RKP se jaksaa pärseillä somalaisille

Anonyymi-ap

RKP ja muu v niinkuin ketutus-wokettaja-eliitti sekä media tietenkin nostivat älämölön kun persukansanedustaja kirjoitti someen, että sharia-laki ei sovi suomalaiseen yhteiskuntaan!

Tottavie!
Ei sovikaan!

Sharia-laki on islamilainen oikeudellinen ja eettinen järjestelmä, joka perustuu Koraaniin ja profeetta Muhammadin sunnaan (opetuksiin ja käytäntöihin). Se ei ole yksi yhtenäinen lakikirja, vaan pikemminkin laaja kokonaisuus periaatteita ja ohjeita, joita tulkitaan eri tavoin. Sharia tarkoittaa "polkua" tai "Jumalan tietä" ja sen tarkoituksena on ohjata muslimien elämää monilla osa-alueilla.
Sharia-lain keskeiset piirteet:

* Kattavuus: Sharia pyrkii säätelemään sekä yksilön henkilökohtaista uskonnollista elämää (kuten rukoukset, paasto, almuvero) että yhteiskunnallisia asioita, kuten perheoikeutta (avioliitto, avioero, perintö), rikosoikeutta, taloudellisia suhteita ja hallintoa.

* Käytännön sovellukset: Monissa muslimienemmistöisissä maissa valtiollinen lainsäädäntö perustuu osittain tai kokonaan sharia-lakiin. Toisaalta joissakin maissa sharia-lain vaikutus on rajattu pääasiassa perheoikeudellisiin asioihin. Länsimaissa asuvat muslimit saattavat noudattaa sharian periaatteita henkilökohtaisessa elämässään, ja joissakin maissa (kuten Isossa-Britanniassa) on olemassa sharia-neuvostoja, jotka tarjoavat sovittelua ja neuvoja siviilioikeudellisissa asioissa, kuten perintökiistoissa, kunhan ne eivät ole ristiriidassa maan lakien kanssa.
Sharia-lain sopivuus suomalaisille ja Suomen lainsäädäntöön:

Suomen oikeusjärjestelmä perustuu maalliseen lakiin, joka on säädetty eduskunnassa ja joka takaa kaikille Suomessa asuville tietyt perusoikeudet, kuten yhdenvertaisuuden lain edessä, henkilökohtaisen vapauden ja turvallisuuden, uskonnon- ja omantunnonvapauden sekä sananvapauden.
Sharia-lain ja Suomen lain välillä on useita perustavanlaatuisia eroja ja potentiaalisia ristiriitoja:

* Oikeuslähde ja muuttumattomuus: Suomen laki on ihmisten säätämää ja sitä voidaan muuttaa demokraattisessa prosessissa. Sharia-laki pohjautuu jumalalliseen ilmoitukseen, ja sen perusperiaatteita pidetään usein muuttumattomina, vaikka tulkinnat voivat vaihdella.

* Yhdenvertaisuus: Suomen laki korostaa sukupuolten tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä. Monet sharia-tulkinnat asettavat miehet ja naiset eriarvoiseen asemaan esimerkiksi perintöoikeudessa, todistajan asemassa oikeudessa ja avioero-oikeuksissa. Myös suhtautuminen seksuaalivähemmistöihin on Suomen lain ja monien sharia-tulkintojen välillä jyrkän vastakkainen. Suomen laki kieltää syrjinnän seksuaalisen suuntautumisen perusteella, kun taas tietyt sharia-tulkinnat voivat pitää homoseksuaalisuutta rangaistavana tekona.

* Uskonnonvapaus: Suomen perustuslaki takaa uskonnonvapauden, johon sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus olla tunnustamatta ja harjoittamatta uskontoa sekä oikeus vaihtaa uskontoa. Jotkin sharia-tulkinnat eivät salli muslimille uskonnosta luopumista (apostasia), ja se voi olla rangaistavaa.

* Rikosoikeus: Tietyt sharia-tulkinnat sisältävät fyysisiä rangaistuksia (hudud), kuten raippa-, kivitys- tai amputaatiotuomioita, jotka ovat ristiriidassa Suomen lain ja kansainvälisten ihmisoikeussopimusten kanssa, jotka kieltävät julman, epäinhimillisen ja halventavan kohtelun.

* Perheoikeus: Vaikka jotkut ovat ehdottaneet sharia-lain osittaista soveltamista Suomessa asuvien muslimien siviilioikeudellisten kiistojen (kuten avioliitto, avioero, perintö) sovittelussa silloin, kun se ei ole ristiriidassa Suomen lakien kanssa, useat asiantuntijat ja poliitikot, mukaan lukien oikeusministeri, ovat todenneet, että Suomen lakia ja sharia-lain arvoja ei voi yhteensovittaa, erityisesti naisten oikeuksien ja tasa-arvon osalta.

Yhteenveto:
Suomen laki on kuitenkin ensisijainen ja kaikkia sitova oikeusjärjestelmä Suomessa. Sharia-lain periaatteet, erityisesti ne, jotka koskevat yhdenvertaisuutta, perusoikeuksia ja rikosoikeudellisia seuraamuksia, ovat usein perustavanlaatuisessa ristiriidassa Suomen perustuslain ja lainsäädännön kanssa. Tämän vuoksi sharia-lakia sellaisenaan ei voida soveltaa Suomen oikeusjärjestelmässä, eikä se yleisesti ottaen sovi suomalaiseen yhteiskuntaan, joka perustuu maalliseen lakiin ja länsimaisiin ihmisoikeus- ja tasa-arvokäsityksiin.

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Breivikin symppaajilla omat ongelmansa.

    • Anonyymi

      Iloisilla JT on oma järjestön sisäinen oikeuskomitea missä iloisia JT istutetaan kolmen vanhemmistoon kuuluvan miehen eteen siitä ja tästä Raamattua ja sen sanaa vastaan tehdystä rikkeestä.
      Esimerkiksi aviorikos voi olla istunnon paikka henkilölle.
      Istunnoista tehdään myös muistiinpanot mitkä säilytetään järjestön hallussa.
      Istunnon kohteena ollut henkilö ei saa omaa kappaletta, mahdollista maallisen oikeuden prosessia varten.

      On sitä siis uskontoon perustuvaa lakia luettavana myös tällä puolen aitaa.
      Kauhean kovasti näistä nyt ei kauhistella kristittyjenkään piireissä.

      • Anonyymi

        Vaan taitaa se olla näissä muissakin amerikan tuomisina suomeen tuoduissa hengellisen ravinnon yhteisöissä näitä Raamatun "lakia" paimennettaville lampailleen lukevia vanhemmistoja,. Jotka enimmäkseen ja ainoastaan kullan arvokkaita hopeanhohtoisia miehiäkin ovat.
        Hengellisiä ohjaavia keskusteluja käyvät, niin sanotusti.

        Iloisilla JT on kuulemma vielä joku parikolmesataa sivuinen salainen ohjekirja siitä miten tätä järjestön sisäistä "lakia" iloisille JT luetaan ja ohjeistetaan.

        Miksi niin salaista kun sharialakikin on kaikille kiinnostuneille tutkittavaksi saatavilla.


    • Anonyymi

      Onhan tämä sellaista what a bautismia mutta miten siellä Afganistanissa nyt menee noin suomalaisten uskovaisten mielestä.
      Mahtaa montaa islaminuskoistakin paikallinen sharialain tulkinta ja toteutus hirvittää.
      Talebanit vakuuttelivat valtaan päästyään toisesta suupielestä, ettei tässä nyt mitään hätää ole, ihan vaan uskontoon perustuvaa valtiota tässä rakennetaan. Ei tarvitse peljätä ja olkaa rauhallisin mielin.
      Ensimmäisenä hiljennettiin ne pelkäävät ja ei niin rauhalliset.

      Tie ihmisten helvettiin on kaikissa kasvuhakuisissa uskonnoissa kivetty hyvillä aikomuksilla.

    • Anonyymi

      Persukansanedustaja kirjoitti someen jotain ihan muuta mutta muutti tekstiään jälkeenpäin muuttaen islamin tilalle sharialain.Tätä tietenkin kokkolan persu-shemeikat käyttivät valheellisesti hyväkseen kuten persut yleensäkin tekevät.Minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa eli kierouden ja epärehellisyyden persujen kohdalla.

      • Anonyymi

        No no, tuohan on kuin menisi kirkkoon tai saunaan kiroilemaan.
        Hyi hyi!

        On se kumma miksi juuri ruotsalaiset kiroilevat saunassa, eihän heillä siellä ole välttämättäetes kiviä kiukaassa, kuumasta puhumattakaan ja veden heittokin on, jos kivet sattuu olemaan, niin... kuin kirkossa kiroilisi.

        Mutta kulttuurinsa kullakin eli haluammeko sen ruotsalaisen maailmankansalaistenkodin kulttuurin tänne, suomeen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe