millaista ruokaa härät syötte

Anonyymi-ap

minä härkänä olen sekasyöjä. Vois sannoo että aika vaikiaksi menis elämä iliman lihhaa. Että mun keho on semmone että se kaipaa lihaa mut toisaalt tarvii myös vihreitä kasviksia jotta tasapainon saa keho että pelkkä lihalinja ei toimisi minulle muttei myöskään pelekkä kasvislinja.

omia lemppareitani monet ruokajutut, leivonnaiset, karkit, juomat jne

erityishuomio kermatäytekakku joka pitää kerma maustaa hyvin niukasti sokerilla ja kakunkostutuksessa en käytä sokeria ollenkaan. Mansikat jotka mikrossa lämmitän niin jos lientä muodostuu mansikoiden alle niin ei kannata silloin kakkua kostuttaa koska mansikanliemi kostuttaa jo kakun kun kerran tekkiin sen virheen ku en huomionu tota pointtii nii kakku oli ihan vetinen liikaa. Voishan toki mansikat kuivata liemestä kun mansikanliemi tarttuu niihin niin voisi ne valuttaa huolellisesti . Eikä se vie aikaa paljoa mut mansikanliemi jota muodostuu mikrokuumentamisvaiheessa , on minusta sen verran hyvää että menee ihan kostutuksessa kun soseuttaa mansikat ja lisää kakkuväleihin niin kakku silloin kostuu hyvi!


jauhelihalasagne on ihan kuningas-juttu että ihan suurimpia lemppareitani.

mut kaikkein kovimmat ovat suolalohi ja juhannushera(toiselta nimeltään punainen hera ja kolmannelta nimeltään juustokeitto)

juhannushera jos sen itte valmistaa niin se vie aikaa todella kauan. Kaupasta saa myös ja toreilta tosi laadukkaita punaisia heroja. Proteiinimäärä niissä tosi suurta luokkaa!

suvisalaatti on ehdoton suosikkini salaateista. Ananaksen, appelsiinin ja keräkaalin yhdistelmän voittanutta ei oo täsä maailmassa =)

ihan perinteinen riisipuuro margariinisilmällä on tosi kova juttu. Voi sen höystää myös kanelilla mikä ettei.


karkeista keltaisen pussin turkinpippurin voittanutta ei taija olla. Hampaille vain aika huono juttu noi kovat karkit. Siksi viime aikoina siirtyny pehmeisii karkkeihin ja alkanu suosia myös hedelmäkarkkeja.

juomista ehdoton ykköne on sima. Siman teko on teknisesti helppovalmisteinen mutta ei se ole todellakaan niin helppoa saada siitä laadukasta simaa koska vaatisi käytännössä aina lämpömittarin jolla voi saada 100% varman lämpötilan jonne hiiva pitää lisätä. en itte ainakaan osaa hiivaa liottaa oikeinlaiseen nestelämpötilaan että ei ole sitä taitoo. Varmaan niillä jotka ammatikseen tekkee näitä juttuja, osaavat ihan summan mutikassakin ehkä tietää lämpötilan nestteen =)

Limsajuomista muistan tosi hyvin 1980-luvun puolen litran lasipulloissa olevan banaanilimsan jossa oli happoja tosi hyvin ja raikas maku sekä luontainen banaanin luontainen maku. Eikä liikaa sokeria. Ikävä on tota juomaa eikä sitä taija ennää löytyä misttään. Muistaakseni siinä oli lasipullossa kuva apinasta joka pitää käjessään banaania jota natustaa.



kommentoija Juha pohjola(hidas härkämieli)

0

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        538
        4548
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        18
        3661
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        284
        2332
      4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        477
        2201
      5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        88
        1545
      6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

        Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
        Ikävä
        108
        1421
      7. Tekisin mitä vaan että

        Pääsisin eroon susta.
        Ikävä
        157
        1393
      8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        64
        1321
      9. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        65
        1254
      10. Mies haluaisin sinun kanssa

        Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
        Ikävä
        84
        1154
      Aihe