osta f-securea ja with securea

Anonyymi-ap

Yleisradiolla oli tietoliikenneongelma tiistaina aamupäivällä.

Noin kello 9.30 alkanut vika kesti noin kello 10:een ja näkyi käytännössä suoratoistopalvelu Yle Areenan täydellisenä kaatumisena 25 minuutiksi.

Ylen viestinnän mukaan ei ole mitään viitteitä siitä, että ongelmat olisivat johtuneet verkkohyökkäyksestä. Vian syynä oli pieleen mennyt tietoliikenneyhteyksien päivitys.

Vika esti myös Ylen sisäisiä tietoliikenneyhteyksiä toimimasta. Joidenkin tietojen mukaan myös uutisten julkaisu Ylen verkkosivuilla viivästyi. Yle ei voinut heti vahvistaa tätä tietoa.

Yle on huoltovarmuuskriittinen toimija. Sen valossa voidaan kysyä, onko edes puolen tunnin katko joissakin palveluissa hyväksyttävää. IS täydentää juttua Ylen kommentoitua asiaa.

28

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tuo tarina ja otsikko liittyvät toisiinsa?

      Se, että pääse areenaan katsomaan luottomiestä pariinkymmeneen minuuttiin ei ole mikään huoltovarmuusjuttu. Jos kävisit töissä et edes huomaisi

      • Anonyymi

        Luottomies ja nainen on F-secure ja Withsecure yrityksille.


      • Anonyymi

        eikö tietoturva saa olla kunnossa?


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eikö tietoturva saa olla kunnossa?

        Onhan sulla ohjelmat? Ei vain osakkeita.


    • Anonyymi

      OP osta suositus

      • Anonyymi

        https://www.yrittajat.fi/uutiset/eurooppalainen-tietoturva-on-taman-paivan-valinta-ja-suomalainen-withsecure-sen-karjessa/

        Testattu ja tunnustettu – maailman paras suojaus

        Myös muut puhuvat WithSecuren ratkaisujen laadun puolesta. Vuoden 2024 AV-TEST Best Protection Award -palkinto myönnettiin WithSecurelle tunnustuksena parhaasta virustorjunnasta maailmassa. Tämä tarkoittaa, että WithSecuren ratkaisut havaitsevat ja pysäyttävät haittaohjelmat nopeammin ja tehokkaammin kuin yksikään muu testissä mukana ollut toimija.

        Palkittu virustorjunta, joka on kehitetty Suomessa ja toimii Euroopan arvojen mukaisesti, on nyt saatavilla myös sinun yrityksellesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.yrittajat.fi/uutiset/eurooppalainen-tietoturva-on-taman-paivan-valinta-ja-suomalainen-withsecure-sen-karjessa/

        Testattu ja tunnustettu – maailman paras suojaus

        Myös muut puhuvat WithSecuren ratkaisujen laadun puolesta. Vuoden 2024 AV-TEST Best Protection Award -palkinto myönnettiin WithSecurelle tunnustuksena parhaasta virustorjunnasta maailmassa. Tämä tarkoittaa, että WithSecuren ratkaisut havaitsevat ja pysäyttävät haittaohjelmat nopeammin ja tehokkaammin kuin yksikään muu testissä mukana ollut toimija.

        Palkittu virustorjunta, joka on kehitetty Suomessa ja toimii Euroopan arvojen mukaisesti, on nyt saatavilla myös sinun yrityksellesi.

        seide sano anders


    • Anonyymi

      ååmi

    • Anonyymi

      OP suositus

      ja Nokian Renkaat lisää

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      OP suosittaa

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      jerbaleba
      1 t

      Aina vaan paranee.

      Alkaa kuulumaan huhuja että Federal trade court on blokannu kaikki Trumpin tullit jopa niihin paikkoihin jotka on asutettu pingviineillä.

      Euroopan taloudelle loistava asia mutta toiminnalla on toki jo vahingot tehty ja shiftaus EU digisuvereniteettiin kiihtyy.

      Alkaa olemaan withsecurelle veturit aika kohdillaan ja hiiliin puhalletaan useammasta suunnasta.

      Pakko hakea tänään lisää popkornia kun palaset vaan loksahtelee paikoilleen.

      inderes keskustelua

    • Anonyymi

      kaupankäyntiä ja omistuksia.
      Kirjaudu

      Jastock
      23.5.
      Hyötyyköhän tämä firma Win10-tuen päättymisestä ensi lokakuussa? Osa yksityiskäyttäjistä jatkaa Win10 käyttöä Microsft-tuen päättymisen jälkeenkin ja silloin kannattaa olla pätevä virustorjunta, esim F-Securelta.

      pitkoin2
      23.5.
      F-secure jatkaa todennäköisesti toimintaansa normaalisti vaikka MS kampittaa ja fudaa. Todennäköisesti on vielä yrityksiä ja kotikäyttäjiä jotka eivät säntää kaupoille elokuussakaan. Koko laitekannan päivitys ja uusi asennus ei ole ihan pieni projekti isollekaan firmalle.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      kaupankäyntiä ja omistuksia.
      Kirjaudu

      J Arvidson
      11 t sitten
      Mitä v...ua, saiko Hyppösen lähtö tän laskuun... eipä se oo kummosta arvoa saanu luotua viimisen parin kymmenen vuoden aikana, hyvä vaan että lähtee, on enemmän satusetä ja visionääri kuin bisnesmies...

      J Arvidson
      11 t sitten
      Sanoisin että tää on vaan hyvä uutinen.
      Ahneen Loppu
      1 t sitten
      Elä hosu etelän mies
      StockTycoon
      20 t sitten
      Eiköhän tämän firman taru itsenäisenä toimijana ole pian ohi. Kohta kuullaan, millainen preemio on tarjolla.
      Ahneen Loppu
      15 t sitten
      Ihmeen kauan siinä lähdössä menikin .


      shareville

    • Anonyymi

      Sisäpiiritieto: WithSecure aloittaa muutosneuvottelut järjestelläkseen kumppanuus- ja asiakkuusorganisaatioitaan sekä sopeuttaakseen hallinnoitujen palvelujen kustannusrakennetta liiketoiminnan muutoksiin
      tänään klo 13.00 ∙ MFN

      WithSecure Oyj | Sisäpiiritieto | 1.7.2025 klo 13.00
      WithSecure Oyj ja sen tytäryhtiöt aloittavat muutosneuvottelut Suomessa ja paikallisen lainsäädännön mukaiset neuvotteluprosessit muissa maissa. Muutosten tavoitteena on järjestellä uudelleen kumppanien ja asiakkaiden kanssa työskenteleviä toimintoja vastamaan nykyistä strategiaa. Lisäksi asiakasmenetyksiä hallinnoiduissa palveluissa on myös jatkossa odotettavissa Isossa-Britanniassa. Kustannusrakennetta sopeutetaan vastaamaan liiketoiminnan uutta tasoa, erityisesti Isossa-Britanniassa.

      Suunniteltujen muutosten avulla WithSecuren suunnitelmana on saavuttaa globaali, yhdenmukaistettu toimintamalli, jolla nopeutetaan strategista tavoitetta tulla eurooppalaisen tietoturvan lippulaivaksi. Muutosneuvottelut, joiden tavoitteena on erityisesti kumppanien ja asiakkaiden kanssa työskentelevien organisaatioiden uudistaminen, vaikuttavat yhteensä noin 100 rooliin, joista noin 60:een (näistä 20 Suomessa) voi kohdistua vähennyksiä. WithSecuren maailmanlaajuinen henkilökunta on tällä hetkellä noin 650 henkilöä.

      Yhtiö arvioi, että suunnitelluilla muutoksilla se voi saavuttaa noin 6,5 miljoonan euron vuotuiset kustannussäästöt. Mahdollisten kustannussäästöjen oletetaan toteutuvan vaiheittain, vuoden 2025 kolmannesta neljänneksestä alkaen.

      Suomessa muutosneuvottelut aloitetaan 2.7.2025 ja ne on tarkoitus saattaa päätökseen lakisääteisten määräaikojen puitteissa. Kaikissa maissa noudatetaan paikallisen lainsäädännön mukaisia vaatimuksia prosessien suhteen.

      WithSecuren taloudelliset näkymät vuodelle 2025 pidetään ennallaan.

    • Anonyymi

      jerbaleba
      4 t

      Kriittinen ajattelu on aina tarpeen.

      Kuitenkin mielestäni yhteys WS:ään ei ole täysin hatusta vedetty. Toki ei jokaiseen AI-uutiseen pidä automaattisesti liittää WS:ää, mutta tässä tapauksessa puhutaan nimenomaan AI-ratkaisujen vastuullisuudesta, yksityisyydestä ja datan käsittelystä ja nämä ovat juuri niitä osa-alueita, joissa WithSecure on ollut perinteisesti vahva.

      WS:n Luminem-tuote ei tallenna käyttäjädatan sisältöä, toimii GDPR:n puitteissa ja on EU:n sisällä hostattu.

      Jos ja kun AI-sääntely tiukentuu, moni kansallinen ja eurooppalainen asiakas saattaa priorisoida juuri tämänkaltaisia ratkaisuja, joissa vastuullisuus ja tietoturva ovat sisäänrakennettuja.

      Totta kai tämä ei vielä tarkoita kassavirtaa, mutta on perusteltua nähdä tämä mahdollisuutena, myöskin hyvänä keskusteluaiheena, mehän kuitenkin puhumme aiheesta “Withsecure sijoituskohteena”, joten keskustelukenttä lienee laaja.

      Sijoitustrategiassa long term oportunities on tärkeä elementti.

      inderes keskustelu

    • Anonyymi

      kyber venäjä ja kiina huolehtii kasvusta

      simply

    • Anonyymi

      Op.

    • Anonyymi

      Mmmm

    • Anonyymi

      Varmat tuotot
      Osakkeet ei heilu vaikka tavoite horjuu välillä.
      Op osta suositus

    • Anonyymi

      Mihin?

      ARR kasvuun.

      Milloin?

      Tehty työ ja työnalla olevat asiat ei ihan vielä näy numeroissa.

      Miksei näkynyt jo?

      Koska osari oli Huhti,Touko,Kesäkuu → enkä kyllä itse odottanut olevan kovinkaan paljon kummoisempi kuin Tammi,Helmi,Maaliskuu…jotakin pirteää oli odotuksissa.

      Ja tosin jotain mielestäni näkyi koska tuo yksi osa elements kasvu oli 13% ja cpsf 54%, tuo hallinnoitu osa vaan pilasi tätä ja jotenkin nuo kaksi lukua jäi nyt näkemättä.

      Nuo oli ihan hyvät, vaikka noissa ei näy varmastikaan kaikki tehty ja työn alla oleva. Keskitytäänkö nyt liikaa liikevaihtoon eikä nähdä lainkaan eteenpäin?

      Kärsivällisyyttä kaverit , leikki on vasta alkamassa.
      En jaksa toistaa itseäni enempää mutta oma olettamukseni on että Q3 ja eteenpäin alkaa jo näkyvämmin tapahtumaan ja luottamus alkaa laajemmin palaamaan. 2027 vuonna tämä on jo hyvä lappu.

      inderes juttelua withsecure foorumi

      • Anonyymi00030

        inderes linkki pyyhitty pois? jakaako joku siellä väärää tietoa?


    • Anonyymi00031

      Mikael_Maijala
      Community Specialist @ Inderes
      15 pv

      Revenion talousjohtaja siirtyy F-Securelle: Muutos F-Securen johtoryhmässä – Talousjohtaja vaihtuu - Inderes

      12 päivää myöhemmin
      post by TTTT 3 päivää sitten
      TTTT
      NukkeNukuttaja
      3 pv

      Kovin viime metreille jää sopimuksen allekirjoitus, jos ei kohta ala kuulua tästä diilistä. Täytyy kyllä ihmetellä tosiaan tuota tiedottamista, kun tiedotteessa hehkutetaan “Sopimus on osoitus F-Securen kyvystä palvella maailman johtavia viestintäpalveluiden tarjoajia innovatiivisilla, erittäin skaalautuvilla tietoturvapalveluilla.” ja vaikutukset mm. investointeihin on tiedotteen mukaan ihan merkittäviä. Silti mitään ei todellisuudessa ole sovittuna, vai onko?

      Tulleeko diiliä vai eikö tule? Suattaapi olla että on, vuan suattaapi olla, että ei ookkaan.

    • Anonyymi00033

      Norjan öljyrahasto hankkii....

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1081
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      614
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      563
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      512
    7. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      35
      486
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      466
    Aihe