Laskuvarjohyppäämisestä

Anonyymi-ap

Mister 28x kertoi hypänneensä Thaimaassa useasti. Kiinnostanut tuota kokeilla vielä joskus. Työt on tehty ja lapset kasvatettu, niin ei ole niin väliä sillä vaikka varjo ei aukeaisikaan. Olisi mukava kuulla vähän 28x:n ajatuksia tuosta, että mitä hintaluokkaa se on ja miltä kentältä lähdetään ja millaisella koneella?
Montako hyppääjää on samassa koneessa ja miten määrittelisit turvallisuuden, onko se samankaltaista kuin Suomessa? Tuntuuko hyppääminen erilaiselta tropiikissa kuin Pohjolassa?

Tämä pitkäaikainen haaveeni tuli mieleen, kun luin uutisen brittiläisestä Laskuvarjohyppääjä Jade Damarellista, joka mätkähti maatilan pihaan avaamatta varjoaan. Sitä selvitellään paraikaa, oliko onnettomuus vai jotakin muuta.
https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/ca98ab7c-ef73-44df-ae72-9d57de3e849e

Olen lukenut joskus että näitä selittämättömiä tapauksia joissa varjoa ei ole avattu on selitetty sillä että kokenut hyppääjä on menettänyt pelkonsa ja itsesuojeluvaistonsa ja jatkaa vapaata pudotusta loppuun saakka.

21

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kameramies Ivan Lester McGuire rassasi kameraansa ennen hyppyä, jossa hänen piti kuvata toisten tandemhyppy. Kun tandemhyppääjät hyppäsivät, Ivan paineli perässä huomaten hetken päästä että hänellä on kamerareppu selässä eikä lainkaan laskuvarjoa.
      https://www.youtube.com/shorts/282RHZLQ4dc

      Rauha Ivanin sielulle.

    • Anonyymi

      Puppe mätkäytti mua hanuriin, hua hinttilässä, halavalla, voin vakuuttaa.

      • Anonyymi

        Pasanen jos hyppäisi ja varjo ei aukeaisi, kannattaisi koettaa tulla alas pää edellä, niin ei tule niin suurta vahinkoa. https://ibb.co/hxKFv79N


    • Anonyymi
    • Kiitoksia aloittajalle muistamisesta.
      Vastaus tosin kesti koska en ole palstalla toviin vieraillut.

      Pattayalla hyppytoiminta tapahtuu Utapaon kentältä.
      Hyppykoneena oli Pilatus Porter jonka hyötykuorma lienee tonnin luokaa.
      Yksinhypyille tarvitsee tietenkin kansainvälisen lupatodistuksen ja varjon voi vuokrata paikan päältä edullisesti. Yhteystiedot skydivingthailand.com

      Tandem-hypylle voi varata ajan keskustan toimistosta ja päivän hinta lienee noin 5000:n bahtin luokkaa videokuvattuna.

      Mahdollinen kuolema hypyllä on äärimmäisen pieni ja unohtaisin sen huolenaiheena.

      Rohkeasti vain taivaalle, Sanovat että hyppääminen on parasta mitä housut jalassa voi tehdä. Toki ilman housuja hypittiin aikoinaan Imatralla Juhannuksena mutta se on toinen tarina.

    • Anonyymi

      Nyt sinulla on oiva tilaisuus hypätä koneesta ilman laskuvarjoa. Tämä hyppy on parempi kuin parvekehyppy. Tee tämä vaihteen vuoksi.

      • Anonyymi

        Utissa oli miehiä, jotka selvisivät hengissä, kun varjo ei auennut kunnolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Utissa oli miehiä, jotka selvisivät hengissä, kun varjo ei auennut kunnolla.

        Unohdin: juu, Utissa keväällä 1973 yksi kurssikaverini tuli sukkana alas Haukkasuolle. Hänen varjonsa ei auennut. Nähtävästi hätääntyi eikä sitten saanut laukaistua varavarjoa. Kyseessä oli kurssilaisten ensimmäinen hyppy.


