sen löytämään niin voisi laittaa viestiä ja yhteystiedot niin että hakisin kortin. Turha yrittää mitään sillä pankki on jo sulkenut tilin.

18

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä että suljit tilin sillä se olisi muuten jo tyhjä.

    • Anonyymi

      Juoppo

    • Anonyymi

      Osuuspankin Visa on paras kortti kun sen pystyy kuolettamaan.

    • Anonyymi

      Hei, saanks kysyä, mitä sinä sillä kortilla, jos tilikin on jo suljettu!

      • Anonyymi

        Ai, ne sulki tilin!
        Luulis että kortin sulku olis riittänyt!
        Miks ne sulki tilin!


    • Anonyymi

      Veiks ne puhelimenkin?Kysyn vaan siinä mielessä, että eräissä pankkiasiakkuuksissa kortin pystyy ittekin laittamaan nettipankissa sulkuun...
      Mut sultahan siis suljettiin tili!

      • Anonyymi

        Tili suljettiin siksi kun pankissa sanoivat että kun kadotin kortin Kapponkadulla ja tietävät myös pankissa että millainen katu se on, niin turvallisuussyistä pääsy koko tilille evättiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tili suljettiin siksi kun pankissa sanoivat että kun kadotin kortin Kapponkadulla ja tietävät myös pankissa että millainen katu se on, niin turvallisuussyistä pääsy koko tilille evättiin.

        Sehän on oikein toimittu.


    • Anonyymi

      Tyhmä ku daapas

      • Anonyymi

        Ai se on susta tyhmää kun pankki sulkee tilin jos Visa katoaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai se on susta tyhmää kun pankki sulkee tilin jos Visa katoaa?

        On, se on tyhmää.


    • Anonyymi

      Mitä sie maksat?

    • Anonyymi

      Osuuspankki on tarkka kuin porkkana ja sulkee aina tilin kun ilmoittaa kortin kadonneeksi.

      • Anonyymi

        Puppua puppua: Sopii mennä katsomaan OP:n omilta sivuilta kadonneen tai varastetun kortin suhteen tehtävistä toimenpiteistä. Puppua puppua pakko suoltaa puppua, kun aloitukseens on niin jo tehnyt.

        "Ilmoita OP Sulkupalveluun kadonneesta, varastetusta tai muuten vaarantuneesta maksukortista tai muusta maksuvälineestä mahdollisimman nopeasti.

        OP Sulkupalvelussa vaarantuneet maksuvälineet selvitetään ja suljetaan. Niillä ei voi tämän jälkeen käyttää tileilläsi tai luotoillasi olevia varoja.
        -----

        Seuraavat maksuvälineet voidaan sulkea:

        * Pankki- ja luottokortti
        * Henkilöasiakkaan ja yritysasiakkaan OP:n tunnukset
        * Siirto-palvelu
        * Mobiilimaksut laitteen vaarantuessa esim. Apple Pay ja Google Pay

        Jos kyse ei ole kortin katoamis- tai väärinkäyttötilanteesta, voit irtisanoa kortin itse OP-mobiilissa valitsemalla Lopeta kortti. Irtisanomisen jälkeen et saa uutta korttia tilalle.
        -------

        Jos maksuvälineesi on vaarantunut ja suljettu, korttia ei voi enää käyttää. Rahasi ovat turvassa. Vaikka uusia maksuja ei voi enää tehdä, tilillä näkyvien katevarausten ja pienellä viiveellä kirjautuvien ulkomaanmaksujen veloittumista ei voida estää. Niistä voit tarvittaessa tehdä reklamaation.
        ------
        Jos maksuvälineesi on vaarantunut ja suljettu, korttia ei voi enää käyttää. Rahasi ovat turvassa. Vaikka uusia maksuja ei voi enää tehdä, tilillä näkyvien katevarausten ja pienellä viiveellä kirjautuvien ulkomaanmaksujen veloittumista ei voida estää. Niistä voit tarvittaessa tehdä reklamaation.
        -----
        Jos suljettu kortti on ollut käytössä Google Pay tai Apple Pay -sovelluksessa, uudet korttitietosi päivittyvät siihen automaattisesti. Voit siis jatkaa maksusovelluksen käyttöä, vaikka et olisi vielä saanut uutta korttia. Jos kortti suljetaan kadonneena, varastettuna tai silloin kun kortin tiedot ovat vaarantuneet, muista kuitenkin päivittää uusitun korttisi tiedot muihin käyttämiisi palveluihin.

        Väärinkäytöstilanteissa saatamme joutua lukitsemaan korttisi ennen lopullista sulkua. Asiakaspalvelu kertoo sinulle, jos tilanteessasi joudutaan toimimaan näin. Lukituksella varmistamme, ettei kukaan voi enää tehdä kortiltasi veloituksia. Lukittua korttia ei voi käyttää, eivätkä myöskään Apple Pay ja Google Pay toimi. Kun kortti suljetaan ja uusi kortti on tilattu, lukitus päättyy ja voit taas käyttää maksusovelluksia.

        Maksukortin sulkeminen on lopullista, eikä sitä voi perua. Jos myöhemmin löydät kadonneen kortin, tuhoa se leikkaamalla siru ja magneettijuova kahtia."


        Mikä pointti tuota OP:n nettisivujen tekstiä oli tänne kopioida!

        Jos joku haluaa puppua suomi24:ään suoltaa, niin suoltakoot kaikessa rauhassa. Ittehän se siinä ittens naurettavaksi tekee! Ei sen väitteitä tarvitse ruveta oikealla tiedolla oikaisemaan!


    • Anonyymi

      Ostajan poju suihin

    • Anonyymi

      Onneksi ei ole pakko olla Visaa vaan voi halutessaan käyttää Mastercardia.

    • Anonyymi

      Jos olet sulkenut tilin tilas uusi kortti. Ongelma ratkaistu.

    • Anonyymi

      Massimies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5268
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2911
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2614
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      2003
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1962
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1809
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1792
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1681
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1398
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1230
    Aihe