Mutta miksi ihmisiä on kehotettu hakemaan halvempaa asuntoa, miksi eivät ihmisille voi maksaa vähemän eikä olisi vaatimusta muuttaa halvempaan. Joilleki pienempiki tuki voisi olla parempi kuin muuttaa, muuttaminenki kun maksaa vaivaa ja rahaa.
Noin muutenki tukiasioissa pitäisi erotella ihniset jotka ei tissuttele, ei tupakoi, eikä käytä huumeita.
Eräs menneen ajan henkilö joka kaiketi oli psykiatri totesi ihminen joka ryyppää viinaa ja tupakoi voi hyvinki olla köyhä, koska noiden vuoksi raha ei riitä muuhun.
Menevätkö ne isot asunnot ukrainalaisille pakolaisille?
Minä en ole hakenut asumiseen tukia mutta
4
151
Vastaukset
- Anonyymi
Siksi Sdp.
- Anonyymi
Eikö se olekin "vaan" muuttokehotus eli pakko sinänsä ei ole muuttaa mutta tuki leikkautuu nykyistä alemmas - siis just maksetaan aiempaa vähemmän?
Mä katselin pikapikaa yhden ihmisen näkökulmasta. Tosiaan asuntoja 540€ katolla on valtavasti. Onhan ne monet vähän pienehköjä, mutta ei 25 neliöö (olen ollu) ole mikään koirankoppi, vaan hyvällä pohjaratkaisulla se voi olla oikein hyvä ja toimiva. Joukossahan oli ihan uusiakin asuntoja ja joissain oli parvikin (ei lasketa alaan eli), jonne oli niin hyvät portaat että kelpais mullekin, huonokulkuiselle.
En kyllä myös minä kannata tätä tapaa leikata valtion menoja ja muutenkin ruoskimistapaa, ja varsinkin kuin ihan soterahaa menee paljon vielä turhempiin menoihin. Toisia paapotaan jossain Vaalijalassa melkein tonnilla päivä! Tai mitä kaikkea rikkaiden perusterveet pennut + mamut tekee muuta kuin työtä tai opiskelee eli siis heti pitää saada pää sekaisin ja rikostella ku vähän ahistaa tai masentaa, ja mitä kulua ja haittaa seuraa ympäristölle ja yhteiskunnalle. Tarkoitan siis sitä ettei kyseessä
ole varsinainen tai ainakaan kovi paha mt-ongelma, vaan on opittu ellei suorastaan koulutettu liian helppoon elämään, jolloin ei siedä edes tavallisia arkisia vastoinkäymisiä.
Pitäiskö pistää Immulle kasvatukseen Kurdistaniin...😉
lajijasuris- Anonyymi
Tässähä on kyse siitä kun pienemmät asunnot ova jokaisessa kaupungissa sijoittajien omistuksessa suureltaosin. Isommat asunnot on yksityisten omistuksessa. Poliittinen toveripiiri tietysti pyrkii saamaan ihmiset siirtyyn heitä vawleissa kannattavien sijoittaien omistamiin asuntoihin. Siinä samalla kun yksityiset isompien asuntojen omistajat ei enää saavuokrattua asuntoaan niiden on pakko alentaa asuntojen hintoja, jolloin ne ostaa sijoittajat. Näin Suomi siirtyy myös ulkomaalaisten sijoittajien omistukseen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018