    • Anonyymi

      Olen hypännyt aikoinaan muutaman kymmeniä hyppyjä,
      monissa vara-varjoissa on mukana automaatti-avaus,
      jos on esim menettänyt tajun hypyn aikana törmäyksessä toisen hyppääjän kanssa tehdessä kuvio-liikkeitä,
      tämä laukeaa 1000' (Jalkaa) N. 300m.
      Normaalisti varjo avataan noin 800-900m/ +1km?
      Miten haluaa?! Ei yleensä alle 700m.
      Myös Pakkolaukausuvarjoja käytetään, silloin varjo aukeaa automaattisesti heti koneesta ulos hypätessä.
      Sellaisessa hypyssä ei ole vapaata pudotusta ja hyppykorkeus on 800m-1km+
      Vapaapudotus hypyssä korkein normaali hyppy ilman happilaitteita hypätään n 4km korkeudesta josta vapaata pudotusta n 1 minuutti.
      Nopeus vaaka stabiili asennossa n. 200km/h,
      jos Delta asennossa pystysuoraan pää tai jalat edellä
      silloin n. 300km/h jonka jälkeen jarrutetaan vaaka stabiililla asennolla takaisin 200km/h jolloin varjo avataan 200km/h.
      On yleisesti turvallinen sport, harvoin mitään sattuu
      edes nilkka ym.
      Kannattaa mennä ainakin kerran-pari-muutaman?
      Skydiving/ Parachuting........Ready.....Set......GO!!!

      • Juurikin noin, veli hyvä!

        Kaivoin esiin vanhan hyppypäiväkirjani ja siellä on tiedot ensimmäisetä hypystäni eli:
        - Malmi 14.02.1981,
        - Lentokone OH- POB,
        - laskuvarjo ALTV (pallovarjo)
        - hyppykorkeus 650 m,
        - arvostelu: UH OK as X, (kaatui lievästi selälleen).
        Lentäjä ja hyppymestarikin on merkitty.

        Olihan se jytky jonka muistaa vieläkin. Satoi räntää ja varjoa pystyi ohjaamaan niin ettei satanut päin naamaa. Maahantulo oli aika kova mutta sitä oli harjoiteltu tovin.
        Koulutuspäällikkömme sanoi että jos joku teistää katkoo koipensa ensi hypyllä niin hän tulee mailan kanssa ja katkoo toisenkin...


    • Anonyymi

      Kyllä se lentokone oli juuri niin, oli muistaakseni
      Sveitsiläinen Pilatus Porter Turbo joka oli hankittukkin itse Sveitsistä Punaiselta Ristiltä, ehkä?
      Oli uusi maalattu, oli valkosta, tumman sinistä?
      olikohan jopa pyöreä kattoikkuna? Pitkä penkki sivu suuntaan ja takana lyhyt penkki eteenpäin,
      iso liuku ovi josta hypättiin lattialta istuen jalat ulkona roikkuen, lattiaan oli kiinnitetty pakkolaukasin hihna.
      johon hypyn jälkeen hinat jäivät heilumaan tuulessa,
      taisi olla täys poka jotain 10 hyppääjä?
      Yksi muuten itstui lentäjän vieressä tuolissa joka oli käännetty hyppy-penkki-ruumaan päin!
      Taisi kurssi maksaa 900-1200 Markkaa johon sisältyi
      6 hyppyä jonka jälkeen lusänhyppyjä maksettiin pankkisiirrolla pankissa.
      Oli kerhotalo ja varjojen pakkaus talo ja oli puinen kopio lentokoneen oviaukosta josta harjoiteltiin koneesta ulos lähtöä ja sitten koneesta hypätessä hyppymestarin johtaessa orkesteria!
      Kurssilla oli noin 30 kurssilaista joista jokainen hyppäsi ainakin kerran, jotkut jatkoivat kurssin jälkeenkin mutta ei kovin moni.
      Kurssin päättäjäiset pidettiin lennonjohtotornin ravintolassa 2krs ja oli hyvä fiilis kaikilla osan ottajilla!
      Kurssin järjesti SLK, Malmi, Hki, Suomi
      Nyt ei ole SLK'ta, ei kerhotaloa, ei toimivaa lennonjohtotornia, ei ravintolaa, ei käytössä olevaa edes lentokenttää!
      Mutta ei tämä maakaan enään ole mitä ennen oli.
      Ei kaikki ole huonommin, on jotain paremminkin mutta enemmän on kuitenkin huonommin, tosin sekin on mielipide asia miten sitä kaikkea ajattelee.
      Oli kuitenkin ajat silloin ja silloin kun on NE ajat ei silloin huomaa sitä kuinka hyvin ne on mutta wuosia myöhemmin huomaa kun tajuaa vähän enemmän!

      • Taidat olla hyppääjä tai lentäjä itsekin? Tarkat olivat tietosi.
        Alkeiskurssillamme ei kyllä ollut kuin 10 (?) oppilasta. Veksi- niminen kaveri toimi maakouluttajana.

        Niin ja Malmilta vietiin hyppäämisen edellytykset poliittisin keinoin.
        Suunniteltu asuntorakentaminen maahanmuuttajille ei ole vielä alkanut koska maamme taloudellinen tilanne on katastrofaalinen.

        Virallisesti lentokenttä-alue on nyt ulkoliikuntatila jossa ei näy koskaan ketään liikkumassa.

