Tulipa tässä mieleen työmiehen "SINISIÄ AJATUKSIA" erittäin raskaan työpäivän päätteeksi viikonloppua odotellessa. Nimittäin, että lieneeköhän jo kokouksia pidetty (ilmeisesti ei, koska en ole ainakaan kuullut) ja valintoja tehty Ristijärven kuntavaalien jälkeen luottamushenkilöpaikoista.
Ristijärven kuntastrategiassa lukee "Ristijärvi - Sisukkaasti uudistuva kasvupitäjä keskellä kainuuta. Yhdessä tekeminen, luottamus lähimmäiseen ja auttamisen halu ovat perusarvojamme. "
Onkohan todella ollut näin kuluvana valtuustokautena kaikkien valtuutettujen kohdalla. Siis nimenomaan yhdessä tekeminen, sisukkaasti uudistaminen, luottamuksen osoittaminen lähimmäiseen (edes ristijärveläisiin lähimmäisiin) ja vielä kaiken lisäksi tämän kaiken tekeminen demokraattisesti.
Olen kuitenkin hyvin huolissani keskustan diktatuurivallasta. Toivottavasti se nyt tulevalla nelivuotiskaudella muuttuu ja tilalle tulee demokraattisemmat valinnat valtuuston puheenjohtajistoon, kunnanhallitukseen ja lautakuntiin. Eihän esimerkiksi kunnanhallitusta ym. edellä mainittuja paikkoja valita D Hondin menetelmällä ja sinne voidaan valita henkilöitä myös valtuutettujen ulkopuolelta kaikista äänioikeutetuista henkilöistä. On kyllä ollut todella ikävä seurata nykyisen hallituksen päätöksiä, joiden taustalla ilmeisesti ja hyvin todennäköisesti päsmäröinyt "diktaattorina" eräs Paavo-niminen heppu ( ilmeisesti hänellä jotain noussut päähän) ja loput jäsenet hänen talutusnuorassa joo-joo-miehinä- ja -naisina ihan ilman omia, itsenäisiä ja arvokkaita mielipiteitä ja ajatuksia. Valitettavasti tällainen kuva minulle on tullut ja jäänyt lähtemättömästi mieleen. Eihän näistä diktaattoreista historian saatossa ole seurannut mitään hyvää milloinkaan.
Toivon mukaan nyt valituilla valtuutetuilla olisi niin paljon valtaa ja ennen kaikkea suurta viisautta, että esim. laajentaisivat hallituspohjaa siten, että demokratia toimisi ja kuntalaisten tahto toteutuisi. Siellähän näkyi (ellen väärin muista) olevan isojakin äänimääriä yksittäisillä henkilöillä, jotka olisi kyllä nyt syytä ottaa huomioon demokratian nimissä, ettei menisi yhden/kahden puolueen ylivallaksi ja diktatuuriksi, josta demokratia täysin puuttuu ja tämä jatkuisi taas neljä vuotta.
Miten käynee sitten keskustan kannatuksen jatkossa, kun lasku jo nyt näissä vaaleissa romahti toistakymmentä prosenttia ja menetimme kaksi valtuustopaikkaa. (Vai olikohan se näin?) Ilmeisesti Paavolla ja kumppaneilla on ollut pieleen mennyttä politiikkaa kulunut vaalikausi ja muutosta saisi tulla.
Ristijärven uusi valtuusto
3
545
Vastaukset
- Anonyymi
Pieni kunta kun on kyseessä niin ,eipä siinä kun pakolliset kunta velvoitteet saa kunta suoritettua ja vähän muutakin hyvinvointia kehitettyä.
- Anonyymi
Kuntapolitiikassa puolueet eivät ole ollenkaan niin tärkeitä kuin valtakunnan tasolla. Pääasia on hyvät päätökset, jotka vie kuntaa eteen päin. Ja sellaisia voi tulla ihan yhtä lailla niin oikealta kuin vasemmaltakin. Ja keskeltä.
Kuntalaiset->Kun kerrotte päättäjille ideoistanne ja vielä perustelette hyvin, kyllä asiat etenee riippumatta päättäjän puoluekannasta. Asiaanne auttaa vielä se, jos tuotte sen tavalla tai toisella myös julkisuuteen, jolloin siihen tulee julkinen paine eikä päättäjän ole enää helppoa olla eri mieltä tai toteuttamatta.
HUOM! Tämä tietenkin pätee vain hyviin ideoihin, jossa on hyvät perusteet.- Anonyymi
Höpö höpö, kylläpä ristijärvellä puolueet tuntuvat olevan liian tarkeitä päätöksistä päätellen ja muissakin kunnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223984
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533264Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu53253Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222879Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1541494