On tosiaan hyvä miettiä mihin sen aurinkosähkön saa kulutettua. Päivällä talon ollessa yleensä tyhjä on kulutusta muutama sata vattia. Jääkaappi, pakastin, lto kuluttavat hyvin vähän.
Jos aurinkosähkön saa kulutettua veden lämmitykseen, niin silloin tehoja voisi olla paljon enemmän.Ongelmaksi tulee se, että normi boileri lämmittää veden silloin kun sitä kulutetaan. Eli vastus paukkaa päälle illalla suikun jälkeen kun ei enää paista taikka sitten aamulla kun ei vielä paista. Vesi on käytännössä jo lämmitetty kun alkaa paistamaan.
Olen seurannut 4kW kennoston sähköntuottoa omakotitalon katolla tavallisessa etelä-suomalaisessa lähiössä. Tuotto oli viime vuonna karvan yli 2600kWh. Kesällä se tuottaa noin 500kWh kuukaudessa, mutta viitenä talvikuukautena ei käytännössä mitään. Aurinkoisena kesäpäivänä saadaan 15kWh. Ongelmana on se, että pohjakulutus on alle 1 kWh luokkaa päivässä ilman vesivaraajaa. Boileri imaisee päivällä noin 4kWh. Eli 10 kWh jää käyttämättä. Boilerille pitäisi rakentaa säätöelektoniikkaa taikka uusia boileri, mutta tämäkään ei oikein taloidellisesti kannata.
Kennoston optimikoko tavallisessa omakotitalossa on 1 kilovatin luokkaa tällöin takaisinmaksuajaksi tulee parikymmentä vuotta.
On tosiaan hyvä miettiä mihin sen aurinkosähkön saa kulutettua. Päivällä talon ollessa yleensä tyhjä
17
311
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä ei talo ole oikein koskaan tyhjillään, ei vallankaan kesällä. Lämpimän veden kulutusta on aamulla, päivällä ja illalla. Pyykkiä pestään 2-3 x viikossa, kaksi ilppiä viilentää / lämmittää ylä- ja alakertaa. Paljun vesi esilämpiää tarvittassa sähköllä, aurinkoisina päivinä ladataan myös sähköautoa.
No joo, ei olla ihan keskivertoperhe.- Anonyymi
Ettekö käy töissä oletteko yhteiskunnan Liisa jopa yritystukiloisia vai
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettekö käy töissä oletteko yhteiskunnan Liisa jopa yritystukiloisia vai
Ei käydä, ollaan jo eläkkeellä. Harrastuksena pienimuotoinen majoitustoiminta + sähköauto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei käydä, ollaan jo eläkkeellä. Harrastuksena pienimuotoinen majoitustoiminta sähköauto.
Noniin tulihan se sieltä
Olett yritystukiloinen , olets' siis ssaanut paneelit ilmaseksi yhteiskunnalata.
Veronmaksajien maksamana - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noniin tulihan se sieltä
Olett yritystukiloinen , olets' siis ssaanut paneelit ilmaseksi yhteiskunnalata.
Veronmaksajien maksamanaKukut yhteiskunnalle ja voitot in yksityisiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noniin tulihan se sieltä
Olett yritystukiloinen , olets' siis ssaanut paneelit ilmaseksi yhteiskunnalata.
Veronmaksajien maksamanaMeillä ei ole yritystä, majoitus on oikeammin alivuokrausta. Ihan itse on paneelit maksettu ja rahoituskin oli omasta takaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä ei ole yritystä, majoitus on oikeammin alivuokrausta. Ihan itse on paneelit maksettu ja rahoituskin oli omasta takaa.
No anteeksi sitten
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä ei ole yritystä, majoitus on oikeammin alivuokrausta. Ihan itse on paneelit maksettu ja rahoituskin oli omasta takaa.
Maksatko vuokraus tulosta veroja jamvähennätkömne kulut veroista
- Anonyymi
On tosiaan hyvä miettiä mihin sen aurinkosähkön saa kulutettua.
Kuka käskee sen sähkön jonnekin kuluttaa ja miksi se pitäisi saada kulutetuksi ?? - Anonyymi
Sitä ne täällä kehuu että paneeli sähkö pitää saada kesällä kulutettua
- Anonyymi
Tulee aikamoista lämmintä vettä kun paneelit maksaa 15 OOO e
- Anonyymi
15 te...? Sillä tosiaan saisi jo melkoisen järjestelmän, varmaan ainakin 15 kWp. En sitten tiedä mihin keskiverto okt asukas moista tarvitsisi...
Asiallisen 5 kWp systeemin saa nykyään asennettuna jo <7000 €.
- Anonyymi
Aloittajalle kommentti. Nuo saantimäärät on muunneltua totuutta . Miten noin vähän vuorokaudessa , 15kwh? Pikemminkin 25kwh olisi oikea lukema jos satusi olisi totta.
Mutta miksi lvv ei ole esim kellokytkimen perässä vaikka sovelluksella niin sen voi lämmittää hienosti vain aurinkosähköllä monta kuukautta vuodessa poislukien pimeät pilvipäivät. On siinä paneelit saatu varjopuolelle omakotitaloa joten ehkä ei olisi kannattanut koko paneeleihin ryhtyä mutta onneksi kohde on satua.
Paneelit asennetaan fiksuihin suuntiin ja pienikin 3-4 piikkitehoinen tuottaa hyvin ja ei maksa edes paljoa. Akku olisi hyvä lisä paneeleille niin vuorokauden kulutus olisi 0kWH useinkin. Hinta on vain turhan iso toistaiseksi.
Mutta jätit sanomatta että tuo maksoi 15000€ kuten tapana on. Nyt saa hyviä kokonaisuuksia jo 5000€ ja kuten sähköautoilu johon meitä kusetetaan kunnolla aurinkopaneeleiden tuotta hetket vaatii hiukan ajattelua joka on sinulle ketjun aloittajalle täysin mahdoton ajatus. Muista käyttää loppuelämäsinkondomiaetteituogeeniperimäjatku. Yhteiskunta kiittää. Tsemppiä ja jaksuja. - Anonyymi
Yks tuttu lämmittää ylijäämällä hiton isoa vesivaraajaa pannuhuoneessa. Säästyy kuulemma pinometrejä ilmaisia puita. Liekkö hyvä diili mutta saa kuukausien tauon pannuhuoneessa käymiseen = hyvä diili. Miksihän jotku ei hyväksy joidenkin omia aurinkopaneeleita? Ei ne panelistit niille kuitenkaan rahojaan antais kieltäjille joten?
- Anonyymi
Energiaomavaraisuus avaa tien ulos ryssän ikeestä. Olis jo aikakin.
- Anonyymi
Kuukausien tauon saa vain kesällä, sillä lokakuusta maaliskuun loppuun tuotto on niin minimaalista ettei sillä lämmitetä edes 200 l varaajaa - hiton isosta varaajasta puhumattakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuukausien tauon saa vain kesällä, sillä lokakuusta maaliskuun loppuun tuotto on niin minimaalista ettei sillä lämmitetä edes 200 l varaajaa - hiton isosta varaajasta puhumattakaan.
Mutta tuohan on jo kerrassaan upeaa kun puolivuotta tulee 100%auringosta. Eihän se toinen vuosipuoliskokaan mene täysin ryssälle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956828- 1592016
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501088Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991055Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41919