Tuomittu koirattomaksi?

Hei kaikki.

Olen kuullut, että on olemassa koirarotu, josta ei tule allergiaa. Pitääkö paikkansa? Vai onko ko. rotu vain "vähäallerginen"? Varsinkin allergisilta ihmisiltä kaipaisin tietoa. Onko tullut oireita? Olen itse allerginen, mutta joskus tulevaisuudessa olisi ihanaa ottaa oma koira. Tällähetkellä tyydyn vain akvaariokaloihin. Olisiko tässä mahdollisuus?
9454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei sellaista koiraa olekaan, josta ei lähtisi eläinpölyä!!
Jos olet pahasti allerginen eläimille, ei kannata edes alkaa leikkimään asialla.

Itse olen ollut pienenä koiralle ja kaikille muillekin karvaisille. Nyt vanhempana allergia on helpottanut ja meillä on nyt neljättä vuotta Mopsi. Ihottumaa tulee jos paljpn kyhnään koirani kanssa, mutta se häviää heti pois, kun olen huuhtonut kylmällä vedellä.

Olen myös kuullut, että villakoiralla, Maltakoiralla ja Kiinan harjakoiralla pöly olisi erilaista kuin muilla koirilla, mutta mene ja tiedä!

Eihän siin auta kuin kokeilla, mutta muista, että luopuminen on vaikeaa, jos sellainen tilanne tuleekin ettet voi pitää koiraa!

Ja sekin kertoisi paljon jos menisit ystäviesi luo kylään joilla on koiria...siinähän näkisit kestätkö koiran pölyä!

Toivottavasti saat asian selville!!

Äänestä

Yksi vaihtoehto on, että yrität löytää lähistöltä jonkun ulkolutettavan. Uskoisin, että ulkoilmassa voit välttyä allergiaoireilta. Eihän se tietenkään sama ole kuin oma koira, mutta pieni lohtu kuitenkin.

Äänestä
  • Kiitos neuvosta. Mä en ole kuitenkaan sitä tyyppiä, että haluaisin muiden koirien kanssa juoksennella. Parempi ennemmin näin. Kiukkuseksihan siitä vaan tulee, jos on muiden koirien kanssa tekemisissä, eikä voi itse ottaa.

    Mä oon vauvasta asti ollu allerginen, ja tottunut siihen ajatukseen, etten voi eläintä ottaa. Nyt kun on ikää tullut, ni allergiat on melkeen häipyny. En tarvitse päivittäistä lääkitystä. Siitepölyt eivät häiritse mua, vaikka pienenä oli astman oireita, ja olin kaikelle allerginen.

    Koira ei koskaan oo ollu mulle niin paha. Kissa ennemminkin. Mut nykyään voin olla jo kissapaikassakin kylässä. Porukat otti kissan, nyt kun en enää asu kotona. Ni ei pikkusisarusten tartte kärsiä. Kyllä mä sen huomaan, että kissa on, mutten sentään tukehdu.

    Mä olen kuullut, että on nimenomaan yks rotu joka ei aiheuta allergiaa.. En muista nimeä. Mut sellanen pieni valkoinen ja kiharakarvainen se on??

    Äänestä

  • Tinja kirjoitti:

    Kiitos neuvosta. Mä en ole kuitenkaan sitä tyyppiä, että haluaisin muiden koirien kanssa juoksennella. Parempi ennemmin näin. Kiukkuseksihan siitä vaan tulee, jos on muiden koirien kanssa tekemisissä, eikä voi itse ottaa.

    Mä oon vauvasta asti ollu allerginen, ja tottunut siihen ajatukseen, etten voi eläintä ottaa. Nyt kun on ikää tullut, ni allergiat on melkeen häipyny. En tarvitse päivittäistä lääkitystä. Siitepölyt eivät häiritse mua, vaikka pienenä oli astman oireita, ja olin kaikelle allerginen.

    Koira ei koskaan oo ollu mulle niin paha. Kissa ennemminkin. Mut nykyään voin olla jo kissapaikassakin kylässä. Porukat otti kissan, nyt kun en enää asu kotona. Ni ei pikkusisarusten tartte kärsiä. Kyllä mä sen huomaan, että kissa on, mutten sentään tukehdu.

    Mä olen kuullut, että on nimenomaan yks rotu joka ei aiheuta allergiaa.. En muista nimeä. Mut sellanen pieni valkoinen ja kiharakarvainen se on??

    Ei varmastikaan ole olemassa nimenomaan yhtä koirarotua, joka ei aiheuttaisi allergiaa. Kaikissa koirissa on tutkitusti allergeeneja. Mutta jotkut ovat todellakin voineet elää allergioistaan huolimatta esim. bichon frisén (varmaan tarkoittamasi valkoinen, kiharakarvainen rotu), villakoiran tai vehnäterrierin kanssa. Mutta todellakin juttu on yksilökohtainen. Itse olen sitä mieltä, että karvaton koira on turvallisin. Karva ei tietenkään niitä oireita aiheuta, mutta karvattoman koiran ihoa voi rasvata, mikä saattaa ehkäistä liiallisen hilseilyn ja sen leviämisen ympäristöön. Mutta tämä on todellakin vain minun näkökantani. Olen aivan varma siitä, että myös karvaton koira voi aiheuttaa oireita. Mikään rotu ei ole täysin turvallinen. Muutenhan todella monella allergikolla olisi koira.

