Muistisairas vanhus harhailee pitkin kaupunkia. Ei aina osaa mennä kotiinsa, omakotitaloon, jossa yksin asuu. Mitä pitää tapahtua, että joku ottaa vastuun.
Kenen vastuu?
11
1238
Vastaukset
- Anonyymi
Onko hänellä omaisia. Sieltä kautta varmasti apu löytyy..
- Anonyymi
Niin kauan kun ei ole huollettavana on itsellä vastuu tekemisistään.
- Anonyymi
Just näin. Itsellä vastuu tekemisistä.
- Anonyymi
Miten tulisi ymmärtää, että muistisairas ottaa vastuun.
- Anonyymi
Ei mitenkään koska siinä tapauksessa jos muistisairaus on todettu ja omaisia ei ole on jo holhouksen alla ja edunvalvonnan piirissä.
- Anonyymi
Kuka tahansa voi aina tehdä sosiaalihuollolle huoli-ilmoituksen näissä tapauksissa ja sosiaalitoimen on reagoitava lain mukaan näihin ilmoituksiin.
- Anonyymi
Huoli-ilmoituksen voi tehdä nimettömänä netissä ja sosiaalihuolto lain mukaan joutuu tuolloin henkilön avuntarpeen arvioimaan.
- Anonyymi
Ei sitä nimettömänä voi tehdä. Ainoastaan ilmoituksen tekijän nimi ei tule huoli ilmoituksen kohteen tietoon jos näin haluaa.
- Anonyymi
Jos on omaisia, heillä vastuu. Ei heti pidä viranomaisille vastuuta olla sysäämässä. Sitten, jos ei oikeasti ketään omaista ole, tilanne on toinen.
Hei kaikille,
Vinkkaan tässä yhdestä Tukinetissä olevasta palvelusta eli Muistiliiton Muisti ja muistisairaudet -ryhmästä. Siellä keskustellaan muistihäiriöistä ja muistisairauksista. Ryhmässä voi turvallisesti jakaa kokemuksia elämästä muistisairauden kanssa. Keskustelut käydään anonyymisti nimimerkeillä.
Ryhmä löytyy täältä: https://tukinet.net/teemat/muisti-ja-muistisairaudet-752231380/forum/
Tukinetissä on monia muitakin sekä ryhmämuotoisia että yksilötuen palveluita, joista saa apua elämän eri tilanteissa.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811248
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47654Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t235569Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55569Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305566- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7520