Tänä päivänä kirjasto on lähinnä ukrainalaislasten päiväkoti. Käytävillä juostaan, penkeillä hypitään, huudetaan, riehutaan ja höpötellään kovaan ääneen.
Kaukana menneisyydessä on ne kirjaston hyvät ajat, jolloin kirjastossa oikeasti pystyi opiskella ja lukea rauhassa.
Nykykirjasto on leikkikenttä
12
568
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää olla "värikkyyttä katukuvassa" ja "kansainvälisyyttä" sekä "Suomi on rikas maa"!
- Anonyymi
Eihän siellä oo hetkeen pystyny olemaan rauhassa. Kaukana on vanhat hyvät ajat kun sai vähän korvatillikkaa tädeiltä jos ei ollut hiljaa.
- Anonyymi
Kyllä siellä ihan kaiken ikäiset nykyään metelöi. Vanhemmat ihmiset vaihtaa kovaan ääneen kuulumiset, lapset juoksee ja huutaa pitkin käytäviä ja jopa tuodaan kiukuttelevat lapset tekemään kotiläksyjä kirjastoon (ja koska kuria ei ole, niin eihän siitä läksyjen tekemisestä mitään tullut, äiti luovutti ja hetken kiukkuhetken jälkeen lähtivät kotiin).
- Anonyymi
Joskus siellä ollut jopa musiikkiesityksiä... En ymmärrä.
Lasten lukupiirihetket ymmärtää.- Anonyymi
Eihän sinne silloin ole pakko mennä, jos pipo kiristää. Nuo esitykset ja muut tapahtumat näkee varmaankin Seudusta etukäteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän sinne silloin ole pakko mennä, jos pipo kiristää. Nuo esitykset ja muut tapahtumat näkee varmaankin Seudusta etukäteen.
mitä helvettiä ne kirjastossa on? kankaanpääsali on ihan vieressä
- Anonyymi
Joo... Lapset tulee sinne pelaamaan niillä tableteilla, vanhempien kirjastokortilla omatoimiajalla sisälle ja meteli on valmis.
- Anonyymi
ennen piti olla hiljaa kirjastossa
nyt niin meteliä ettei kuule omia ajatuksiaan
lapsia ei kukaan kiellä huutamasta toisilleen
siivojatkin pälättää omia asioitaan niin kuuluvasti että harmitaa - Anonyymi
Mieluummin lakkauttaa kirjaston kuin tekee siitä pakolaisille paikan lorvimiseen. Lorvikoot kotonaan.
- Anonyymi
Tänään siivoojat veteli sauhuja etuovien edessä vaikka pitäisi olla savuton alue eikä sinne takapihalle kuulu mennä savuille kenenkään henkilökuntaan kuuluvien jos ei koululaistenkaan.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi355255Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2875104Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä634505Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt471877Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161672- 1051496