    En yllytä sinua koiran hankintaan, mutten toisaalta myöskään lannista sinua. Etenkin jos oireesi ovat vähäisiä, SAATAT ehkä joskus tulla toimeen jonkin koiran kanssa. Työtähän se vaatii joka tapauksessa. Onnea valitsemallesi tielle!

    Äänestä

Eri roduissa on isoja eroja, jos et ole erityisen allerginen saattaa joku rotu sopiakin. Meilla on 2 lappalaista ilman ongelmia mutta esim. dalmatialaisia en voi sietää yhtään.

Äänestä

Mäkin oon allergikko, mutta äärettömän eläinrakas. Olin paljon kuullut (ja nähnytkin) tapauksia, joissa allerginen tulee toimeen karvaisen ystävänsä kanssa. Kenties alussa on ollut oireita, mutta ovat hävinneet ajan kanssa, ns. siedätyshoitona.

Itse oon kai sen verran tyhmänrohkea, että nyt omaan huusholliin muutettuani päätin, että katuisin ikuisesti, jos en edes koittaisi koiran ottamista. Voi tietenkin käydä, että kadun jälkeenpäin nimenomaan sen ottamista esim. allergioiden pahentuessa, mutta elämä on täynnä riskejä.

Mulle on tulossa kesällä naku kiinanharjakoira. Vaikka allergia tulee hilseestä eikä varsinaisesti karvoista, pystyy koiran hilseilyä pitämään kurissa ihon hoidolla, kuten rasvauksella. Oon ottanu paljo yhteyttä rodun yksilöiden omistajiin ja yllätykseksi suurin osa on ollut itsekin allergisia ja pärjänneet mainiosti.

Mä oon sopinut pentuni kasvattajan kanssa (ja teemme sopimuksen myös kirjallisesti), että hän lunastaa koiran takaisin, jos KUITENKIN sietämättömiä oireita ilmenee. Kasvattajat suostuvat tällaiseen järjestelyyn mielellään, koska omista kasvateista ei haluta "kiertolaisia" vaan tulevat emännät ja isännät halutaan tarkasti syynätä.

Voihan olla, että puolen vuoden päästä suren koirani perään, mitä en ole voinut pitää, mutta nyt toivon ja teen kaikkeni, että saisin olla sen onnellinen emäntä. Enkä ensimmäisestä nuhasta aio luovuttaa...

:)

Äänestä

Rotu, josta puhuit on varmaankin bichon frise. Meillä on vähän samanlainen ongelma perheessä yks allerginen ja ollaan pitkään mietitty koiran hankintaa ja paljon on ollu koiria hoidossa. Me olemme miettineet vehnäterrieriä.

Friseestä tiedän sen verran, että serkullani on ollut sellainen pari vuotta ja oireita ei ole tullut, mutta kuten jo muutkin ovat sanoneet, että se on yksilökohtaista. Sen takia meilläkin asiaa on paljon mietitty eikä olla päätöstä tehty, mutta olen itse koira hullu ja tiedän miltä ilman koiraa tuntuu.

Äänestä

olen ollut pikku pojasta lähtien allerginen koirille ja silti minulla on ollut aina koira.ennen pidin ulko koiria ja nyt on ollut 8v sisälläkin ja toímeen on tultu aina jotenkin

Äänestä

Meillä on Perunkarvattomia koiria ja astmaa lapsilla sekä myös koira-allergiaa. Monet todella allergiset ihmiset ovat hankkineet AIDON karvattoman koiran ( Aidolla tarkoitan että, ei ole kaljuksi ajeltava kuten yleensä Kiinanharjakoirat ovat nykyään.)
Iho kestää pesemistä ja sen voi rasvata vaikka päivittäin - niin hilseen määrä on alhaisempi kuin monella muulla rodulla. Pesuun ja rasvaukseen menee aikaa noin 5 minuuttia. Ei föönaamista eikä trimmaamista kuten Villakoirilla ja Bichoneilla tai Vehnäterrieillä. Föönaaminen ja trimmaaminen ei koskaan ole allergisen työtä.
Meillä poika ainakin sai oireita villakoirasta.
Lisää Perulaisista tietoa saa minulta sähköpostilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tinja kirjoitti:

Hei kaikki.

Olen kuullut, että on olemassa koirarotu, josta ei tule allergiaa. Pitääkö paikkansa? Vai onko ko. rotu vain "vähäallerginen"? Varsinkin allergisilta ihmisiltä kaipaisin tietoa. Onko tullut oireita? Olen itse allerginen, mutta joskus tulevaisuudessa olisi ihanaa ottaa oma koira. Tällähetkellä tyydyn vain akvaariokaloihin. Olisiko tässä mahdollisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu