Här kommer Pippi Långstrump.

Anonyymi-ap

Keskiviikon Kainari ruotii rasistisen Peppi Pitkätossu Etelämerellä kirjan loukkaavia kohtia, esimerkiksi.
Kaikki lapset, sekä mustat että valkoiset riisuivat lannevaatteensa ja ryntäsivät huutaen ja kiljuen veteen.
He istuivat jo jännittyneenä kookospalmun alla odottamassa valkoisia lapsia leikkimään kanssaan..... niin että hampaat loistivat heidän mustissa kasvoissaan.
Moona sanoi, että matkustaisi mielellään joskus valkoisen miehen maahan, kun siellä on niin ihmeellisiä eläimiä.
Saaren lapset puhuu omaa murrettaan esim, valkoinen lapsi ei osaa sylke. Lisäksi he asuvat erossa muista.
Oma arvioni.
Entä jos Peppi olisi sanonut että hän matkustaisi mielellään joskus mustan miehen maahan, kun siellä on niin ihmeellisiä eläimiä. Maa on kaikkien sukupuolien, miesten, naisten ja satojen muiden sukupuolien ja Peppi olisi voinut sanoa tummahipiäisten maa. Mitä lisäarvoa Etelämereläisten tummus toisi.

5

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Eikö oo vihervasemistodemari suvakeilla muuta hommaa, kuin tehdä ihan joutavia lehtijuttuja.

    • Anonyymi
      UUSI

      Jos joku on musta niin eikö se ole tieteellinen totuus että hän on musta. Valkoisesta voi sanoa että hän on valkoinen, mutta loput on enemmän tai vähemmän tummahipiäisiä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Minkäpä se Peppi sille voi että oli negerkungin tytär. Ei vanhempiaan voi valita.

    • Anonyymi
      UUSI

      Se oli lapsellinen kirjoitus kokeneelta toimittajalta. Asia oli ok ja olisi tullut selväksi pelkästään jo toteamalla miten vanhat stereotypiat istuvst huonosti nykyaikaan. Täyttä lässytystä ja oman valveutuneisuuden korostamista.

    • Anonyymi
      UUSI

      Mummo 👵 kertoi mustan makkaran maistuvan nykyään tosi pahalta. Ei aio enää suosia sitä vaan siirtyy ihan normaaliin. Iän tuomaa viisautta. 🤔👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6963
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3938
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3320
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2919
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2696
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2186
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2133
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2067
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      2010
    Aihe