        Kerhon toiminta siirtyi aikoinaan Hankoon jossa hyppäytin lapsiani ja Pärnusta roudaamaani tikkulaihaa akkaa.


    • Anonyymi

      Pasanen istui Hurstin ruokalassa ja ahmi pottua kitusiinsa, kun joku toi hänelle kolmen euron laskun. Pasanen katsoi laskua ihmeissään sillä hän luuli ruoan olevan täysin ilmaista.. Pasanen totesi kovaan ääneen "LASKU...?" ..ja huomasi lattialle muodostuvan pyöreän rantapallon kokoisen varjon joka oli hänen päänsä varjo ja totesi ihmettelevään ääneen "LASKU... VARJO... LASKUVARJO!?"

      Pasanen kertoi Hurstille unohtaneensa lompakon flyygelin päälle siihen mersun avaimien ja rubiilien ja muiden jalokivennäisten viereen ja sai sillä kertaa syödä säälistä ilmaiseksi.

      • Onko todella edellisen kirjoittajan älynlahjojen arvionti palstan sääntöjen vastaista?... DD


    • Anonyymi

      Kyllä tämä Veksi kaveri tuli mieleen samantien,
      en ollut muistanukkaan kyseistä kaveria,
      taisi olla lyhyt kaveri ja tumma tukkanen, vähän saman tyylinen kuin Al Pacino?!
      Ja taisi olla kaveri sen suoraselkäsen leveähkön Hallikaisen kanssa, Hallikainen oli kai seuran puheenjohtaja ja oli hyppymestari ja olikohan hyppykoneen lentäjäkin?
      Hyppykoneen haju oli kanssa omaansa, otti Kerosiiniä?
      Se jotenkin tuoksui kuin I love the smell of napalm in the mornings, that smell, that gasoline smell, it smells like victory!
      Ja voitolta se aina tuntui hypyn jälkeen kun tuli takasin pakkaamaan varjoa!
      Sitten vaikka kerhotaloon vetämään lihapiirakkaa
      sinne "Piikkiin" jonkinlainen tili minkä sitten maksoi myöhemmin kerralla!
      Nyt ei ole voiton hajuakaan, ei piikkiäkään paitsi kun istuessa penkille pain in the ass!

      • Hyvin muistit.
        Veksi oli tosi hauska kaveri ja hän se lupasi tulla katkomaan toisenkin jalan jos eka hypyllä koipi katkesi.

        Hallikainen se toimi hyppymestarina ekalla hypylläni ja kuittauksensa perässä olivat luvut 103/75.


      • Anonyymi

        Voi hyvänen aika sentään.


      • Anonyymi
        28x kirjoitti:

        Hyvin muistit.
        Veksi oli tosi hauska kaveri ja hän se lupasi tulla katkomaan toisenkin jalan jos eka hypyllä koipi katkesi.

        Hallikainen se toimi hyppymestarina ekalla hypylläni ja kuittauksensa perässä olivat luvut 103/75.

        Rohkis oli kanssa yksi hyppymestari ja sitten se
        Pekka Ora, pienikokoinen ainakin +65v hyppymestari,
        tuhansien hyppyjen konkari!
        Monilla hyppääjilla farkkuihin vyö lenkkiin pujotettu
        "Para-naru" Vedettiin joku sokka? Läpi jostain että saatiin kai laukasu varjoon valmiiksi tai suljettiin varjo?
        Muistan kahdella kaverilla oli joku oma firma ja olivat hommanneet firman nimiin ihan uudet Mitsubishi Cordia Turbot, Punainen ja Keltainen, olin ainakin kerran kyydissä kun oli joku näytös hyppy jossain ja pääsin mukaan.
        Ei ole Cordioita enään näkynyt missään, kuolleet sukupuuttoon?


    • Anonyymi

      Pallomahaiset Pattayan pojat eivät voi tehdä tandem hyppyjä, koska niissä on painorajoitus. Tee ihmeessä laskuvarjohyppy ilman laskuvarjoa niin palsta rauhoittuu.

      • Anonyymi

        Eivät kokeneet hyppääjät mene jauhosäkeiksi tandem-hypyille.

        Hae sinä apua koska mielenterveytesi selvästikin horjuu.


    • Anonyymi

      Vain murto-osa prosentin murto-osaa on oikeesti hypännyt koskaan Laskuvarjolla Lentokoneesta LL!!
      (Juuri keksin lyhennyksen LL, heh!)
      Mutta kaikilla on kokemusta elokuvista joita on
      myös kiva katsoa!
      Ei muuta kun kentälle vaan ja kurssille......Ready Set GO!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe