Meillä on kaksi loppukesästä vuoden täyttävää kollikissaa. Toinen on ollut pennusta asti meillä ja toinen tuli keväällä usean kodin ja heitteillejätön jälkeen. Muuten menee mukavasti, mutta tämä uusin tulokas rasittaa meitä pissailullaan ympäri kämppää ja kakkailullaan kylppärin nurkkiin. Toivoimme että leikkaus olisi auttanut, mutta sama meno jatkuu silti. Kissa on muuten kotiutunut mainiosti, vaikka onkin hieman pelokas... Kokeneemmat, neuvokaa!
virtsailu kuriin
Mitä tehdä?
7511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mahdollisimman paljon. Jos pystyt päästämään vapaalle jalalle vielä parempi, sanokoon muut kissaihmiset mitä hyvänsä. Maalla voisi rauhoittua, kun saisi purkaa reviiri ja muut vietit pihalla.
Kokeile lisäksi Feliway-haihdutinta. Sen pitäisi auttaa tuollaisissakin jutuissa, koska se saa asunnon tuoksumaan kissan nenään turvalliselta.
Meillä ainakin Feliway on auttanut stresaavissa tilanteissa, kuten muutossa ja uuden kissan sopeuttamisessa muiden joukkoon.
Leikkauksen jälkeen voi kulua jonkin aikaa ennekuin on hyötyä:) meillä tämä aika oli 2kk=)
Vessalaatikoiden määrä ja niiden sisältämä hiekka voi myös vaikuttaa. Meillä esim. kakkia ei tehdä pellettiin, piste. Samaisella tyypillä pitää olla myös aivan oma henk. koht. vessalaatikko, jossa muut ei käy.
Miten pelokkuus ilmenee?
Miten toinen kissa suhtautuu tähän uuteen tulokkaaseen? (saako tulokas olla rauhassa niin halutessaan? Pääseekö tulokas laatikolle rauhassa asioimaan?)
Miten tulokas suhtautuu teihin?
Kuinka kauan kissa on ollut teillä ja kuinka kauan on ollut leikattu?
Jos kissan päästää nyt vapaaksi voi kissa kadota sen tien, koska ei selvästi ole kotiutunut. Enkä kyllä muutenkaan kellekään suosittelisi kissan vapaaksi päästämistä tuonne ulos vaarojen keskelle.
Äidilläni on kaksi kissaa joista toinen on jotenkin hermostunut ja ruikkii joka paikkaan. Kissa on leikattu poikakissa, mutta silti ruikkii.
Kirjassa Matka kissan mieleen, kerrotaan että pelokas, epävarma tai arka kissa merkkaa reviiriään. Koita saada kissan ympäristö entistä turvallisemmaksi kissalle. Feliway-haihdutin sisältää kissan naamaferomoneja ja sen pitäisi, huom. PITÄISI, auttaa. Ainakin sitä kannattaa kokeilla. Sitä saa muistaakseni apteekista ja eläintarvikeliikkeistä.
Tuo Matka kissan mieleen-kirja on muuten TOSI hyvä kirja jokaisen kissan omistajan lukea.
Tulokas voi myös merkitä reviiriään. Tuntee olevansa toisen alueella...