TA-ASOasunnot ja ilmalämpöpumpun asennus

Anonyymi-ap

Onko kukaan onnistunut saamaan ilmanlämpöpumppua ASO kerrostaloon? Asumme TA asuntojen asumisoikeusasunnossa ja tässä on kiinteistömanageri pompottannut meitä ja Lämpöykkösten myyjää - tuntuu että ihan vain huvikseen.
Kuinka monella kerrostaloasujalla on ilmanlämpöpumpun kondensiovesi ohjattu putkella poistumaan sadevesijärjestelmässä? Olen ymmärtänyt että ihan yleinen käytäntö - meille ei mahdollinen koska kiinteistömanageri haluaa jonkun säiliöön erikseen asennettuna. Tällä on yhteys ilmanlämpöpumppuun joka saa ilmoituksen kun astia alkaa täyttyä ja sammuttaa sen automaattisesti. Tälläistä Lämpöykkönen ei asenna koska he eivät pidä sitä sellaisena että voisivat tarjota takuun.
Kiinteistömanageri tarjosi toista Tamperelaista yritystä. Ajateltiin googlettaa ja kymmenittäin, ellei yli sata huonoa arviota tällä yrityksellä. Onkohan tässä nyt jotain outoa meneillään? Tulee mieleen että isännöitsijä, siis kiinteistömanageri tekee tätä vain ihan omaksi ilokseen.
Ei ole kuukauteen vastannut puhelimeen, eikä muihin sähköposteihin paitsi lukuisia kertoja uudelleen tehtyyn muutostyöilmoitukseen. Silloinkin sävy aina äärimmäisen ylimielinen.
Jotenkin miettii että kuinka paljon parempi tulos tulisi kaikin puolin jos kiinteistömanageri ohjaisi, neuvoisi ja yleensäkään vastaisi puheluihin tai sähköposteihin..

Asiakaspalvelu ainakin tuntuu olevan perseestä.

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä Helsingissä yksi asukas laitto TA:n asuntoon. Hankala oli prosessi. Valitteli sitä. Yksityiskohtia en tiedä. Muutti sitten kyllä pois.

    • Anonyymi

      heh, TA:n kiinteistömanagereille taitaa olla aika kovat "vaatimukset", niin luokatonta palvelua saanut itsekin. Käsittääkseni nykyisessä talossa jotkut ovat saanut asennettua sellaisen. Onkohan TA:lla tai jopa sillä managerilla jotakin "omaa diiliä" sen toisen yrityksen kanssa, siksi vänkyröintiä.

    • Anonyymi

      Noistahan voi tulla aika pahoja vesivahinkoja. Ehkä siksi eivät halua niitä. Ja tasapuolisuuden nimissä pitäisi olla joka asunnossa ja siitä tulisi tietty kustannuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      1980
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      135
      1952
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      8
      1162
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      366
      1137
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      62
      1076
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1057
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      62
      929
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      921
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      45
      886
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      821
    Aihe