millaista ruokaa härät syötte

Anonyymi-ap

minä härkänä olen sekasyöjä. Vois sannoo että aika vaikiaksi menis elämä iliman lihhaa. Että mun keho on semmone että se kaipaa lihaa mut toisaalt tarvii myös vihreitä kasviksia jotta tasapainon saa keho että pelkkä lihalinja ei toimisi minulle muttei myöskään pelekkä kasvislinja.

omia lemppareitani monet ruokajutut, leivonnaiset, karkit, juomat jne

erityishuomio kermatäytekakku joka pitää kerma maustaa hyvin niukasti sokerilla ja kakunkostutuksessa en käytä sokeria ollenkaan. Mansikat jotka mikrossa lämmitän niin jos lientä muodostuu mansikoiden alle niin ei kannata silloin kakkua kostuttaa koska mansikanliemi kostuttaa jo kakun kun kerran tekkiin sen virheen ku en huomionu tota pointtii nii kakku oli ihan vetinen liikaa. Voishan toki mansikat kuivata liemestä kun mansikanliemi tarttuu niihin niin voisi ne valuttaa huolellisesti . Eikä se vie aikaa paljoa mut mansikanliemi jota muodostuu mikrokuumentamisvaiheessa , on minusta sen verran hyvää että menee ihan kostutuksessa kun soseuttaa mansikat ja lisää kakkuväleihin niin kakku silloin kostuu hyvi!


jauhelihalasagne on ihan kuningas-juttu että ihan suurimpia lemppareitani.

mut kaikkein kovimmat ovat suolalohi ja juhannushera(toiselta nimeltään punainen hera ja kolmannelta nimeltään juustokeitto)

juhannushera jos sen itte valmistaa niin se vie aikaa todella kauan. Kaupasta saa myös ja toreilta tosi laadukkaita punaisia heroja. Proteiinimäärä niissä tosi suurta luokkaa!

suvisalaatti on ehdoton suosikkini salaateista. Ananaksen, appelsiinin ja keräkaalin yhdistelmän voittanutta ei oo täsä maailmassa =)

ihan perinteinen riisipuuro margariinisilmällä on tosi kova juttu. Voi sen höystää myös kanelilla mikä ettei.


karkeista keltaisen pussin turkinpippurin voittanutta ei taija olla. Hampaille vain aika huono juttu noi kovat karkit. Siksi viime aikoina siirtyny pehmeisii karkkeihin ja alkanu suosia myös hedelmäkarkkeja.

juomista ehdoton ykköne on sima. Siman teko on teknisesti helppovalmisteinen mutta ei se ole todellakaan niin helppoa saada siitä laadukasta simaa koska vaatisi käytännössä aina lämpömittarin jolla voi saada 100% varman lämpötilan jonne hiiva pitää lisätä. en itte ainakaan osaa hiivaa liottaa oikeinlaiseen nestelämpötilaan että ei ole sitä taitoo. Varmaan niillä jotka ammatikseen tekkee näitä juttuja, osaavat ihan summan mutikassakin ehkä tietää lämpötilan nestteen =)

Limsajuomista muistan tosi hyvin 1980-luvun puolen litran lasipulloissa olevan banaanilimsan jossa oli happoja tosi hyvin ja raikas maku sekä luontainen banaanin luontainen maku. Eikä liikaa sokeria. Ikävä on tota juomaa eikä sitä taija ennää löytyä misttään. Muistaakseni siinä oli lasipullossa kuva apinasta joka pitää käjessään banaania jota natustaa.



kommentoija Juha pohjola(hidas härkämieli)

0

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        240
        6030
      2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        118
        5824
      3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        232
        4917
      4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        14
        4274
      5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        61
        4168
      6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        68
        4097
      7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        27
        4082
      8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        32
        3648
      9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        52
        2542
      10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        40
        1780
      Aihe