Terhi 375: pohjan paikkaus

Terhi 375:n pohjaan on tullut pieni hankautumisesta johtunut reikä. Millä aineella sen voi paikata, sehän ei ole lasikuitua vaan ABS (?) -muovia.
75514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ABS veneen korjaamiseen on olemassa "korjausmömmöä" jolla korjaus onnistuu varsin mukavasti. Eli hyvinvarustettuun veneilytarvikkeita myyvään liikkeeseen vain kysymään, ohjeet löytyy purkin mukana.

Äänestä

Tietoa löytyy:

www.terhi.fi

Äänestä
  • Terhistä en tiiä.
    Luulen että Ockelbo on samaa töhnöä, ei lasikuitua vaan jotain patjan täytettä.

    Ceutic M tossa purkin kyljessä lukee.
    Korjaus oli niin hyvä että paatti kelpas
    rosvoillekin, joten en voi tietää miten kauvan
    paikkaus kesti.

    Äänestä

  • Puroja kolistellut kirjoitti:

    Terhistä en tiiä.
    Luulen että Ockelbo on samaa töhnöä, ei lasikuitua vaan jotain patjan täytettä.

    Ceutic M tossa purkin kyljessä lukee.
    Korjaus oli niin hyvä että paatti kelpas
    rosvoillekin, joten en voi tietää miten kauvan
    paikkaus kesti.

    moi. minä ainakin korjasin noin neljä vuotta sitten lasikuidulla ja on pysynyt vaikka myyjät tuomitsivat.pesin makealla vedellä karhensin rälläkällä fiiberilaikalla kunnolla tosi karkeaksi laminointi päälle kuivuttua vedin sikafleksin vielä päälle.ei niin kaunis jälki, kun en värjännyt,mutta vesillä on oltu ja paikka pitänyt.oon muuten paikannut kaksi 375:ta aikaisemminkin samalla systeemillä.

    Äänestä

ABS-muovi=shittiä. Mun Terhi 385 repee ihan joka paikasta! Hankainten reijät repeilee irti kyljestä, "köli" on aivan tohjona, perälauta halkeilee ja varmasti irtoo sisäpohjan on tullut reikiä, ulkopohjaan myös. Kelluntapaska uretaanit on kostunut ja imenyt ittensä täyteen. Vene painaa ehjänä alle 100kiloo, nyt ku se on täynnä vettä se painaa varmasti yli 200 kiloo,soutaminen on raskasta, maihin on vaikea vetää yksin, koneella ei uskalla ajaa, ettei tipu kone mereen, jos perälauta irtoo. Terhit on aika kertakäyttökamaa, vaikka tommonen maksaa melkee 1000€. Nii se reiän paikkaus, ite oon paikkaillut reikiä site, että jos kyseessä todella on pieni reikä, niin eka paa reikään liimaa(epoksii), sitten pultti, joka täyttää reiän, päälle vedät vielä sikaa. Lasikuitu paikkakin kestää hyvin, varmasti kauemmin kuin muut kohdat veneestä. Jos kyseessä on isompi vaurio, niin sulata siihen vaan muovia päälle, semmosella kaasutohottimella sulata sitä pesuvatia sen veneen pohjaan ja vedä ylimääräiset siklillä pois, kestää varmasti.

Äänestä

ABS muovi on minulle tuttu vuosikymmenten ajalta, sitä liimataan jääkiekko- ja suksi teollisuudessa paljon, esi käsittelemällä esim. Saksalaisella Primerillä

Äänestä

Tuon ABS:n ainoa hyvä puoli lasikuituun verrattaessa taitaa olla helppo kierrätettävyys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j kirjoitti:

Terhi 375:n pohjaan on tullut pieni hankautumisesta johtunut reikä. Millä aineella sen voi paikata, sehän ei ole lasikuitua vaan ABS (?) -muovia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu