Rautatie Pieksämäeltä Savonlinnaan on ollut ainakin 100v olemassa, mutta moneen kymmeneen vuoteen ei matkustajabunaa ole sillä välillä kulkenut. Ennen vanhaan, taisi olla 50-luvulla, kun jopa ns kiitojuna ajoi J-kylä -P-mäki - S-linna väliä. Pohj - etelä suuntaisia junayhteyksiä on maassamme kiitettävästi, mutta itä - länsisuunnassa junamatkustaminen esim L-ranta - S-linna - P-mäki - J-kylä - Vaasa välillä ei onnistu. Tässä VR'llä olisi kehittämisen paikka ja sitä tulisi esim E-Savon kapunkien P-mäki ja S-linna vaatia.
Milloin pääsee junalla Savonlinnaan
11
352
Vastaukset
- Anonyymi
Itä-länsiradat tehdään lähivuosina, koska Nato tarvitsee niitä.
- Anonyymi
Aikanaan VR myi ns rengasmatkoja. Sellainen muutaman tunnin rengasmatka junalla esim reittiä Pieksämäki - Savonlinna - Lappeenranta - Kouvola - Lahti - Riihimäki - Hämeenlinna - Tampere - Haapamäki - Jyväskylä - Pieksämäki olisi tänä päivänkin pieni elämys. Katsella junan ikkunasta keskeistä Suomes ja olisi paljon fiksumpaa kuin esim istua lentokoneessa Hki-Vsntaalta Kanariansaarille.
- Anonyymi
Tuskin ihan heti, kun siltakin puuttuu Savonlinnasta.
- Anonyymi
Ei Savonlinna pieksämäkeläisiä köyhiä tarvii sinne junailemaan. Saattaisi linnassa mennä aarian ja mollin nuotit piloille.
- Anonyymi
ns.LIIKENNE ministeri unohti rautatiesillan pois.vahinko n.42 miljoonaa .ministerillä ei ollu sukulaista joka olisi toiminut neuvoantajana.sattuuhan noita kömmähdykaiä.
- Anonyymi
SDP on luvannut vaalien jälkeen rakentaa uuden ratasillan Laitaatsiltaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SDP on luvannut vaalien jälkeen rakentaa uuden ratasillan Laitaatsiltaan.
Demarit nyt lupailee vaikka kuun taivaalta. Eipä ne maksa itte mitään, Sen sijaan demukat on kyllä taitavia käyttämään toisten rahoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demarit nyt lupailee vaikka kuun taivaalta. Eipä ne maksa itte mitään, Sen sijaan demukat on kyllä taitavia käyttämään toisten rahoja.
Ei ole vielä niin kylmä ollut, että vasemmisto laittaisi kädet omiin taskuihin...
- Anonyymi
Vastauksena alkuperäiseen kysymykseesi, esim. to 15.5. pääset junalla Pieksämäeltä Savonlinnaan seuraavasti:
Lähtö Pmk 6.28 perillä Sln 11.19
Lähtö Pmk 9.20 perillä Sln 14.30
Lähtö Pmk 11.45 perillä Sln 17.30
Lähtö Pmk 12.13 perillä Sln 17.30
Lähtö Pmk 15.20 perillä Sln 20.35
Lähtö Pmk 17.07perillä Sln 22.53
Lähtö Pmk 18.04 perillä Sln 22.53
Peräti seitsemän lähtöä päivässä ja aikaa matkalla katsella maisemia, ihan kuin ennen vanhaan, eikö vain? - Anonyymi
70- luvulla menin lättähatulla Savonlinnasta Pieksämäkeen ja siitä isommalla junalla jatkoyhteys Jyväskylään. Oli kätevää!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4803605Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1662135
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021864
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530