Rautatie Pieksämäeltä Savonlinnaan on ollut ainakin 100v olemassa, mutta moneen kymmeneen vuoteen ei matkustajabunaa ole sillä välillä kulkenut. Ennen vanhaan, taisi olla 50-luvulla, kun jopa ns kiitojuna ajoi J-kylä -P-mäki - S-linna väliä. Pohj - etelä suuntaisia junayhteyksiä on maassamme kiitettävästi, mutta itä - länsisuunnassa junamatkustaminen esim L-ranta - S-linna - P-mäki - J-kylä - Vaasa välillä ei onnistu. Tässä VR'llä olisi kehittämisen paikka ja sitä tulisi esim E-Savon kapunkien P-mäki ja S-linna vaatia.
Milloin pääsee junalla Savonlinnaan
10
311
Vastaukset
- Anonyymi
Itä-länsiradat tehdään lähivuosina, koska Nato tarvitsee niitä.
- Anonyymi
Aikanaan VR myi ns rengasmatkoja. Sellainen muutaman tunnin rengasmatka junalla esim reittiä Pieksämäki - Savonlinna - Lappeenranta - Kouvola - Lahti - Riihimäki - Hämeenlinna - Tampere - Haapamäki - Jyväskylä - Pieksämäki olisi tänä päivänkin pieni elämys. Katsella junan ikkunasta keskeistä Suomes ja olisi paljon fiksumpaa kuin esim istua lentokoneessa Hki-Vsntaalta Kanariansaarille.
- Anonyymi
Tuskin ihan heti, kun siltakin puuttuu Savonlinnasta.
- Anonyymi
Ei Savonlinna pieksämäkeläisiä köyhiä tarvii sinne junailemaan. Saattaisi linnassa mennä aarian ja mollin nuotit piloille.
- Anonyymi
ns.LIIKENNE ministeri unohti rautatiesillan pois.vahinko n.42 miljoonaa .ministerillä ei ollu sukulaista joka olisi toiminut neuvoantajana.sattuuhan noita kömmähdykaiä.
- Anonyymi
SDP on luvannut vaalien jälkeen rakentaa uuden ratasillan Laitaatsiltaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SDP on luvannut vaalien jälkeen rakentaa uuden ratasillan Laitaatsiltaan.
Demarit nyt lupailee vaikka kuun taivaalta. Eipä ne maksa itte mitään, Sen sijaan demukat on kyllä taitavia käyttämään toisten rahoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demarit nyt lupailee vaikka kuun taivaalta. Eipä ne maksa itte mitään, Sen sijaan demukat on kyllä taitavia käyttämään toisten rahoja.
Ei ole vielä niin kylmä ollut, että vasemmisto laittaisi kädet omiin taskuihin...
- Anonyymi
Vastauksena alkuperäiseen kysymykseesi, esim. to 15.5. pääset junalla Pieksämäeltä Savonlinnaan seuraavasti:
Lähtö Pmk 6.28 perillä Sln 11.19
Lähtö Pmk 9.20 perillä Sln 14.30
Lähtö Pmk 11.45 perillä Sln 17.30
Lähtö Pmk 12.13 perillä Sln 17.30
Lähtö Pmk 15.20 perillä Sln 20.35
Lähtö Pmk 17.07perillä Sln 22.53
Lähtö Pmk 18.04 perillä Sln 22.53
Peräti seitsemän lähtöä päivässä ja aikaa matkalla katsella maisemia, ihan kuin ennen vanhaan, eikö vain? - Anonyymi
70- luvulla menin lättähatulla Savonlinnasta Pieksämäkeen ja siitä isommalla junalla jatkoyhteys Jyväskylään. Oli kätevää!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3305281Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212676Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041692- 1131556
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1221443Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331403