Naudanliha vähissä Jopa loppunut.

Anonyymi-ap

Suomalainen alkutuotanto on kriisissä. Maanviljelijöitä painavat byrokratia, investointipaineet, alati muuttuvat ilmastotavoitteet ja nollille painettu tuottajahinta.
Kun jokainen euro, jonka tuottaja saa, kuluu lannoitteisiin, polttoaineeseen, veroihin ja tarkastuksiin, ei tilalle jää muuta kuin velkaa ja väsymystä.

13

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täsä on isojen tukien paikka ny.

    • Anonyymi

      Arvostaako meidän yhteiskunta maataloustuottajia..odotan innolla aikaa kun ihmetellään miksi meillä ei ole maataloustuottajia.

      • Anonyymi

        Osa arvostaa, osa arvostelee. Hyvin menee kuitenkin


    • Anonyymi

      Kylväkää nyt, ensviikolle lupasivat lumisaretta.

      • Anonyymi

        Kylvin ohraa siitä saa hyvän tuen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylvin ohraa siitä saa hyvän tuen.

        Ruokatuotantoon keskityrään muuteski.


    • Anonyymi

      Hyvä aloitus. Tämä on totta mitä kirjoitit.

    • Anonyymi

      Naudanjauheliha on Jopa loppumassa.

    • Anonyymi

      Ei oo kyl ees vähissä. Viimeviikolla lounaspaikoissa oli 4pv lihapullia. Kaupoissa hyllyt notkuu taas kun hamstraajilla rahat loppunut.


      Ja ihan oikeesti. Ykskään landepommi ei perusta huomiseksi tuottavaa lihatilaa, jos tuottaja hinta nyt nousisi. Toki ymmärrän. Heillä on sama lakkokierros kuin muillakin. Upm vanerityöntekijät ovat jo istuneet itsensä työttömäksi. Toivottavasti ei nämä landepommit seuraa perässä.

    • Anonyymi

      Vähissä on jauhelihat kaupoissa. Sikaa löytyy, sitäkin vähän...

    • Anonyymi

      Iso Paavon kirja on ykkönen.

    • Anonyymi

      Mikä on Jopa ja voiko sitä syödä?

      • Anonyymi

        Jopa on väsynyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      347
      6949
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      73
      5981
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5453
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      83
      4258
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      54
      3461
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      66
      3405
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      53
      3322
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3074
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2307
    Aihe