Mitäpä kun tuttu kusetti kesken intin kuulotestit kun häntä ei kiinnostanut olla loppuun asti, niin voiko siitä jäädä jälkeenpäin kiinni ja mitä siitä voi seurata jos jälkeenpäin jäisi esimerkiksi kiinni että on huijjannut C:n paperit itselleen?
C-paperien hankkiminen
14
487
Vastaukset
- Anonyymi
Työnantaja ei välttämättä diggaile vastuun välttelijöistä.
Upseerikoulutus on monesti johtotehtäviin päätyvillä.- Anonyymi
No eipä nykyään sitä mistään näe, eikä sitä edes kysytä/saa kysyä
- Anonyymi
Työnantaja voi olla diggaamatta mutta hänellepä ei tarvitse siitä mitään kertoa!
- Anonyymi
Tottakai saa kysyä.
Emme elä Venäjällä.- Anonyymi
Ei saa kysyä, tutustu lakiin yksityisyyden suojasta työelämässä, siinä sanotaan hyvin selvin sanoin että asiasta tiedusteleminen on kiellettyä. Näin sanoo Suomen laki.
- Anonyymi
Minun aikana oli muodissa hankkia "hullun paperit". On varmaan sitten kiva kulkea loppuikä hullun kirjoissa.
- Anonyymi
Ei niistä C:n papereista kukaan tule sinulta kysymään koskaan yhtään mitään ellet sitten itse avoimesti kerro sellaiset omaavasi.
- Anonyymi
Kun työnantaja teettää Supolla turvaselvityksen niin kyllä näkyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun työnantaja teettää Supolla turvaselvityksen niin kyllä näkyy.
Ei näy mitään. Supon turvaselvitys sisältää tiedon yhdessä lauseessa "emme suosittele". Jos määrätyn ajan kuluessa ei tuota lausetta tule, on työnantajan asia palkkaako henkilön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun työnantaja teettää Supolla turvaselvityksen niin kyllä näkyy.
Kyllä näkyy. Lukee etteivät suosittele. Sitä eivät tietenkään kerro mikseivät. Vaikka syy on tietysti latvakakkonen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näkyy. Lukee etteivät suosittele. Sitä eivät tietenkään kerro mikseivät. Vaikka syy on tietysti latvakakkonen.
Ei kaikki C-miehet ole latvakakkosia, suurin osa on fyysisesti toimintarajoitteisia, vakavasti sairaita tai vammaisia. Muista että D-luokka (täysvapautus) ei ole enää käytössä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kaikki C-miehet ole latvakakkosia, suurin osa on fyysisesti toimintarajoitteisia, vakavasti sairaita tai vammaisia. Muista että D-luokka (täysvapautus) ei ole enää käytössä!
Täysvapautuksen voi edelleenkin saada mutta siinä on nähtävä vaivaa hankkimalla ensin C-luokitus ja sen jälkeen hakeuduttava reservinkieltäytyjäksi siviilipalveluskeskuksen rekisteriin. Reservistä kieltäytynyt C-mies on käytännössä vapautettu sekä rauhan että sodan aikana. Heille voidaan kyllä sodan aikana eduskunnan erillispäätöksestä teettää terveystarkastus ja sen jälkeen määrätä sellaisiin työtehtäviin joihin he terveydentilansa perusteella kykenevät, mutta sellaisessa hypoteettisessa tilanteessa jossa näitä sairaitakin käytäisi laarinpohjalta ottamaan työpalveluun olisi sota jo käytännössä hävitty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näkyy. Lukee etteivät suosittele. Sitä eivät tietenkään kerro mikseivät. Vaikka syy on tietysti latvakakkonen.
Supo ei syynää latvakakkosia. Turvallisuus selvitys käsittää mahdollista puoluepoliittista, ääriaines toimintaa, vakoilua, maanpetturuutta. Terveyskysymykset selvitetään työterveydessä.
- Anonyymi
Kertausharjoituksissa voi saada ylennyksenä vielä P-paperit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996